TIC Dobšiná

V turistickom informačnom centre získate informácie o meste Dobšiná, o kultúrnohistorických pamiatkach, prírodných atrakciách, možnostiach športového vyžitia či pripravovaných podujatiach v meste a jeho okolí. Nájdete tu suveníry, mapy aj propagačné materiály o meste a okolitých obciach mikroregiónu Dobšiná, o Slovenskom raji a iných zaujímavostiach. TIC Dobšiná je tiež nápomocné pri výbere ubytovacieho a stravovacieho zariadenia podľa Vašich požiadaviek.

Výhody so Slovakcard

Hodnota akcie
Text akcie
Kategória
10 %Zľava na knižné publikácie Obchod a služby
20 %Zľava na ponuku suvenírov (magnetky, pohľadnice...)Obchod a služby

Kontakt

Adresa

Adresa :
Námestie baníkov 384,Dobšiná,04925
GPS :
48.820460,20.366351
Telefón :
E-mail :
Web stránka :
NAVIGOVAŤ

Otváracie hodiny

Pondelok :
07:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
Utorok :
07:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
Streda :
07:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
Štvrtok :
07:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
Piatok :
07:30 - 12:00, 12:30 - 15:30
Sobota :
Zatvorené
Nedeľa :
Zatvorené

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Koprašsky viadukt

Jednu z najcennejších technických pamiatok a súčasť takzvaných Gemerských spojok nájdete v peknom prírodnom prostredí medzi Koprášom a Mníšanmi (časťami Magnezitoviec). Gemerské spojky mali byť komplexom, ktorý mal nahradiť železničné spojenie v regióne, ktoré časť pripadla pred druhou svetovou vojnou Maďarsku. V dôsledku neskoršieho vrátenia tohto územia Slovensku nebola trať nikdy dostavaná a tak tadiaľ vlak nikdy neprešiel, pretože dobudovanie stratilo význam. 120 metrov dlhý a 36 metrov vysoký klenutý viadukt je vhodný na prechádzky i cyklotúry, ktorú je možné spojiť s prehliadkou taktiež nedostavaného Slavošovkého tunela.

Radnica mesta

Radnica bola postavená v roku 1870 v neorenesančnom slohu. Ide o dvojpodlažnú stavbu s veľkoryso poňatým interiérom, ktorý osvetľuje presklená strecha. Zaujímavým prvkom je liatinové schodisko na stĺpoch. Na niektorých častiach stien sú zachované pôvodné ornamentálne fresky. Interiér zdobia viaceré historické obrazy. Dominantou je obraz Sklenenej pani z Marón. Dnes je táto budova sídlom mestského úradu.

Rímsko-katolícky kostol sv. Františka Xaverského

Kostol bol postavený v roku 1792 v barokovo-klasicistickom štýle, na mieste staršej drevenej kaplnky z roku 1746. Ide o jednoloďovú stavbu pristavanou sakristiou na severnej strane svätyne a vežou na východnej strane. Zaujímavosťou je kríž s odliatou sochou Krista venovaný pamiatke Antona Szuszaia. Autorom tohto diela je Ján Fadrusz. Možnosť návštevy na základe dohovoru s pánom farárom rímsko-katolíckej cirkvi.

Evanjelický kostol v Dobšinej

Kostol pochádza z roku 1480. Je považovaný za monument a symbol banskej činnosti v okolí Dobšinej. Bol viackrát opravovaný a prestavaný a tak pôvodne gotický kostol nadobudol výzor novogotického kostola. V interiéri sú pozoruhodné stredoveké fresky. Freska na víťaznom oblúku zobrazuje významnú nemeckú sväticu, lekárku, mníšku a mystičku - Hildegardu von Bingen. Ide o unikát vyobrazenia tejto svätice v podobe fresky v rámci Slovenska.

Vernárska tiesňava

Na území Slovenského raja sa nachádza malebná tiesňava, ktorú v priebehu vekov vytvoril Vernársky potok. Táto tiesňava vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany patrí k biologicky najhodnotnejším oblastiam v Slovenskom raji. Možno tu obdivovať mohutné dolomitové bralá. V lokalite sa nachádzajú vzácne a veľmi staré boriny, fragmenty horského jelšového lesa a reliktné vysokohorské skalné rastlinstvo. Pri vstupe do tiesňavy od Popradu sa nachádza pamätné miesto SNP.

Múzeum tradičnej kultúry v Rejdovej

V typickej malej drevenici z 19. storočia so šindľovou strechou nájdete stálu etnografickú výstavu. Jedna izba je zariadená ako obytná miestnosť s tradičnou murovanou pecou, pôvodným nábytkom, predmetmi dennej potreby a s figurínami v miestnych krojoch. V druhej sa nachádza dielňa. Môžete v nej vidieť pôvodné nástroje ako kolovrat na spriadanie nití z priadze, krosná na tkanie látok, dobový remeselnícky stôl, ale aj rôzne česadlá na konope, vretienka a iné predmety, ktoré sa v minulosti používali pri spracovaní konope.

Kostol sv. Michala Archanjela v Rejdovej

V centre obce stojí barokový kostol, ktorý je zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok. Pochádza z polovice 17. storočia. Pozornosť návštevníka okamžite upúta vyrezávaný drevený oltár, ktorý je údajne dielom žiakov dielne Majstra Pavla z Levoče. Oltár je bohato zdobený a jeho ústredným motívom je Nanebovstúpenie Krista Pána. V dolnej časti oltára sa nachádza obraz Posledná večera, ktorý bol vytvorený okolo roku 1750 dnes už neznámym gemerským majstrom. Išlo však o profesionálneho maliara a zobrazený výjav je voľnou kópiou diela Leonarda da Vinci.

Symbolický cintorín Slovenský raj

Pietne miesto venované obetiam krásny, ale i často zradných zákutí národného parku Slovenský raj bolo vybudované v roku 2010 v lokalite Kláštorisko. Symbolický cintorín tvoria drevené sochy tvorené mladými umelcami zo spišskéhjo regiónu. Súčasťou areálu symbolického cintorína je zrúcanina stredovekej kaplnky. Na vstupnej bráne sa nachádzajú tabuľky s menami obetí Slovenského raja.

Národopisné múzeum Smižany

Zaujímavou turistickou atrakciou je v Spišskonovoveskom okrese i Národopisné múzeum v obci Smižany. Nájdete tu stálu expozíciu tradičnej ľudovej kultúry Spiša. Súčasťou expozície je tradičné náradie i krosná dokumentujúce výrobu textilu. Návštevník si môžete svoje schopnosti v tkaní taktiež vyskúšať. Ďalšou súčasťou expozície v múzeu sú taktiež predmety dokumentujúce pastierstvo, baníctvo a remeselnú výrobu.

Závojový vodopád

O preplnení Slovenského raja vodopádmi niet pochýb. Zo všetkých však vyniká päťkaskádový Závojový vodopád v Sokolej doline. Jeho výška 75 metrov je najvyšším v Slovenskom raji. Okolo obrovského hromom hučiaceho vodopádu vedieť 80 metrov dlhá sústava rebríkov, mostíkov a stúpačiek, ktorých prechod patrí k najvzrušujúcejším v celkom Slovenskom raji. K adrenalínu, ktorý vám stúpne v žilách, dopomáha aj skutočnosť, že rebríky sa často kývu a vlnia. Chce to odvahu, ale stojí to za to.

Dalšie výhody v okolí

Horská chata Volovec

100% (Bary a kaviarne)

Hostinec pod Stolicou

10% (Reštaurácie a tradičná kuchyňa)

SKI Mlynky - Biele Vody

20% (Šport a zážitky)

SKI Rejdová - Snežné skútre

10% (Šport a zážitky)

Pizzeria u Eda

100% (Reštaurácie a tradičná kuchyňa)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím