Vojenské múzeum Svidník

Vojenské historické múzeum vo Svidníku sa špecializuje na dokumentáciu vojenských dejín Slovenska v období II. svetovej vojny. Múzeum vlastní viac ako 10 000 zbierkových predmetov vrátane unikátov, ako napr. rovnošata gen. Ludvíka Svobodu, veliteľa 1. čs. armádneho zboru bojujúceho v Duklianskom priesmyku. Pred budovou múzea sa rozkladá Park bojovej techniky. V blízkosti parku sa nachádza pamätník sovietskej armády. Pri pamätníku sa nachádza vojnový cintorín.
Bardejovská 713/14
089 01 Svidník
+421 54 752 13 98
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad je spätý s rodom Kapyovcov. Dvaja lakomí bratia z tohto rodu sa chceli zavďačiť kráľovi a na dary pre kráľa si nechali ušiť mech. Jeden z bratov zbadal, že mech druhého je menší a tak odstrihol i zo svojho. Takto napokon obom ostali iba mešteky. Len čo kráľ skúpe dary dostal, poctil bratov návštevou. Nechal sa hostiť tak dlho, až lakomcom nezostalo jedinej zlatky. Kapušiansky vrch bol vyhlásený za prírodnú rezerváciu. Vrch je súčasťou pohoria Stráže, ktoré vzniklo zo sopiek.

Hrad Šebeš

Ruiny hradu Šebeš sa rozkladajú na skalnatom pahorku nad obcou Podhradík. Hrad vznikol v 13. storočí a pôvodne bol drevený. Istý čas patril mestu Košice a bol spravovaný Františkom Sebesim, ktorý mal veľmi zlé vzťahy s obyvateľmi mesta Prešov. Sebesi sa pokúsil spory vyriešiť, no Prešovčania ho dali obesiť a pevnosť vypálili. Do dnešných dní sa z neho zachovali iba nevysoké zvyšky kamenných múrov. V okolí hradu Šebeš sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary a malé kamenné moria.

Lysá stráž- 696 m n. m.

Pod menom Lysá stráž sa ukrýva kužeľovitý kopec vulkanického pôvodu nachádzajúci sa neďaleko mesta Veľký Šariš. Vrch je významným archeologickým náleziskom. Boli tu objavené sídliská z doby bronzovej, ale i z čias starých Slovanov. V oblasti sa usídlila i prastará kultúra – ľud východoslovenských mohýl. Zaujímavosťou tohto ľudu je, že sa po ňom nenašli nijaké domy či iné typy obydlí. Jediné, čo po ňom zostalo, sú tajomné mohylové pohrebiská.

Ruky Bardejova

Maďarskí umelci Lajos Bolyk a András János postavili na znak uznania za úsilie mesta smerujúce k zveľaďovaniu svojho kultúrneho dedičstva pôsobivú 4 m vysokú drevenú plastiku Ruky Bardejova. Plastika je tvorená rukami chrániacimi maketu ústrednej bardejovskej dominanty – Baziliky sv. Egídia s reliéfom svätca na jednej a kresťanskými symbolmi na druhej strane.

Kalvária v Bardejove

V pôsobivom prostredí zalesneného kopca nad Bardejovom sa rozprestiera kalvária tvorená kaplnkami a Kostolom sv. Kríža. Kostol z diaľky púta výraznou kresbou. Pod kostolom sa nachádza malý cintorín a podzemná kaplnka sv. Márie Magdalény s tzv. Božím hrobom. Celý kalvársky komplex bol postavený v 19. storočí. Stavbu Kalvárie realizoval bardejovský farár Eduard Kaczvinszký. Kalváriu požehnal košický biskup Ján Perger v roku 1869. Púte sa tu konali trikrát v roku.

Katov dom v Bardejove

Bardejov ako významné slobodné kráľovské mesto sa v dávnych časoch nemohol zaobísť bez kata. Katov dom je renesančná stavba z konca 16. storočia. Jeho chmúrna rezidencia dodnes zdobí historické jadro mesta. V starobylom dome sa okrem bytu majstra nachádzala i väznica a mučiareň. V Bazilike sv. Egídia sa pri bočnom vchode do svätyne zachovala lavica, v ktorej kat sedával pri bohoslužbách, izolovaný od ostatných mešťanov.

Socha sv. Floriána v Bardejove

Požiare na bardejovskom námestí neboli v histórii ničím výnimočným. Pri Chráme sv. Egídia postavili majestátnu sochu sv. Floriána, patróna hasičov a ochrancu pred požiarmi. Neskorobaroková kamenná socha bola postavená ako spomienka na požiar, ktorý 27. mája 1774 zničil mestské domy a čiastočne aj baziliku. Originál, ktorý je uložený v lapidáriu múzea, nahradili v roku 1982 kópiou.

Spievajúca fontána v Bardejove

V bardejovskom Promenádovom parku sa nachádza fontána so 43 kusmi paralelne zapojených výstrekov a jednou kombinovanou oddelenou ružicou. Po zotmení hrá dielo vďaka 92 svetelným bodom všetkými farbami. Z fontány sa do šíreho okolia tiahnu rôznorodé podmanivé melódie. V kombinácií so starobylou atmosférou okolitých mestských hradieb a zeleňou Promenádového parku predstavuje prehliadka bardejovskej spievajúcej fontány príjemný kultúrny a estetický zážitok.

Synagóga Bikur Cholim v Bardejove

Synagóga Bikur Cholim patrí k najlepšie zachovaným synagógam na Slovensku. V roku 1929 židovský spolok starostlivosti o chorých prebudoval jeden z domov na synagógu. Dominantou objektu je dvojica gotizujúcich lomených okien a hebrejský názov spolku. V pravej časti budovy sa nachádza dlhá chodba, cez ktorú sa vstupuje do všetkých miestností: modlitebnej sály, študovne, ženskej galérie na poschodí a chodby vedúcej do dvora.

Maľovaný meštiansky dom v Bardejove

Meštiansky dom s číslom 26. je jednou z najpôvabnejších stavieb mestskej pamiatkovej rezervácie v Bardejove zapísanej do zoznamu UNESCO. Fasáda tohto domu je zdobená rokokovými maľbami, z ktorých najväčšmi upúta korunovanie Panny Márie. Tento dom patrí k najvzácnejším meštianskym a najkrajším domom bardejovského námestia. Jedná sa o pôvodne gotický objekt. Na dome boli pôvodne renesančné okná vymenené za barokové. Portál domu zdobí meštiansky znak patriaci rodine Czebnerovcov a letopočet 1566.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím