Záhorská cyklomagistrála

Diaľková cyklotrasa umožňujúca spoznávanie pamiatok Záhoria začína v meste Senica. Pokračuje cez Rybky a Oreské. Cez Mokrý Háj sa dostaneme do Skalice. Ďalej pokračuje do Holíča. Na rázcestí s cyklomagistrálou Okolo rieky Moravy pokračujeme po štátnej ceste cez Petrovu Ves do Šaštína-Strážov. Prezrieme si baziliku, trasa ide ďalej do Borského Svätého Jura. A nakoniec prídeme do Malaciek. Z Malaciek cez Vinohrádok prejdeme do Plaveckého Štvrtka a Lábu. V Devíne trasa končí.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Vodná nádrž Suchá

Na západnom okraji obce Suchá nad Parnou, v bezprostrednej blízkosti Sušianskeho hája, sa nachádza vodná nádrž Suchá, ktorá sa okrem zavlažovaniu a rybolovu využíva v letných mesiacoch i na kúpanie a pestovanie vodných športov. K devízam lokality patrí pekné prírodné prostredie Sušianskeho hája. Nádrž Suchá nad Parnou je v súčasnosti veľmi dobré zarybnená. Nezameniteľný výhľad na Malé Karpaty a krásne lesné prostredie sú častým dôvodom, prečo ľudia túto oblasť navštevujú.

Kaštieľ v Dolnej Krupej

V obci Dolná Krupá sa nachádza kaštieľ Brunswickovcov. Brunswickovci boli významným šľachtickým rodom s množstvom kontaktov a známostí po celej Európe. Ich dobrým priateľom bol i Ludwig van Beethoven. Dolná Krupá je s hudbou spätá i prostredníctvom ďalšej osobnosti – tunajšieho rodáka Johna Dopyeru, vynálezcu hudobného nástroja dobro. Dnes v Kaštieli sídli Hudobné múzeum, jedno z mála múzeí v Európe špecializované na dokumentáciu dejín hudby a hudobných nástrojov.

Pamätný dom Juraja Fándlyho v Naháči

Pamiatkovo chránený objekt rímskokatolíckej fary v Naháči bola v rokoch 1780 – 1807 pôsobiskom bernolákovského spisovateľa Juraja Fándlyho. Prvá časť expozície predstavuje život a dielo Juraja Fándlyho. Druhá časť je zameraná na národopis. Zaujímavá je i farská záhrada nachádzajúca sa pri objekte múzea. Pri fare sa zachoval jeden z potomkov tzv. „Fándlyho jablone“. Ide o strom, ktorý nikdy nekvitne, no napriek tomu rok čo rok rodí jablká „dobrého šmaku“. Tieto jablká sú bez jadierok.

Smolenický zámok

K najvýznamnejším majiteľom Smolenického zámku patrili grófi z rodu Erdödyovcov. O jednom z nich sa vraví, že keď v čase obliehania kurucmi došla v hradnej studni voda, nechal bojovníkom nalievať víno. Vojakom v podružnej nálade sa potom zunovalo bojovať a povedali si, že s nepriateľom na druhej strane by bolo múdrejšie sa spriateliť, otvorili brány a pevnosť bola dobytá. Dnes Smolenický zámok slúži ako Kongresové centrum Slovenskej akadémie vied. Konajú sa tu stretnutia vedcov z celého sveta.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny je kvapľová jaskyňa v Malých Karpatoch. Objavili ju v roku 1929 bratia Vajsablovci, Valovci a Štefan Banič (známy ako vynálezca padáka) so synom Jánom. Podarilo sa im po viacerých pokusoch preniknúť do podzemia závrtovým komínom. Útvary tohto druhu sa v podobnej kvalite nevyskytujú v nijakej inej jaskyni na Slovensku. Okrem toho tu nájdeme aj sintrové vodopády a jazierka napĺňané presakujúcou atmosférickou vodou. Prehliadkový okruh jaskyne Driny je dlhý 450 m.

Barokový kaštieľ v Trstíne

Barokový kaštieľ v Trstíne je výnimočná stavba, ktorá evokuje dom rodiny Addamsovcov. V súčasnosti slúži ako redukačné centrum pre mládež. Kaštieľ vybudoval šľachtický rod Motešických v 18. storočí na staršom gotickom a renesančnom základe. Stavba zaujme tromi vežovitými rizalitmi. Za kaštieľom sa rozkladá historický park s viacerými veľmi starými drevinami. Kaštieľ, nachádzajúc sa vo vyvýšenej polohe, predstavuje prirodzenú architektonickú dominantu obce a len málokto ho prehliadne.

Hlbočianska dolina (Hlboča)

Hlbočianska dolina je najväčšou a najkrajšou dolinou Smolenického krasu. Ide o zalesnené kaňonovité údolie s výskytom skalných útvarov a krasových javov. Nachádza sa tu tiež Hlbočiansky vodopád zvaný i Občasným, pretože v čase sucha nie je v ňom nijaká voda. Za zmienku takisto stojí tunajšia bohatá teplomilná fauna a flóra, predovšetkým vzácne druhy chrobákov a motýľov. Hlbočianska dolina bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.

Hlbočiansky vodopád

Jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty je Hlbočiansky vodopád nachádzajúci sa v doline Hlboča. Výška tohto vodopádu je 9 m. V závislosti od množstva vody v potoku je raz krásny a bohatý, inokedy uzučký a skromný. Nazýva sa aj Občasným vodopádom, pretože v čase sucha nie je v ňom nijaká voda. Nad ním možno pozorovať tzv. krútňavové hrnce priemeru až 1,5 metra, čo dokazuje erozívnu činnosť vody. Najvhodnejším časom na návštevu je obdobie po veľkých dažďoch alebo po roztopení snehu.

Záruby – 768 m n. m.

Najvyšším vrchom západoslovenského pohoria Malé Karpaty je vrch Záruby vypínajúci sa do výšky 768 m n. m. Tento vrch je zároveň centrom rovnomennej národnej prírodnej rezervácie, ktorá bola vyhlásená kvôli ochrane tunajších vzácnych skalných spoločenstiev a listnatých karpatských lesov. Vďaka vápencovému podložiu je rezervácia bohatá na zaujímavé a neraz i dosť zriedkavé druhy vápnomilných rastlín. V západnej hrebeňovej časti chráneného územia je zrúcanina stredovekého hradu Ostrý Kameň.

Vyhliadkové plavby, Piešťany

Vyhliadková loď Trajan prepravuje návštevníkov na krátkom 55 minútovom okruhu od Kolonádneho mosta k Vtáčiemu ostrovu a späť. Dlhší – 80 minútový okruh vedie od Kolonádneho mosta okolo Vtáčieho ostrova cez Ratnovskú zátoku, k Dráhovskej hati, odtiaľ proti prúdu k Rybárskemu dvoru s možnosťou pristátia a späť. Loď Trajan je typom katamaranu, teda má uzatvorenú palubu, čo umožňuje plavbu aj v prípade nepriaznivého počasia. Za letných horúčav si môžete okolie vychutnávať na slnečnej terase.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím