Zámok Topoľčianky-MÚZEUM

TOP
Adresa
Parková 1
Topoľčianky 951 93
Zobraziť na mape

Múzeum dobového interiéru s expozíciou vzácneho nábytku a bytových doplnkov (obrazov, dobových portrétov, starých hodín, keramiky, kobercov, orientálnych vyšívaných závesov, slohových zrkadiel) a zbraní umiestnené v klasicistickom krídle zo 16. až 19. storočia je prístupné širokej verejnosti počas celého roka.

Výhody so Slovakcard

5 % - Vstup do múzea

Kontakt

Adresa

Adresa :
Parková 1,Topoľčianky,951 93
GPS :
48.4212153,18.41282209999997
Telefón :
Web stránka :
NAVIGOVAŤ

Otváracie hodiny

Pondelok :
Voľný deň
Utorok :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Streda :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Štvrtok :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Piatok :
9:00, 10:30, 12:30, 14:00
Sobota :
12:00, 13:30, 15:00
Nedeľa :
12:00, 13:30, 15:00

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Kostol Všetkých svätých Jedľové Kostoľany

Najvýznamnejšou pamätihodnosťou obce je neskorobarokový rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých z roku 1796. Nachádza sa v centre obce na miernom návrší v areáli cintorína. Pod farnosť patrí aj Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie v miestnej časti Brezov štál. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1332, kedy sa tu pravdepodobne nachádzala aj fara a pri nej škola. Prvým známym farárom tu bol v roku 1561 Michal Kosztolányi. V roku 1621 tu pôsobil evanjelický farár Michal Fábri.

Živánska veža v Cigánskej doline

Nad Cigánskou dolinou sa hrdo týči zrúcanina tzv. Živánska veže. Stredoveká strážna veža bola postavená v 14. storočí. Pôvodne mala niekoľko podlaží a jej celková výška dosahovala 40 m. Vchod do veže nebol z prízemia, ale až z prvého poschodia, čo bolo výhodné pri jej obrane. K vchodu sa totiž dalo dostať len po rebríku. Živánska veža patrila pod hrušovské hradné panstvo, istý čas však vraj slúžila zbojníkom. K jej zániku došlo v prvej polovici 18. storočia.

Krivá - 714 m n. m.

V susedstve atraktívneho a turisticky obľúbeného vrchu Benát leží menej známy, nie však menej pôsobivý vrch Krivá (714 m n. m.). Devízou tohto vrchu je prekrásne skalné mesto plné andezitových útvarov. Prírodné bohatstvo sa zachovalo vo svojej úplnosti a možno ho obdivovať tak, ako ho v priebehu tisícročí vytvorila príroda. Na vrchol Krivej vedie neznačená odbočka zo žltej trasy spájajúcej Obycké lúky a vrchol Benátu.

Benát - 702 m n. m.

Najkrajší a turisticky najnavštevovanejší vrch Pohronského Inovca – vrch Benát – sa týči nad obcami Žitavany a Machulince v okrese Zlaté Moravce. Na jeho vrchole sa rozkladá skalné mesto predstavujúce pozostatok lávového prúdu. Možno tu obdivovať prekrásne andezitové útvary. Vidieť odtiaľto celé horné Požitavie, Topoľčiansky zámok, hrady Jelenec a Hrušov. Rastie tu viacero zriedkavo sa vyskytujúcich chránených druhov. Vrch Benát bol v minulosti miestom ťažby andezitu.

Mauzóleum rodiny Migazziovcov

Stavba je postavená v neorománskom slohu z otesaných kamenných kvádrov. Mauzóleum dal postaviť tekovský župan gróf Viliam Migazzi v roku 1887 pre seba a svoju manželku Antóniu Marczibányiovú, ktorá zomrela už rok predtým. Okolo mauzólea je situovaný vyše dvojhektárový parčík. Celý park je ohradený a má 2 vstupné ornamentálne brány, vytvorené v r. 1921 zlatomoravským kováčom Júliusom Truchlíkom. Park tvorí aj dnes v Strednej Európe ojedinelú dendrologickú zvláštnosť.

Vozenie na koči

Združenie cestovného ruchu REKREA spolu s Národným žrebčínom organizuje pre deti vozenie na koči podľa želania na kratšie i dlhšie trate. Ide o tieto chovné strediská koní: Hostianske (plemenný chov lipicanských koní), Košiar (plemenný chov huculských koní), Rybník (plemenný chov arabských koní) a Breziny (plemenný chov Slovenského teplokrvníka). Národný žrebčín Topoľčianky, š. p. dnes patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a možno ho právom zaradiť za kultúrne dedičstvo národa.

Hipologické múzeum

Hipologické múzeum je jedinečným objektom poskytujúcim komplexný obraz o všetkom, čo v minulosti aj v súčasnosti s chovom koni súvisí. Jediné múzeum tohto druhu na Slovensku má štyri pavilóny: pavilón konských postrojov, pavilón kočov, pavilón dielní (kováčska, sedlárska, kolárska a príbytku chovateľa koní) a pavilón športovej histórie. Nachádza sa tu viac ako 2000 pamiatkových predmetov. Pre skupinové návštevy je k dispozícii odborný výklad, prípadne videoprojekcia.

Národopisné múzeum Topoľčianky

Národopisné múzeum v Topoľčiankach sa nachádza v strede obce na Hlavnej ulici. Sú tu exponáty z histórie Topoľčianok spred 150 rokov. Exponáty sú originálne. Vzácne sú mužské a ženské kroje z Topoľčianok. Nachádza sa tu takmer 20 druhov rôzne zdobených čepcov, ako aj svadobné doplnky. Zbierka predmetov, ktoré nám hovoria o spôsobe života našich predkov, bola založená manželmi prom. ped. Annou Lukáčovou a Ing. Jozefom Lukáčom, Csc.

Arborétum Mlyňany

V arborétum Mlyňany sa nachádza vyše 2300 druhov vzácnych cudzokrajných drevín. Charakteristickou črtou parku je rozsiahle zastúpenie stálo zelených drevín. Tieto majú svoj pôvod v rôznych, klimaticky odlišných častiach sveta. Arborétum Mlyňany SAV je špecializované pracovisko Slovenskej akadémie vied, botanická inštitúcia, ktorá spravuje najväčšiu zbierku cudzokrajných drevín na Slovensku a jednu z najbohatších v strednej Európe. Arborétum založil v roku 1892 Dr. Štefan Ambrózy-Migazzi.

Ranč Čakýň

Ranč Čakýň sa nachádza v krásnom prostredí medzi obcami Neverice a Sľažany v okrese Zlaté Moravce. Je to príjemné a pokojné miesto pre agroturistiku, ustajnenie alebo jazdenie na koňoch. Zdatnejší jazdci majú možnosť skokového tréningu alebo vychádzok na koni do okolia. Vďaka krásnemu prostrediu a unikátnemu výhľadu na pohorie Tribeč sa tu budete cítiť ako na dovolenke.

Dalšie výhody v okolí

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím