Vodné dielo Gabčíkovo

Vodné dielo Gabčíkovo bolo vybudované v rokoch 1977 – 1992 pôvodne ako vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros na základe medzinárodnej zmluvy z roku 1977 z dôvodov ochrany územia pred povodňami, zabezpečenia kvality pitnej vody a výroby elektrickej energie. Význam sa však kládol aj rekreačnému a turistickému využitiu. Prírodné krásy Dunaja a priľahlých miest môžu záujemcovia spoznávať napríklad počas vyhliadkových plavieb osobnou loďou a to buď z prístavu Gabčíkova alebo z Bratislavy.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Kaštieľ v Sládkovičove

Kaštieľ bol v minulosti sídlom rodiny Kuffnerovcov. Ku kaštieľu prilieha chránený park so vzácnymi drevinami. Kaštieľ v Sládkovičove dnes využíva Vysoká škola a jeho interiéry nie sú sprístupnené návštevníckej verejnosti. Kaštieľ má dve nadzemné podlažia a podkrovie s vikiermi. Objekt je podpivničený. Pôdorys kaštieľa má tvar písmena L. Dlhšia strana je orientovaná smerom do ulice. Pôvodne bol kaštieľ obdĺžnikovou blokovou stavbou, ktorej dominovala vežička. Kaštieľ je umiestnený v parku.

Stredoveký kostolík v Čiernom Brode

V obci Čierny Brod sa zachovala vzácna sakrálna pamiatka – kostolík Narodenia Panny Márie vybudovaný v prvej polovici 13. storočia. Kostolík postavili majstri zo stavebnej huty. Kostolík patrí do osobitej skupiny tehlových románskych stavieb. Pôvod takejto architektúry siaha do Ravenny a Lombardie v Taliansku. Kostol sa ako významná kultúrna pamiatka dostal v januári 2009 na jednu z prvých slovenských eurových známok, a to v rámci emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska.

Dom ľudového bývania Veľké Úľany

Na kopci pri brehu potôčika Ereč vo Veľkých Úľanoch sa zachoval vzácny historický ľudový dom z roku 1910. V jeho interiéroch je inštalovaná národopisná expozícia s množstvom zaujímavých predmetov zo zbierok Vlastivedného múzea v Galante. Expozícia prezentuje spôsob bývania ľudu v dedinskom prostredí na „Matúšovej zemi“ (oblasť medzi Malým Dunajom a Váhom s mestami Senec, Galanta či Šaľa) v období prvej tretiny 20. storočia. Dom ľudového bývania sa skladá z kuchyne, obytnej izby a komory.

Vodný mlyn Tomášikovo

2 km od obce Tomášikovo sa nachádza jeden z posledných zachovaných historických vodných mlynov na Slovensku. Ide o kolový mlyn postavený koncom 19. storočia, v ktorom sa mlelo až do roku 1960. Dnes je ako vzácna technická pamiatka sprístupnený širokej návštevníckej verejnosti. Spravuje ho Vlastivedné múzeum v Galante. Návštevníka zaujme veľké lopatkové koleso s priemerom 7 m a šírkou 2,5 m. Zachoval sa pôvodnom stave bez rušivých zásahov do konštrukcie.

Termálne kúpalisko Vincov les

V prírodnom prostredí pri meste Sládkovičovo sa rozkladá termálne kúpalisko Vincov les. Kúpalisko využíva vodu z termálneho prameňa, ktorá sa vyznačuje blahodarnými účinkami pri ochoreniach pohybového aparátu a kože. V exteriéri je k dispozícii vonkajší plavecký bazén, dva vonkajšie rekreačné bazény, termálny bazén a vonkajší detský bazén. V interiéri nájdeme relaxačný bazén s vodnými tryskami špecializovanými na masáž sedacieho svalstva, dolných končatín a chrbtového svalstva.

Jazero Tomášikovo

Juhozápadne od obce Tomášikovo v krásnom prírodnom prostredí pri Malom Dunaji, sa nachádza malé jazero, ktoré miestni obyvatelia využívajú v letných mesiacoch na kúpanie a rekreáciu. Jazero má na juhovýchodnej strane upravené brehy a vybudované hygienické zariadenia. Nachádza sa tu občerstvenie, ihrisko na plážový volejbal a detské ihrisko. Počas sezóny sa tu usporadúvajú diskotéky, koncerty a iné akcie.

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Na okraji obce Dunajský Klátov sa nachádza vodný kolový mlyn. Mlyn bol postavený v 19. storočí. Posledným majiteľom bol Michal Cséfalvay. Na rozdiel od ostatných vodných mlynov má murovanú mlynicu. V klátovskom mlyne sa mlelo ešte v 40-tych rokoch 20. storočia. Klátovské rameno, na ktorom sa mlyn nachádza, je vzácne územie s množstvom chránených rastlinných a živočíšnych druhov. Bolo vyhlásené i za národnú prírodnú rezerváciu. Terajšiu stavebnú úpravu získal pri prestavbe v roku 1920.

Vodný mlyn v Jahodnej

Obec Jahodná bola kedysi známa svojím mlynárstvom. Bolo tu vybudovaných až 11 mlynov. Do dnešných dní sa z nich zachoval len jediný. Mlyn nazývaný podľa svojho pôvodného majiteľa Maticza bol najskôr lodným, neskôr ho však prestavali na pobrežný kolový mlyn. Istý čas slúžil i ako píla. Obľúbeným prístupom k nemu je priplávanie na člne pri populárnom splavovaní vodného toku Malého Dunaja. V súčasnosti sa dá obdivovať len exteriér mlynu.

Kaštieľ v Dunajskej Strede- Žitnoostrovské múzeum

Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede je najhonosnejšou historickou budovou mesta. Postavili ho v polovici 18. storočia v barokovom slohu. Kaštieľ má svoje stále expozície predstavujúce dejiny a ľudovú kultúru regiónu. Nájdeme v nej zrekonštruovanú sedliacku kuchyňu, sedliacku izbu, oddelenie prezentujúce bytovú kultúru miestnej šľachty, zbierky historických zbraní, ľudovo-umeleckých predmetov, nástroje ryžovačov zlata a iné. Druhá expozícia múzea je venovaná archeológii a paleontológii.

Šulianske jazero

Voda v Šulianskom jazere je číra, po krajoch ju miestami okupujú žubrienky a pod nohami sa víri tenká vrstva jazerného ílu, pod ktorým je štrk. Podobný íl je od júnovej povodne 2013 aj v susednom Vojčianskom jazere. Vtedy mútna dunajská voda zaliala obe jazerá. Jeho zvláštnosťou je polostrov pravidelného tvaru, ktorý je pozostatkom z čias, keď v 'materiálovej jame', z ktorej vzniklo jazero, ťažili štrk.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím