Zámok Topoľčianky-MÚZEUM

TOP
Parková 1, Topoľčianky, 951 93 - Zobraziť na mape

Múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku a bytových doplnkov (obrazov, dobových portrétov, starých hodín, keramiky, kobercov, orientálnych vyšívaných závesov, slohových zrkadiel) a zbraní umiestnené v klasicistickom krídle zo 16. až 19. storočia je prístupné širokej verejnosti počas celého roka.

Výhody so Slovakcard

5 % - Vstup do múzea

Kontakt

Adresa

Adresa :
Parková 1,Topoľčianky,951 93
GPS :
48.4212153,18.41282209999997
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Otváracie hodiny

Pondelok :
Voľný deň
Utorok :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Streda :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Štvrtok :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Piatok :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Sobota :
12:00, 13:30, 15:00
Nedeľa :
12:00, 13:30, 15:00

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Náučný chodník KLÁTOVA NOVÁ VES

Náučný chodník začína v centre Klátovej Novej Vsi. Možno tu navštíviť dva kaštiele, barokový a renesančný. Náučný chodník vedie z Klatovej Novej Vsi tromi smermi. Prvý smer, západný, vedie k autobusovej zastávke Šuriny alebo k neskorománskemu kostolu v časti Sádok. Druhý smer, južný, návštevníka privedie k hradisku Kostrín južne od obce. Smerom na juhovýchod chodník privedie návštevníka ku salašu Kostrín. Odtiaľ je možné prísť do Janovej Vsi k romantickému kaštieľu alebo pokračovať okružnou časťou chodníka južným smerom.

Zrúcanina kostola na Vrchhore

Uprostred tribečských lesov nad Klížskym Hradišťom sa nachádza lúka, ktorej dominujú dve historické pamiatky. Prvou z nich je Kostol sv. Michala, ktorý bol postavený v roku 1640, a do dnešných čias sa zachoval už iba ako romantická zrúcanina. Druhou pamiatkou je malá baroková kaplnka sv. Jána Nepomuckého situovaná hneď vedľa kostola. Vrchhora bola až do 19. storočia pútnickým miestom. Dnes je táto krásna históriou dýchajúca lokalita obľúbeným výletným cieľom.

Dobrotínske skaly

Dobrotínske skaly sú súčasťou prírodnej rezervácie, ktorá bola vyhlásená v roku 1980 kvôli ochrane floristicky pestrých zvyškov xerotermných spoločenstiev. Dobrotínske skaly sa vypínajú neďaleko obce Veľké Uherce a turistom ponúkajú pestrú turistiku a krásne výhľady. Sú vyhľadávanou turistickou atrakciou, nakoľko v ich častiach môžete obdivovať skaliská najrôznejších tvarov a tiež skalné stepi. V jarnom období sa tu môžete stretnúť s nesmiernou pestrosťou a rôznorodosťou tunajšej kveteny.

Oselný vrch – 632 m n. m.

V pohorí Tribeč sa nachádza skalnatý vrch – Oselný vrch. Mohutné a strmé skalné zrázy tohto vrchu sa rozprestierajú neďaleko Velkých Uheriec. Bralnatý končiar tohto vrchu je tvorený z kremenca a ponúka očarujúci kruhový výhľad na Hornú Nitru a okolité pohoria. Výstup na Oselný vrch je možné absolvovať aj s deťmi. Po ceste je jedna zastávka s posedením a ohniskom, kde si môžete opekať a oddýchnuť si v prekrásnom prírodnom prostredí.

Stredoveký kostolík v Sádku

Na vŕšku Chríb postavili začiatkom 12. storočia opevnený kostolík, ktorý dnes predstavuje jednu z najvzácnejších sakrálnych pamiatok regiónu. Starobylá románsko-gotická stavba zasvätená Panne Márii - Kráľovnej anjelov je vďaka svojmu situovaniu dominantou širokého okolia. Vôkol stavby sa rozkladá cintorín, ktorého časť predstavuje staré pohrebisko s náhrobnými kameňmi pochádzajúcimi z 12. - 14. storočia. Kostolík Panny Márie - Kráľovnej anjelov je dnes obľúbeným miestom turistov.

Novobarokový kaštieľ v Klátovej Novej Vsi

Obec Klátova Nová Ves sa môže ako jedna z mála pochváliť až tromi pôvabnými kaštieľmi. Najvýstavnejším z nich je tunajší novobarokový kaštieľ považovaný za jednu z najkrajších novobarokových šľachtických rezidencií na Slovensku. Súčasnú podobu dala stavbe bohatá bankárska rodina Haupt-Stummerovcov spriaznená so známym a do dnešných dní veľmi vplyvným rodom Rothschildovcov. Interiéry novobarokového kaštieľa v Klátovej Novej Vsi dnes hostia školiace pracovisko Slovenského štatistického úradu.

Renesančný kaštieľ v Klátovej Novej Vsi

Renesančný kaštieľ v Klátovej Novej Vsi bol menším opevneným sídlom miestnych zemanov. Dnes je jednou z tunajších významných národných kultúrnych pamiatok. Stavba pochádzajúca zo 16. storočia je veľmi pekne zachovaná, pôsobí starosvetsky. Interiéry renesančného kaštieľa v súčasnosti slúžia kultúrno-spoločenským účelom obce, a nie sú bežne prístupné širokej návštevníckej verejnosti. Renesančný kaštieľ v Klátovej Novej Vsi predstavuje jednu zo zastávok miestneho turistického náučného chodníka.

Secesný kaštieľ v Klátovej Novej Vsi

Kaštieľ s rozsiahlym parkom je situovaný v miestnej časti Janova Ves. Kaštieľ je výsledkom niekoľkých prestavieb a vznikol na mieste pôvodného renesančného kaštieľa Bošániovcov. Prvá známa zmienka o zemianskom sídle - kúrii Jána Bošániho pochádza z roku 1591. Súčasťou kaštieľa je neobyčajne pôsobivý prírodno-krajinársky anglický park vytvárajúci malebné zákutia s priehľadmi do okolitej krajiny i na samotný kaštieľ. Z parkovej architektúry sa dodnes zachoval mostík s kovaným zábradlím.

Kostol Všetkých svätých Jedľové Kostoľany

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou obce je neskorobarokový rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých z roku 1796. Nachádza sa v centre obce na miernom návrší v areáli cintorína. Pod farnosť patrí aj Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v miestnej časti Brezov štál. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1332, kedy sa tu pravdepodobne nachádzala aj fara a pri nej škola. Prvým známym farárom tu bol v roku 1561 Michal Kosztolányi. V roku 1621 tu pôsobil evanjelický farár Michal Fábri.

Živánska veža v Cigánskej doline

Nad Cigánskou dolinou sa hrdo týči zrúcanina tzv. Živánska veže. Stredoveká strážna veža bola postavená v 14. storočí. Pôvodne mala niekoľko podlaží a jej celková výška dosahovala 40 m. Vchod do veže nebol z prízemia, ale až z prvého poschodia, čo bolo výhodné pri jej obrane. K vchodu sa totiž dalo dostať len po rebríku. Živánska veža patrila pod hrušovské hradné panstvo, istý čas však vraj slúžila zbojníkom. K jej zániku došlo v prvej polovici 18. storočia.

Dalšie výhody v okolí

Penzión BYRON

10% (Ubytovanie)

PRIATELIA COFFEE

5% (Bary a kaviarne)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím