ZICHYHO KAŠTIEĽ - Múzeum histórie

TOP
Lúčna 428/13, Divín, 985 52 - Zobraziť na mape

Múzeum v renesančnom Zichyho kaštieli v Divíne bolo zriadené 1.marca 2015 a je súčasťou organizačnej štruktúry Osvetového strediska správy kultúrnych pamiatok - Divín. Účelom múzea je popularizovanie histórie obce Divín s hlavným zreteľom na históriu a prezentáciu národných kultúrnych pamiatok - stredovekého hradu, renesančného kaštieľa a barokového kostola Všetkých Svätých, ako aj ostatných pamiatok a pamätihodností obce Divín. V múzeu inštalované expozície vo forme "dielní" miestnych remesiel (hrnčiarstvo, rezbárstvo, kamenárstvo a kováčstvo).

Výhody so Slovakcard

20 % - Rodinná vstupenka ( 2 dosp. 2 deti )

Kontakt

Adresa

Adresa :
Lúčna 428/13,Divín,985 52
GPS :
48.449187,19.53478
Telefón :
E-mail :
NAVIGOVAŤ

Otváracie hodiny

Pondelok :
zatvorené
Utorok :
9:00 - 16:00
Streda :
9:00 - 16:00
Štvrtok :
9:00 - 16:00
Piatok :
9:00 - 16:00
Sobota :
10:00 - 18:00
Nedeľa :
10:00 - 18:00

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Katolícky kostol Breznička

Kostol bol postavený v roku 1785 z náboženského fondu, za pomoci Jozefa Okolicsányiho z Brezničky a katolíckeho farára, Jána Pechoviča. Z dvoch strán veže kostola sú kamenné sochy sv. Petra a Pavla. V roku 1797 farár Ján Szentesi zadovážil zvon na vežu tohto kostola a zasvätil ho k úcte Najsvätejšieho Mena Ježiš a Mária. Tento zvon je dosiaľ zachovaný na veži kostola. V roku 1806 bol kostol vymaľovaný biblickými obrazmi. Na strope nad hlavným oltárom bol obraz Mojžiša pri horiacom kre.

Obecné múzeum

Málinec je obec nachádzajúca sa na hornom toku rieky Ipeľ, v severnej časti okresu Poltár v nadmorskej výške 290 m n. m. Dom, v ktorom je múzeum, je z polovice 19.-storočia. Múzeum svojím vzhľadom dopĺňa vidiecky charakter bývania kedysi. V roku 2006 bola prevedená rekonštrukcia drevenice. Interiérová časť pripomína dominantnosťou a svojským zariadením skromnosť' našich predkov. Expozíciu tvorí najmä dobový nábytok, pracovné nástroje a predmety osobnej potreby.

Drevená zvonica

Unikátna neskororenesančná drevená zvonica pochádza z roku 1691. Objavila sa však aj zmienka, že zvonica bola postavená už v roku 1371. Je to jedna z najstarších drevených sakrálnych stavieb. Neobyčajný výraz jej rámcovej konštrukcie formujú otvorené arkády a vysoká ihlanová strecha doplnená pultovou strieškou. Zvon je tiež unikát - zvoní, ak naň klepnete čo len nechtom a hlas má gotické zafarbenie.

Rozhľadňa na Jasenine

Jasenina je zalesnený vrch v pohorí Stolické vrchy dosahujúci výšku 995 m n. m. Ako výrazná prírodná dominanta oblasti predstavuje obľúbený cieľ miestnych turistov. Na jeho vrchole bola v rokoch 2007 až 2009 postavená 10 m vysoká turistická rozhľadňa, vďaka ktorej sa z vrchu otvoril krásny polkruhový výhľad južným smerom. Z rozhľadne možno pozorovať Juhoslovenskú kotlinu, dovidieť však aj na maďarské pohoria. Pri veži sú vybudované lavice a veľký stôl.

Pohanské pohrebisko v Cinobani

Na úpätí vrchu Strieborná pri obci Cinobaňa bolo v prvej dekáde 21. storočia odhalené pohanské žiarové pohrebisko, tzv. popolnicové pole. Toto pohrebisko pochádza z mladšej a neskorej doby bronzovej. Vybudoval ho ľud pílinskej a kyjatickej kultúry. Pohrebisko, na ktorom sa pochovávalo viac ako 500 rokov, patrí k najväčším svojho druhu na Slovensku. Nachádza sa tu niekoľko stoviek žiarových hrobov. Mnohé z hrobov sú detské; ľud sa totiž v týchto dobách dožíval priemerne asi 25 rokov.

Hradisko na Striebornej

Vrch Strieborná sa vypína nad obcou Cinobaňa v okrese Poltár. Vďaka výške 719 m n. m. je prírodnou dominantou širokého okolia. Jeho vrchol je zalesnený, takže sa odtiaľ nenaskytajú nijaké výhľady. Strieborná je zaujímavá najmä vďaka pekným skalným útvarom, ktoré zdobia jej vrchol, a tiež vďaka malej krasovej jaskyni, ktorá sa vo vrcholovej časti nachádza. Milovníkov histórie zaujme, že na vrchu sa v pravekých dobách rozprestieralo pohanské hradisko vystavané ľudom tzv. kyjatickej kultúry.

Mestské múzeum v Poltári

Mestské múzeum v Poltári bolo založené v roku 1998 a jeho sídlom je pôvodný dom zemepána Gabriela Gécziho z roku 1778. Múzeum je otvorené pre verejnosť. V rámci múzea je expozícia pamätnej izby, kde môžete nájsť archeologické nálezy, listinné dokumenty, dobové fotografie a iné pramene miestnej ľudovej tradície a kultúry z tohto regiónu. Múzeum si kladie za cieľ dochovať historický obraz o kultúre a spôsobe života v regióne z dôb dávno minulých a priblížiť ich súčasným návštevníkom.

Turecký most v Poltári

Známou kultúrnou pamiatkou v časti mesta Poltár s názvom Zelené je kamenný most cez Ipeľ pochádzajúci zo 17. storočia v rokoch 1554 až 1593. Bol postavený Turkami, ktorí toto územie dlhé desaťročia okupovali a je tretím najstarším mostom na Slovensku. Autá po ňom dávno nejazdia, slúži na pešie prechádzky a oddych.

Zvonica

Klokoč sa nachádza v okrese mesta Detva. Obec vznikla v roku 1786 ako laznícka osada patriaca Vígľašskému panstvu. V roku 1828 tu bolo 42 domov a 352 obyvateľov. Zaoberali sa poľnohospodárstvom, chovom dobytka a prácou v lesoch. Občania sa aktívne zúčastnili SNP. Zvonica bola postavená v 18. storočí. Je to murovaná stavba so zrubovou hornou časťou. Zvon je z roku 1767.

Cyklotrasa Látky - Bratkovica – Čierťaž – Drahová – Kokava nad Rimavicou

Po príchode do obce Látky pokračujete po cykloceste smerom na lazy Bratkovica. Tu je potrebné si dávať pozor na prudkú odbočku cyklocesty strmo nahor. Najprv strmo, potom traverzom a objaví sa modrá značka, ktorá nie je na mape. Po modrej prejdete na červenú popri prameni Ipľa a ďalej lúčnymi planinami Čierťaž na vrch Drahová. Za vrcholom odbočíte po červenej vpravo a budete prechádzať cez chatovú oblasť Kokava-Háj do obce Drahová. Nakoniec sa dostanete po štátnej ceste do Kokavy nad Rimavicou.

Dalšie výhody v okolí

Hojdací Pegas

50% (Bary a kaviarne)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím