Zádielská chata

Zádielská chata sa nachádza v závere mimoriadne atraktívnej krasovej tiesňavi v chránenej krajinnej oblasti Slovenského krasu. Dostanete sa sem autom z obce Bôrka alebo pešo z obce Zádiel. Zádielská tiesňava je vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Je miestami iba 10 metrov široká so skalnými útesmi s relatívnou výškou viac ako 300 metrov, ktoré návštevníkov pútajú svojou mohutnosťou. V Zádielskej doline sa vyskytujú zriedkavé a preto chránené druhy rastlín a živočíchov. Na chate sa môžete pred či po turistike občerstviť. Stravu je možné dohodnúť vopred. V zimnej sezóne je chata otvorená iba cez víkend.

Výhody so Slovakcard

Hodnota akcie
Text akcie
Kategória
50 %Na kávový a čajový sortimentBary a kaviarne

Kontakt

Adresa

Adresa :
Bôrka 28,Bôrka,049 42
GPS :
48.641088,20.811672
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Hámor v Medzeve

Osobitné miesto v dejinách hámorníctva na Slovensku má Nižný Medzev. Cech medzevských kováčov je známy v 17. až 19. storočí. V archíve Slovenského technického múzea sa nachádza cechová kniha hámorských kováčov, vedená od 1.12.1770. Podľa hlásenia Košickej obchodnej komory z roku 1896 bolo tu v činnosti 109 hámrov so 198 ohniskami. Nižný Medzev založili remeselníci, ktori sa presťahovali z Flámska za vlády Bela IV. v 13. storočí. Dodnes sa zachovalo v Medzeve niekoľko hámrov.

Socha anjela v Háji

Na okraji malého cintorína nachádzajúceho sa na vyvýšenine nad obcou Háj stojí monumentálna socha dostrieľaného anjela s odtrhnutým krídlom – rekvizita zo známeho hollywoodskeho vojnového trháku „Za nepriateľskou líniou“. Socha je často navštevovaná turistami, alebo náhodnými okoloidúcimi. Je ľahko dostupná a v prípade núdze vás k nej navedú informačné tabule. Návštevu sochy anjela si mnohí spoja s návštevou Hájskych vodopádov, či Zádielskej tiesňavy alebo Turnianskeho hradu.

Turniansky hrad

Turniansky hrad je zrúcanina hradu zo 14. storočia týčiaca sa nad obcou Turňa nad Bodvou len 5 km od maďarských hraníc. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice. Hrad má okrem histórie bojov proti Turkom aj mýtickú minulosť. Turniansky hrad očarí starobylou atmosférou, peknou prírodou i prekrásnym ďalekým výhľadom. Návštevu zrúcaniny možno spojiť i s výletom do neďalekej Zádielskej tiesňavy.

Hájske vodopády

Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sú situované v Hájskej doline. Patria medzi najkrajšie útvary Slovenského Krasu. Hájska dolina susedí so Zádielskou tiesňavou. Vodopády sa valia z travertínových hrádzí, ktoré boli vytvorené potokom Garádics. Sú vysoké od 1 - 7 m. V zimnom období zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle. V krásnej prírode a tichom prostredí môžete na pripravených miestach aj opekať alebo grilovať a príjemne stráviť čas.

Zádielska tiesňava

Zádielská tiesňava je typická krasová 3 km dlhá dolina pri obci Zádiel. Nachádza sa v národnom parku Slovenský kras. Vytvorila ju erozívna činnosť potoka Blatnica. Dolná časť tiesňavy má výrazne skalnatý charakter. V jaskyniach nachádzajúcich sa v Zádielskej tiesňave boli objavené archeologické nálezy, ktoré podávajú cenné dôkazy o našom praveku. Zádielská tiesňava predstavuje málo narušený krajinný celok s veľmi bohatou horskou a stepnou kvetenou a reliktnými druhmi fauny.

Osadník- 1186m n. m.

Vrch Osadník sa nachádza na okraji Volovských vrchov. V jeho blízkosti sa nachádzajú známejšie atraktivity okolia – Turniansky hrad, Hájske vodopády, Zádielsku tiesňavu či Husitský kostolík v Lúčke. Osadník zostáva iba pre fajnšmekrov a ľudí, ktorí obľubujú ticho a pokoj odľahlých, málo navštevovaných miest. Viaceré časti vrchu vrátane vrcholových sú odlesnené – buď v dôsledku ťažby alebo kalamity. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady na Volovské vrchy i Slovenský kras.

Husitský kostolík v Lúčke

Na kopci nad obcou Lúčka sa rozkladajú ruiny kostolíka z 13. storočia. Kostolík slúžil ako pevnosť Jana Jiskru z Brandýsa. Kostol bol postavený v druhej polovici 13. storočia a bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Prvá písomná zmienka je z roku 1406, kedy kráľ Žigmund daroval kostolík Bešeňovi. V roku 1440 získala naspäť majetky aj s kostolíkom rodina Bebekovcov. Dnes je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Oblasť, v ktorej sa kostolík nachádza, patrí totiž k ekologicky najčistejším na Slovensku.

Dalšie výhody v okolí

Krásnohorská jaskyňa

20% (Šport a zážitky)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím