Tipy na výlet

Ranč Čakýň

Ranč Čakýň sa nachádza v krásnom prostredí medzi obcami Neverice a Sľažany v okrese Zlaté Moravce. Je to príjemné a pokojné miesto pre agroturistiku, ustajnenie alebo jazdenie na koňoch. Zdatnejší jazdci majú možnosť skokového tréningu alebo vychádzok na koni do okolia. Vďaka krásnemu prostrediu a unikátnemu výhľadu na pohorie Tribeč sa tu budete cítiť ako na dovolenke.

Múzeum Holokaustu v Seredi

V roku 1941 sa začali budovať tri pracovné tábory – v Seredi, Novákoch a Vyhniach. Do dnešných čias sa z nich zachoval len tábor v Seredi. Seredský tábor bol najskôr pracovný, neskôr však plnil úlohu koncentračného tábora. Od roku 1941 do roku 1945 prešlo seredským táborom približne 16 000 slovenských Židov. Väčšina z nich bola zavraždená. V areáli pracovného a koncentračného tábora v Seredi je dnes zriadené Múzeum holokaustu, ktoré dokumentuje tragický osud slovenských Židov.

Rezidencia piaristov Ružomberok

Rezidencia piaristov pochádzajúca z prvej polovice 18. storočia je hlavnou budovou hodnotného barokového komplexu niekdajšieho piaristického kolégia v Ružomberku. Rezidencia piaristov, v súčasnosti jezuitský noviciát, je ústrednou budovou Kolégia piaristov. Donátorom stavby bol gróf Ján Jakub Löwenburg. V západnej časti areálu sa rozprestiera plocha kláštornej záhrady.

Pravoslávny chrám v Stropkove

Malebne pôsobiaci pravoslávny chrám situovaný v severnej časti Stropkova je jednou z najkrajších sakrálnych stavieb v meste. Svojím netradičným dizajnom vychádzajúcim z náboženskej architektúry východnej Európy môže niekomu pripomínať skôr rozprávkový zámok ako kostol. Pravoslávne bohoslužby sa v tomto kostole vysluhujú v cirkevnej slovančine, čo je upravená podoba cyrilo-metodskej staroslovienčiny používaná vo všetkých pravoslávnych cirkvách slovanských národov.

Výstavná sieň Bardejov- Gantzaughov dom

K najkrajším a najvzácnejším meštianskym domom bardejovského námestia patrí tzv. Gantzaughov dom. Ide o renesančnú budovu zdobenú rokokovou nástennou maľbou z 18. storočia. V dome sa v súčasnosti nachádza Výstavná sieň Šarišského múzea, v ktorej sa pravidelne usporadúvajú výstavy súčasného slovenského i zahraničného výtvarného umenia, výstavy poľovníckych trofejí, a tiež najrôznejšie tematické výstavy zostavené zo zbierkových predmetov múzea, ktoré nie sú súčasťou stálych expozícií.

Kúpalisko Zlaté Moravce

Letné kúpalisko v Zlatých Moravciach má za sebou 50- ročnú tradíciu. Svojim návštevníkom poskytuje 50-metrový plavecký bazén a dva bazény pre deti. Tie sú napúšťané pitnou vodou, ktorá vďaka ohrievaniu solárnych panelov dosahuje príjemne osviežujúcu teplotu. Okrem bazénov sa v areáli kúpaliska nachádzajú volejbalové ihriská, basketbalové ihrisko a ihrisko s umelým trávnikom. Pre deti je tu ihrisko s hojdačkami či veľký skákací hrad.

Veľká skala pri Ružomberku

K zaujímavým turistickým cieľom v okolí Ružomberku patrí nádherné dolomitové bralo, ktoré sa nazýva Veľká skala. Pôsobivá krajinárska dominanta leží medzi Ružomberkom a Vlkolíncom. Geograficky patrí do pohoria Veľká Fatra. Najväčším pozitívom Veľkej skaly je okrem atraktívnej prírody, ktorá ju obklopuje, predovšetkým pomerne ľahká dostupnosť a krásny výhľad. Veľká skala sa zväčša absolvuje ako súčasť túry z Ružomberku na vrch Sidorovo a do Vlkolínca.

Letné kúpalisko Bardejovské kúpele

Pod lesom na samom okraji Bardejovských kúpeľov sa nachádza letné kúpalisko. Letné kúpalisko v Bardejovských kúpeľoch ponúka príjemný trávnatý areál na konci pešej zóny. K dispozícii sú dva plavecké bazény s vyhrievanou vodou. Bazény sú vyhrievané slnečnými kolektormi. Pre deti je určený detský bazén. Súčasťou areálu sú aj dve plážové ihriská na volejbal. Voľný čas môžete stráviť pri 18-jamkovom minigolfe, alebo si zahrať plážový volejbal.

Historický cintorín v Dolnom Kubíne

Na dolnokubínskom historickom cintoríne našlo miesto svojho posledného odpočinku mnoho slovenských dejateľov. Jeho korene siahajú až do roku 1866, kedy tu pochovali Leopolda Brucka jedného z popredných členov Spoločnosti vychovávateľskej na Orave. Nájdete tu však aj ďalšie významné osobnosti, ktoré zasiahli do kultúrneho života na Slovensku. Príkladom je autor textu slovenskej hymny Janko Matúška, autor románov Adam Šangala Ladislav Nádaši-Jégé, či najslávnejší oravský rodák Pavol Országh Hviezdoslav. Historický cintorín nájdete v centre Dolného Kubína v Aleji Slobody.

Patria – 2202,8 m n. m.

Majestátny vrch Patria vypínajúci sa nad Štrbským plesom je jedným z najznámejších a najfotografovanejších tatranských končiarov. Patria je prvým vrchom tzv. hrebeňa Bášt oddeľujúceho Mlynickú a Mengusovskú dolinu. V minulosti sa v jej útrobách ťažila meď, čo dokladá i známy slovenský polyhistor Matej Bel. Meno tohto vrchu pochádza zo zastaraného slova patriť (= pozerať) – z jeho výšin bol totiž výborný výhľad, čo sa využívalo najmä pri kedysi častých poľovačkách na kamzíky.

Cyklostrasy Piešťany

Vážska cyklomagistrála s dĺžkou 56 km začína pri Kolonádovom moste v Piešťanoch a pokračuje popri Vážskom kanále na Hornú Stredu, popod diaľničný most, míňa okrajom obce Brunovce, Potvorice, Považany, rekreačné stredisko Zelená voda, obec Beckov až do Trenčína. Okruh okolo jazera Sĺňava je 11 km. Do cyklotrasy sa zahŕňa aj okruh Ducové-Kostolec s dĺžkou 12 km, Striebornica, Bezovec s modrým označením trasy, Havran (Čertova pec), Beckov s dĺžkou 60 km, Čachtice, Čerenec, Koplotovce a Hlohovec.

Cyklotrasa Kriváň - Vrchdobroč – Látky

Z obce Kriváň odbočuje cyklocesta smerom na podpolianske lazy. Cesta je dosť zle značená a je tam dosť možností odbočiť. Ďalšia zápletka môžu byť spomínané psy na samotách. Pohodlne prídete na zelenú, ktorá je už lepšie značená a neskôr na červenú smerom k výraznému kopcu Bykovo. Problémový terén tohto kopca doporučujeme obísť, aby bolo viac času na nádherné planiny Čierťaž a Drahová, preto využite prvú odbočku žltej, prídete na cyklocestu a po nej do obce Látky.

Pamätník „presláveným vojakom Červenej armády“ v Košiciach

Pamätník je venovaný príslušníkom 4. ukrajinského frontu a padlým v bojoch pri oslobodzovaní Košíc v 2. svetovej vojne. Stojí na Námestí osloboditeľov v Košiciach už od roku 1945 podľa návrhu E.F. Gurjaceva a Ing. Hudáka. Vstup pamätníka tvoria dva veľké stĺpy so znakmi bývalého ZSSR a pamätnými tabuľami, podstavce so znakmi bývalého ZSSR, na ktorých sú umiestnené lampáše a dve svietidlá na večný oheň. Mená a hodnosti padlých vojakov sú uvedené na symbolických náhrobných kameňoch.

Volovec – Skalisko- 1293m n. m.

Dominantným vrchom hlavného hrebeňa Volovských vrchov je vrch Volovec. Patrí medzi z najkrajšie a najznámejšie v celom pohorí. Na jeho vrchole sa týči skupina brál zvaná Skalisko (1 293,1 m n. m.) odkiaľ je vidieť na časť východného Slovenska, Vysoké a Nízke Tatry či časť Maďarska. Pod vrcholom sa nachádza horská Chata Volovec. Počas 2. svetovej vojny patril Skalisko do územia, ktoré bolo súčasťou Maďarska a bol najvyšším vrchom v Maďarsku. Celý chrbát Skaliska sa nachádza v pásme kosodreviny.

Kalvínsky kostol v Lučenci

Autorom projektu kalvínsky kostol bol Frantz Wieser, stavbu realizoval Ján Wágner. Na vrchole veže vysokej 64 m je otáčavý kohút z medi s pozláteným hrebeňom. V jeho útrobách sú uložené dokumenty z histórie kostola. Otáčavý kohút ukazuje smer vetra. Pri prestavbe budovy sa našiel tzv. „lučenecký zlatý poklad“. Išlo o zbierku zlatých a strieborných prsteňov, gombíkov a ďalších vecí. Najhodnotnejším kúskom bola čipka zo zlatých a strieborných nití dlhá takmer 2 m.

Turniansky hrad

Turniansky hrad je zrúcanina hradu zo 14. storočia týčiaca sa nad obcou Turňa nad Bodvou len 5 km od maďarských hraníc. Kedysi bol správnym centrom Turnianskeho komitátu a stolice. Hrad má okrem histórie bojov proti Turkom aj mýtickú minulosť. Turniansky hrad očarí starobylou atmosférou, peknou prírodou i prekrásnym ďalekým výhľadom. Návštevu zrúcaniny možno spojiť i s výletom do neďalekej Zádielskej tiesňavy.

Rodný dom kpt. Nálepku

Jednou z najstarších expozícii Múzea Spiša je rodný dom hrdinu II. Svetovej vojny kapitána Nálepku, brig. Generála in momoriam. V pamiatkovom objekte si môžete prezrieť typickú roľnícku usadlosť z prvej polovice 20. storočia, taktiež sú tu umiestnené osobné veci, dokumenty a fotografie, ktoré rozprávajú o činnosti Jána Nálepku nielen ako vojaka, ale i ako učiteľa a študenta.

Hrad Šebeš

Ruiny hradu Šebeš sa rozkladajú na skalnatom pahorku nad obcou Podhradík. Hrad vznikol v 13. storočí a pôvodne bol drevený. Istý čas patril mestu Košice a bol spravovaný Františkom Sebesim, ktorý mal veľmi zlé vzťahy s obyvateľmi mesta Prešov. Sebesi sa pokúsil spory vyriešiť, no Prešovčania ho dali obesiť a pevnosť vypálili. Do dnešných dní sa z neho zachovali iba nevysoké zvyšky kamenných múrov. V okolí hradu Šebeš sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary a malé kamenné moria.

Vodná nádrž Prietrž

Neďaleko obce Prietrž sa nachádza vodná nádrž slúžiaca ako chovný rybník, ale aj ako výletné turistické miesto. Okolím priehrady vedie chodník s vybudovanými odpočívadlami, a tak sa tu zastavujú i ľudia, ktorí sa chcú pokochať krásou malebného jazierka. Prietržská priehrada sa nachádza od centra obce cca 1,5 km smerom na Brezovú pod Bradlom. Priehrada má 8 ha. Každoročne sa pre širokú verejnosť usporadúvajú v poslednú májovú sobotu rybárske preteky, ktorými sa oficiálne otvára rybárska sezóna.

Hrad Hrušov

Hrad Hrušov tvoria zrúcaniny gotického hradu z 13.storočia. Zachoval sa pôdorys hradu, obytné jadro a niektoré veže. Význam hradu Hrušov vzrástol v 14. storočí, keď sa po nadobudnutí kráľom stal strediskom panstva s výnosnými zlatonosnými potokmi. V roku 1708 bol Hrušov vyrabovaný cisárskymi vojskami. Z hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu. Hrad Hrušov je jedna z mnohých zrúcanín hradov, ktoré na Slovensku máme. Leží neďaleko mesta Zlaté Moravce pri obci Skýcov.

« Page 1 of 39 pages, displaying 1-20 of 761 results »

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím