Zádielská chata

TOP
Bôrka 28, Bôrka, 049 42 - Zobraziť na mape

Zádielská chata sa nachádza v závere mimoriadne atraktívnej krasovej tiesňavi v chránenej krajinnej oblasti Slovenského krasu. Dostanete sa sem autom z obce Bôrka alebo pešo z obce Zádiel. Zádielská tiesňava je vyhlásená za Národnú prírodnú rezerváciu. Je miestami iba 10 metrov široká so skalnými útesmi s relatívnou výškou viac ako 300 metrov, ktoré návštevníkov pútajú svojou mohutnosťou. V Zádielskej doline sa vyskytujú zriedkavé a preto chránené druhy rastlín a živočíchov. Na chate sa môžete pred či po turistike občerstviť. Stravu je možné dohodnúť vopred. V zimnej sezóne je chata otvorená iba cez víkend.

Výhody so Slovakcard

50 % - Na kávový a čajový sortiment

Kontakt

Adresa

Adresa :
Bôrka 28,Bôrka,049 42
GPS :
48.641088,20.811672
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Trojičný stĺp

Trojičný stĺp ako barokové súsošie je zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Stĺp vyhotovili v roku 1742. Stavba trojičného stĺpa mala svoje opodstatnenie. V dôsledku proti habsburských povstaní kurucov odišlo od rodín veľa mužov do vojska. Ľudia, čo ostali doma, museli zásobovať armádu, pritom na poliach nemal poriadne kto pracovať. Situácia bola natoľko vážna, až prepukol hladomor s obeťami. Mnohé dediny úplne vymreli a natrvalo zanikli.

Zlatý stôl - 1322 m n. m.

Vrch Zlatý stôl je zalesnený jedľovo-smrekovým lesom. Je jedným z mála vrchov na Slovensku, ktorý neleží v hlavnom hrebeni pohoria. Stará povesť vraví, že na jeho vrchole obedoval pred mnohými rokmi sám kráľ Matej Korvín. Podľa zlatého stola, ktorý si tu nechal prestrieť, získal vrch svoje pomenovanie. Výhľady z vrchu sú značne obmedzené, no krásne lesné prostredie plné čučoriedok, brusníc, jahôd, malín a húb tento nedostatok bohato vykompenzuje.

Rozhľadňa na Kloptani

Vrch Kloptaň (1153 m n. m.) nachádzajúci sa vo Volovských vrchoch neďaleko Gelnice sa pýši 8 m vysokou drevenou turistickou rozhľadňou. Z jej vyhliadky možno pozorovať Vysoké Tatry či Nízke Tatry s majestátnou Kráľovou hoľou. Pod vyhliadkou sa nachádza zrub poskytujúci turistom útočisko pred prípadnou nepriazňou počasia. Na juhovýchodnom svahu vrchu sa rozprestiera prírodná rezervácia Kloptaň so zachovalými lesnými spoločenstvami a vzácnou rastlinou kosatcom sibírskym.

Hámor v Medzeve

Osobitné miesto v dejinách hámorníctva na Slovensku má Nižný Medzev. Cech medzevských kováčov je známy v 17. až 19. storočí. V archíve Slovenského technického múzea sa nachádza cechová kniha hámorských kováčov, vedená od 1.12.1770. Podľa hlásenia Košickej obchodnej komory z roku 1896 bolo tu v činnosti 109 hámrov so 198 ohniskami. Nižný Medzev založili remeselníci, ktori sa presťahovali z Flámska za vlády Bela IV. v 13. storočí. Dodnes sa zachovalo v Medzeve niekoľko hámrov.

Socha anjela v Háji

Na okraji malého cintorína nachádzajúceho sa na vyvýšenine nad obcou Háj stojí monumentálna socha dostrieľaného anjela s odtrhnutým krídlom – rekvizita zo známeho hollywoodskeho vojnového trháku „Za nepriateľskou líniou“. Socha je často navštevovaná turistami, alebo náhodnými okoloidúcimi. Je ľahko dostupná a v prípade núdze vás k nej navedú informačné tabule. Návštevu sochy anjela si mnohí spoja s návštevou Hájskych vodopádov, či Zádielskej tiesňavy alebo Turnianskeho hradu.

Turniansky hrad

Turniansky hrad je zrúcanina hradu zo 14. storočia týčiaca sa nad obcou Turňa nad Bodvou len 5 km od maďarských hraníc. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice. Hrad má okrem histórie bojov proti Turkom aj mýtickú minulosť. Turniansky hrad očarí starobylou atmosférou, peknou prírodou i prekrásnym ďalekým výhľadom. Návštevu zrúcaniny možno spojiť i s výletom do neďalekej Zádielskej tiesňavy.

Hájske vodopády

Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký jarok sú situované v Hájskej doline. Patria medzi najkrajšie útvary Slovenského Krasu. Hájska dolina susedí so Zádielskou tiesňavou. Vodopády sa valia z travertínových hrádzí, ktoré boli vytvorené potokom Garádics. Sú vysoké od 1 - 7 m. V zimnom období zamŕzajú a vytvárajú ľadové steny a cencúle. V krásnej prírode a tichom prostredí môžete na pripravených miestach aj opekať alebo grilovať a príjemne stráviť čas.

Zádielska tiesňava

Zádielská tiesňava je typická krasová 3 km dlhá dolina pri obci Zádiel. Nachádza sa v národnom parku Slovenský kras. Vytvorila ju erozívna činnosť potoka Blatnica. Dolná časť tiesňavy má výrazne skalnatý charakter. V jaskyniach nachádzajúcich sa v Zádielskej tiesňave boli objavené archeologické nálezy, ktoré podávajú cenné dôkazy o našom praveku. Zádielská tiesňava predstavuje málo narušený krajinný celok s veľmi bohatou horskou a stepnou kvetenou a reliktnými druhmi fauny.

Osadník- 1186m n. m.

Vrch Osadník sa nachádza na okraji Volovských vrchov. V jeho blízkosti sa nachádzajú známejšie atraktivity okolia – Turniansky hrad, Hájske vodopády, Zádielsku tiesňavu či Husitský kostolík v Lúčke. Osadník zostáva iba pre fajnšmekrov a ľudí, ktorí obľubujú ticho a pokoj odľahlých, málo navštevovaných miest. Viaceré časti vrchu vrátane vrcholových sú odlesnené – buď v dôsledku ťažby alebo kalamity. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady na Volovské vrchy i Slovenský kras.

Husitský kostolík v Lúčke

Na kopci nad obcou Lúčka sa rozkladajú ruiny kostolíka z 13. storočia. Kostolík slúžil ako pevnosť Jana Jiskru z Brandýsa. Kostol bol postavený v druhej polovici 13. storočia a bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Prvá písomná zmienka je z roku 1406, kedy kráľ Žigmund daroval kostolík Bešeňovi. V roku 1440 získala naspäť majetky aj s kostolíkom rodina Bebekovcov. Dnes je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Oblasť, v ktorej sa kostolík nachádza, patrí totiž k ekologicky najčistejším na Slovensku.

Dalšie výhody v okolí

Krásnohorská jaskyňa

20% (Šport a zážitky)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím