Veterný mlyn v Holíči

Nevšednou kultúrnou pamiatkou západoslovenského mesta Holíč je kamenný veterný mlyn holandského typu. Ide o jediný zachovaný veterný mlyn na celom Slovensku. Stavba s kruhovým pôdorysom a tromi podlažiami bola vybudovaná v 19. storočí a svoju funkciu plnila až do konca prvej svetovej vojny. V nasledujúcom období začala chátrať, až kým sa jej neujalo miestne poľovnícke združenie. Dnes je holíčsky veterný mlyn krásne zrekonštruovaný a počas letnej turistickej sezóny sprístupnený verejnosti.

908 51 Holíč (juhovýchodný okraj mesta)
+421 34 321 05 82
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Pamätný dom Juraja Fándlyho v Naháči

Pamiatkovo chránený objekt rímskokatolíckej fary v Naháči bola v rokoch 1780 – 1807 pôsobiskom bernolákovského spisovateľa Juraja Fándlyho. Prvá časť expozície predstavuje život a dielo Juraja Fándlyho. Druhá časť je zameraná na národopis. Zaujímavá je i farská záhrada nachádzajúca sa pri objekte múzea. Pri fare sa zachoval jeden z potomkov tzv. „Fándlyho jablone“. Ide o strom, ktorý nikdy nekvitne, no napriek tomu rok čo rok rodí jablká „dobrého šmaku“. Tieto jablká sú bez jadierok.

Smolenický zámok

K najvýznamnejším majiteľom Smolenického zámku patrili grófi z rodu Erdödyovcov. O jednom z nich sa vraví, že keď v čase obliehania kurucmi došla v hradnej studni voda, nechal bojovníkom nalievať víno. Vojakom v podružnej nálade sa potom zunovalo bojovať a povedali si, že s nepriateľom na druhej strane by bolo múdrejšie sa spriateliť, otvorili brány a pevnosť bola dobytá. Dnes Smolenický zámok slúži ako Kongresové centrum Slovenskej akadémie vied. Konajú sa tu stretnutia vedcov z celého sveta.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny je kvapľová jaskyňa v Malých Karpatoch. Objavili ju v roku 1929 bratia Vajsablovci, Valovci a Štefan Banič (známy ako vynálezca padáka) so synom Jánom. Podarilo sa im po viacerých pokusoch preniknúť do podzemia závrtovým komínom. Útvary tohto druhu sa v podobnej kvalite nevyskytujú v nijakej inej jaskyni na Slovensku. Okrem toho tu nájdeme aj sintrové vodopády a jazierka napĺňané presakujúcou atmosférickou vodou. Prehliadkový okruh jaskyne Driny je dlhý 450 m.

Barokový kaštieľ v Trstíne

Barokový kaštieľ v Trstíne je výnimočná stavba, ktorá evokuje dom rodiny Addamsovcov. V súčasnosti slúži ako redukačné centrum pre mládež. Kaštieľ vybudoval šľachtický rod Motešických v 18. storočí na staršom gotickom a renesančnom základe. Stavba zaujme tromi vežovitými rizalitmi. Za kaštieľom sa rozkladá historický park s viacerými veľmi starými drevinami. Kaštieľ, nachádzajúc sa vo vyvýšenej polohe, predstavuje prirodzenú architektonickú dominantu obce a len málokto ho prehliadne.

Hlbočianska dolina (Hlboča)

Hlbočianska dolina je najväčšou a najkrajšou dolinou Smolenického krasu. Ide o zalesnené kaňonovité údolie s výskytom skalných útvarov a krasových javov. Nachádza sa tu tiež Hlbočiansky vodopád zvaný i Občasným, pretože v čase sucha nie je v ňom nijaká voda. Za zmienku takisto stojí tunajšia bohatá teplomilná fauna a flóra, predovšetkým vzácne druhy chrobákov a motýľov. Hlbočianska dolina bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.

Hlbočiansky vodopád

Jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty je Hlbočiansky vodopád nachádzajúci sa v doline Hlboča. Výška tohto vodopádu je 9 m. V závislosti od množstva vody v potoku je raz krásny a bohatý, inokedy uzučký a skromný. Nazýva sa aj Občasným vodopádom, pretože v čase sucha nie je v ňom nijaká voda. Nad ním možno pozorovať tzv. krútňavové hrnce priemeru až 1,5 metra, čo dokazuje erozívnu činnosť vody. Najvhodnejším časom na návštevu je obdobie po veľkých dažďoch alebo po roztopení snehu.

Záruby – 768 m n. m.

Najvyšším vrchom západoslovenského pohoria Malé Karpaty je vrch Záruby vypínajúci sa do výšky 768 m n. m. Tento vrch je zároveň centrom rovnomennej národnej prírodnej rezervácie, ktorá bola vyhlásená kvôli ochrane tunajších vzácnych skalných spoločenstiev a listnatých karpatských lesov. Vďaka vápencovému podložiu je rezervácia bohatá na zaujímavé a neraz i dosť zriedkavé druhy vápnomilných rastlín. V západnej hrebeňovej časti chráneného územia je zrúcanina stredovekého hradu Ostrý Kameň.

Plaváreň Senica

V senickej krytej plavárni nájdete šport a relax na jednom mieste počas celého roka. Relaxačno–športový komplex, ktorému dominuje bazénová hala s 25 metrovým plaveckým bazénom sa stala obľúbeným miestom trávenia voľného času širokej verejnosti. Okrem toho sa tu nachádza aj nový detský bazén s malými šmykľavkami. Na plavárni nájdete aj vodné atrakcie. Návštevu plavárne vám určite zatraktívni a spríjemní aj masážny whirlpool bazén či sauna s ochladzovacím bazénom.

Vodná nádrž Kunov

Kunovská priehrada sa nachádza na rieke Teplica nad mestskou časťou Senica – Kunov. Od Senice je vzdialená približne 5 km. Bola vybudovaná začiatkom šesťdesiatych rokov minulého storočia. Okolo priehrady sa nachádzajú trávnaté plochy a piesková pláž v dĺžke 250 m. Vodná nádrž je vhodná na kúpanie, bezmotorové člnkovanie i rybolov. Rekreačná oblasť vybudovaná v okolí vodnej nádrže Kunov je vybavená lodenicou, športovým areálom a ihriskom pre plážový volejbal.

Letné kúpalisko RSMS

Kúpalisko v Senici poskytuje relax v príjemnom prostredí, obklopenom tichým parkom. Návštevníkom je k dispozícii plavecký bazén so šmykľavkou. Kúpalisko sa prezentuje priezračne čistou a osviežujúcou vodou. Okolo bazénov sa nachádza bohatá trávnatá a stromová výsadba. Deti môžu využiť detský kútik nachádzajúci sa hneď vedľa detského bazéna. Kútik ponúka preliezačky, hojdačky, plastové hračky, kolotoč a pieskovisko. Športovci môžu využiť pieskové ihrisko na plážový volejbal.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím