Vihorlat - 1076 m n. m.

Najvyšší vrch Vihorlat patrí k veľmi pekným a aj cenným prírodným lokalitám. Jeho horná časť pokrytá pralesmi s výskytom až 250-ročných stromov a mnohých ďalších vzácnych rastlín bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Vihorlat má dva vrcholy. Na hlavnom vyššom vrchole sa nachádza betónový pilier s krížom. Vrch Vihorlat je častým cieľom turistov, pravidelne sa tu organizujú hromadné turistické výstupy a využíva sa i na závesné lietanie.

066 01Vihorlatské vrchy
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Múzeum Tokajíckej tragédie

Pamätná izba Tokajíckej tragédie “Fašistické zverstva na Východnom Slovensku” bola vybudovaná ako spomienka na tragickú udalosť v obci Tokajík. V novembri 1944 tu nemecké jednotky vykonali odvetnú akciu za pomoc miestneho obyvateľstva partizánom. Nacisti najprv sústredili mužov z obce pri miestnom kostole a odviedli ich severne od obce, kde ich postrieľali. Zahynulo tu 32 mužov, 2 raneným sa podarilo náhodou masaker prežiť. Nasledujúceho dňa obec vypálili a vydrancovali, ženy a deti rozohnali.

Kaštieľ v Humennom

Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Reprezentatívnu budovu Kaštieľa v Humennom dnes využíva tunajšie Vihorlatské múzeum. Nádherné expozície tohto múzea sú orientované na bytovú kultúru šľachty od renesancie (16. stor.) po 20. storočie, tiež na sakrálne umenie, živočíšstvo Zemplína či dielo slávneho slovenského grafika Oresta Dubaya. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom.

Skanzen v Humennom

V bezprostrednej blízkosti centra mesta Humenné sa nachádza skanzen Vihorlatského múzea prezentujúci návštevníkom ľudovú architektúru a bývanie na Zemplíne v dobách dávno minulých. Jednotlivé stavby ľudovej architektúry boli prenesené z viacerých oblastí regiónu a rozostavené na spôsob tradičnej hornozemplínskej dedinky. Návštevník tu nájde dobovo zariadené zrubové domčeky, hospodárske stavby ako maštale, stodoly a sýpky, ale i rarity ako je kolárska, hrnčiarska a kováčska dielňa či vodný mlyn.

Hrad Brekov

Hrad dal podľa povesti postaviť istý lúpežný rytier Arkur pre krásnu devu Barkó, do ktorej sa zamiloval, a po ktorej stavbu napokon i pomenoval. Pod vplyvom ušľachtilej a ľudomilnej Barkó sa hradný pán postupne nadobro zmenil – zanechal rabovanie a začal starostlivo dbať o blaho a bezpečnosť celého kraja. Hrad bol niekoľkokrát zničený a znovu opravený. Osudnou sa mu stala séria ničivých protihabsburských stavovských povstaní.

Farma Hippospring

Menšia rodinná farma nachádzajúca sa v obci Ptičie na východe Slovenska ponúka komplexné služby v oblasti jazdeckého športu, turistického jazdenia na koni a starostlivosti o kone vrátane ponuky ustajnenia na farme. Deti na farme spoznajú, aké je to žiť na vidieku, o čo všetko sa treba na gazdovstve starať a samozrejme, prevedieme ich životom jednotlivých zvieratiek, ktoré môžu pohladkať alebo nakŕmiť. Pre pokročilých jazdcov, ale i začiatočníkov sú k dispozícii kurzy a výuky jazdenia na koni.

Jasenovský hrad

Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na sever. V 17. storočí ho pri obliehani ťažko poškodili vojská Juraja Rákociho a neskôr ho už neopravovali. Zo stredovekého hradu sa zachovali murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Na hrad vedú značené turistické trasy z okolitých obcí. Nabližšie je to z Jasenova po modrej turistickej trase dlhej približne 1 km.

Chlmecká skalka

Juhozápadný svah vrchu Chlm, ktorý sa vypína nad obcami Chlmec a Porúbka, oplýva krásnou lokalitou – prírodnou rezerváciou Chlmecká skalka. Za prírodnú rezerváciu bola vyhlásená v roku 1988 a predmetom jej ochrany je sucho a teplomilná vegetácia Vihorlatu s výskytom endemitov Poniklec veľkokvetý a Veternica lesná. V období od marca do mája tak môžete obdivovať svahy bohato posiate fialovou, modrou či ružovou kvetenou. Chlmecká skalka predstavuje nenáročnú turistiku. 

Hrad Čičva

Zrúcanina hradu Čičva sa nachádza severovýchodne od Vranova nad Topľou, nad obcou Sedliská. Dodnes nie je známy presný rok výstavby hradu Čičva. Vďaka strategickej polohe kopca ho mohli postaviť už v 12. storočí. Hrad Čičva bol vo vlastníctve rodu Rozgonyiovcov vyše tri storočia. Hrad sa po roku 1523, keď vymrel rod Rozgonyiovcov, stal majetkom Báthoryovcov. Najznámejšou postavou z tohto rodu je Alžbeta Báthoryová, ktorá si hrad Čičva doniesla ako veno pri vydaji za Františka Nádasdyho.

Vlastivedné múzeum Vranov nad Topľou

Vlastivedné múzeum sídliace v budove Hornozemplínskeho osvetového strediska vo Vranove nad Topľou je pobočkou Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou. Stála expozícia Človek a život rozdelená do niekoľkých tematických podcelkov prezentuje návštevníkom dejiny mesta Vranov nad Topľou, prírodu a prírodné rezervácie v okolí mesta, a tiež ľudovú kultúru Zemplína. Časť expozície nazvaná Človek a vojna približuje historické vojenské strety v regióne od stredoveku cez novovek až po 20. storočie.

Bazilika a paulínsky kláštor Vranov nad Topľou

Najvzácnejšou kultúrnou pamiatkou mesta Vranov nad Topľou je rímskokatolícky kostol nachádzajúci sa na Mariánskom námestí. Pôvodne gotický, neskôr barokovo upravený chrám, bol postavený v druhej polovici 16. storočia. Začiatkom 18. storočia bola doň prenesená vzácna historická ikona Panny Márie. Táto ikona v roku 1708 vzbudila údiv, keď vraj pred zrakmi miestneho farára, ronila slzy. Kostol sa stal významným pútnickým miestom. V roku 2008 ho pápež povýšil na baziliku minor (menšiu baziliku).

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím