Tipy na výlet

Kalvária v Bardejove

V pôsobivom prostredí zalesneného kopca nad Bardejovom sa rozprestiera kalvária tvorená kaplnkami a Kostolom sv. Kríža. Kostol z diaľky púta výraznou kresbou. Pod kostolom sa nachádza malý cintorín a podzemná kaplnka sv. Márie Magdalény s tzv. Božím hrobom. Celý kalvársky komplex bol postavený v 19. storočí. Stavbu Kalvárie realizoval bardejovský farár Eduard Kaczvinszký. Kalváriu požehnal košický biskup Ján Perger v roku 1869. Púte sa tu konali trikrát v roku.

Kostol Najsvätejšej Trojice v Trnave

Kostol Najsvätejšej Trojice v Trnave bol postavený v 18. storočí. Na oltári Panny Márie sú v relikviári uložené ostatky svätých košických mučeníkov. Kostol slúžil pôvodne reholi trinitárov. Po zrušení rehole pripadol kostol a kláštor jezuitom. Výzdobe dominuje obraz zakladateľov rehole trinitárov od maliara F.A. Maulbertscha z roku 1778. Na poschodí kláštora nad sakristiou sa nachádza malá kláštorná kaplnka. Jej ústredný obraz namaľoval vo Florencii žijúci maliar Stanislav Dusík.

Evičkino jazero – Štiavnické Bane

Evičkino jazero je umelo vybudované jazero, ktorého bohatá história siaha až do stredoveku. Nachádza sa na okraji obce Štiavnické Bane. Jeho rozloha je 2,32 ha a dýcha romantickou atmosférou, ktorej dominuje čaro okolitej prírody. Jazero predstavuje obľúbené letovisko s možnosťou kúpania počas horúcich letných mesiacov. Prístup do jazera je bezproblémový, obklopujú ho mierne svahy.

Románska rotunda v Križovanoch nad Dudváhom

Rotunda je veľmi starobylý kruhový typ kostolíka. K rotunde bola v 18. storočí pristavaná mohutná loď s vežou a pamiatka sa tak stala súčasťou barokového kostola. Tento kostol bol neskôr zbúraný a k rotunde bol pristavaný nový, väčší. Románska rotunda v Križovanoch nad Dudváhom si uchovala svoj pôvodný stredoveký vzhľad. Zachovaný je nielen jej zovňajšok, ale aj časti interiéru, v ktorých pamiatkový výskum odkryl cenné stredoveké fresky.

AQUALAND BANSKÁ BYSTRICA

Plážové kúpalisko Aqualand sa nachádza v oddychovej časti centra mesta Banská Bystrica. Jeho súčasťou je jazero, 8 bazénov (z toho 5 je termálnych), 2 tobogany, vodná šmýkačka, detský zábavný park, športové ihriská na plážový volejbal a futbal, 18 dráhový minigolf, bowlingová hala, bedmintonová hala, stoly na stolný tenis a vodné bicykle. Prírodné jazero obklopené zeleňou má rozlohu 2,5 ha a ponúka možnosť kúpania, člnkovania a využívania vodných bicyklov na druhej strane jazera.

Múzeum Andreja Sládkoviča v Krupine

Expozícia tohto múzea približuje návštevníkom históriu Krupiny od najstaršieho osídlenia jej územia, cez formovanie stredovekého mesta až po jeho vývoj v novoveku a v 20. storočí. Časť expozície je venovaná významným osobnostiam slovenskej literatúry, ktorých životy boli späté s mestom. Najväčší dôraz sa kladie na krupinských rodákov Andreja Sládkoviča a Elenu Maróthy-Šoltésovú. V múzeu možno vidieť i rôzne tematické výstavy zamerané aj na ľudovú kultúru, prírodu či vedu a techniku v regióne.

Galéria ľudového rezbárstva v Babíne

Desiatky prekrásnych umeleckých diel nájdete v priestoroch starej školy v oravskej obci Babín, kde bola v roku 2006 zriadená expozícia drevených plastík. Vytvorené boli neprofesionálnymi rezbármi z Oravy, Kysúc, Liptova a ďalších oblastí Slovenska ale aj okolitých krajín. Pravidelne sa tu uskutočňuje medzinárodný rezbársky plenér na počesť miestneho rodáka Štefana Siváňa. V dielach sa odrážajú námety z tradičného vidieckeho života, pastierstva a salašníctva, náboženstva ale i materstva.

Veľká Rača - 1236 m n. m.

Najvyšším vrchom pohoria Kysucké Beskydy nachádzajúceho sa na slovensko-poľských hraniciach je Veľká Rača. Vrch je známy najmä vďaka lyžiarskemu stredisku. Jeho veľkú časť zaberá národná prírodná rezervácia ochraňujúca pôvodné lesy pralesovitého charakteru s množstvom vzácnych rastlín. Na vrchole sa nachádza drevný kríž a vyhliadková plošina, z ktorej možno pozorovať Moravsko-sliezske i Oravské Beskydy, Malú Fatru, Západné Tatry a iné. K vrcholu vedie viacero značených turistických chodníkov.

Synagóga v Prešove

Ortodoxná synagóga na Okružnej ulici v Prešove bola postavená koncom 19. storočia v neorománsko-maurskom štýle. Jej pomerne strohé vonkajšie fasády ukrývajú poklad slovenskej synagogálnej architektúry. Bohato zdobené interiéry so zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva zachovalo. Synagóga sa dodnes využíva ako modlitebňa i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry, ktorá návštevníkom predstavuje tzv. Barkányovu zbierku judaík.

Binárne hodiny v Dolnom Kubíne

Binárne hodiny v Dolnom Kubíne, ktoré ukazujú čas v dvojkovej sústave, sú nevšednou atrakciou. Pyšní Dolnokubínčania sa vďaka patentu rodáka Ing. Pavla Nováka môžu dozvedieť čas veľmi zaujímavým spôsobom. Na to, koľko je hodín, musíte totiž počítať. Pôvodné hodiny zobrazovali čas pomocou lampičiek. Zhasnutá lampa znamenala 0, zasvietená 1. Keďže miestni vandali lampičky na hodinách radi poškodzovali a hodiny tak ukazovali iba nuly, mesto pristúpilo k výrobe binárnych hodín, ktoré zobrazujú tabuľky s číslami.

Sĺňava

Vodná nádrž Sĺňava je najnavštevovanejšou vodnou plochou počas letných mesiacov. Milovníci vodných športov si môžu vychutnať vodné lyžovanie, kanoistiku, veslovanie, windsurfing či jachting. Okolo vodnej plochy vedie cyklochodník. Areál vodnej nádrže je známy aj organizáciou kultúrnych podujatí a letných festivalov. Súčasťou nádrže je umelo vytvorený vtáčí ostrov, ktorý je chránenou prírodnou rezerváciou. Vyskytujú sa tu a hniezdia vzácne druhy vtákov. Ostrov je hniezdiskom čajky sivej.

Termálne kúpalisko Podhájska

Termálne kúpalisko Podhájska sa nachádza na juhu Slovenska neďaleko Nových Zámkov. Má jedinečnú liečivú geotermálnu vodu. Táto unikátna voda, zložením podobná vode Mŕtveho mora, vyslúžila stredisku prezývku “slovenské Mŕtve more”. Pochádza ešte z treťohorného žriedla a v jeho spodných vrstvách našli zuby rýb, peľové zrnká a iný vtedajší biologický materiál. Voda v prameni má teplotu neuveriteľných 80°C a musí byť schladzovaná. Obsahuje množstvo jódu, ktorý ju sfarbuje do hneda.

Rozhľadňa Soblahov- Dúbravka

Nad obcou Soblahov bola v roku 2015 vybudovaná drevená rozhľadňa vysoká 9,5 m. Rozhľadňu postavilo združenie Spolok priateľov Soblahova. Veža má dve vyhliadkové podlažia, v jej spodnej časti sa nachádza zastrešené posedenie. Z podlaží sa naskytá krásny výhľad na obec Soblahov, ale i ďalšie obce a mestá v okolí – na Trenčiansku Turnú, Mníchovu Lehotu, Trenčín či Nové Mesto nad Váhom. Pozorovať odtiaľto možno i pohoria Biele Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy.

Mlynická dolina

Dolina ľadovcového pôvodu nachádzajúca sa v západnej časti Vysokých Tatier medzi hrebeňom Soliska a hrebeňom Bášt sa nazýva Mlynickou dolinou. Preteká ňou potok Mlynica, ktorý na jednej z jej skalných terás vytvára vodopád zvaný Skok. V doline sa nachádza i niekoľko plies, napríklad Pleso nad Skokom, Kozie plesá či Capie pleso. Mlynická dolina je národnou prírodnou rezerváciou. Mlynická dolina je vďaka značkovaným turistickým chodníkom prístupná širokej návštevníckej verejnosti.

Považský hrad

Považský hrad patriaci v minulosti k najdôležitejším hornouhorským pevnostiam bol v roku 2009 slávnostne vyhlásený za jeden zo „siedmych divov Trenčianskeho samosprávneho kraja“. Medzi najdôležitejších majiteľov hradu patril rod Podmanických. Neslávne známi sú najmä bratia Ján a Rafael Podmanickí, ukrutní a mocichtiví rytieri, ktorí trávili čas divokými bitkami a koristníckymi výpravami. Považský hrad je ideálnym miestom na výlet. Vrchol hradného kopca núka príjemný výhľad na skvost regiónu.

Náučný chodník Senica

Náučný chodník vedie popri cyklotrase zo Senice na Kunovskú priehradu. Náučný chodník pozostáva z 9 informačných tabúľ, z ktorých sa každá venuje poznávaniu flóry a fauny okolia Senice a Kunovskej priehrady. 3 informačné tabule sú umiestnené medzi Kunovom a Senicou a podávajú informáciu o rieke Teplici, o liečivých rastlinách a hmyze. Zostávajúcich 6 tabúľ sa nachádza v Kunovskej priehrade a obsahujú informácie o bezstavovcoch, rybách, plazoch a obojživelníkoch atď.

Kúpalisko Žilina

V blízkosti centra mesta sa nachádza športový komplex, ktorému dominuje celoročne otvorená krytá plaváreň spolu s letným kúpaliskom. V areáli kúpaliska sa nachádzajú dva bazény pre plavcov a neplavcov. O poriadny zážitok z pravej vodnej zábavy sa postará veľký tobogán. Pre detičky je pripravený menší detský bazén. Výhodou letného kúpaliska je prepojenie s krytou plavárňou v prípade nepriaznivejšieho počasia. V prípade záujmu si môžete potrénovať svoje golfové zručnosti na minigolfovom ihrisku.

Synagóga v Lučenci

Neologická synagóga v Lučenci patrí k najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Je jednou zo štyroch rovnakých synagóg prominentného architekta Leopolda Baumhorna. Ostatné tri sa nachádzajú v Amsterdame, Bruseli a Tel Avive. Synagóga bola postavená v 20-tych rokoch 20. storočia. Posledným rabínom, ktorý tu kázal, bol Artúr Reschowský. V roku 1948 ju Židovská náboženská obec predala miestnemu Národnému výboru Lučenec. V súčasnosti je zrekonštruovaná a využíva sa na rôzne akcie.

Miesto prianí v Spišskej Novej Vsi

Miesto prianí nájdete blízko historickej budovy špišskonovoveskej radnice v centre Radničného námestia. Jeho súčasťou je pamätník pozostávajúci z otvoreného polozvona nazvaný Pocta Majstrovi Kondrádovi spolu s portrétom tohto slovutného stredovekého zvonolejára. Návštevníci môžu vysloviť svoje tajné priania priamo do útrob otvoreného polozvonu a zazvonením na malý zvon ich poslať k nebesám.

Botanická záhrada SPU v Nitre

Botanická záhrada je vedecko-pedagogickým pracoviskom SPU v Nitre. Nájdete tu domácu i exotickú kvetenu, skleníkové expozície trópov, subtrópov a púští. Súčasťou záhrady je Univerzitné vivárium s tropickými hadmi, jaštermi najrôznejších tvarov a veľkostí, obrovskou korytnačkou či krokodílom, a tiež MINI-ZOO, v ktorej sa nachádzajú muflóny, daniele, koza kamerunská a niekoľko druhov vtákov. Botanická záhrada prispieva k poskytovaniu vedeckých, pedagogických a osvetovo-spoločenských informácií.

« Page 1 of 39 pages, displaying 1-20 of 777 results »

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím