Slanický ostrov umenia

Ideálnym tipom na výlet pre všetkých, ktorí majú radi plavbu loďou a radi sa kochajú krásami výtvarného umenia, je návšteva Slanického ostrova umenia. Ostrou je situovaný uprostred Oravskej priehrady. V jeho prekrásnej scenérii môžete obdivovať nielen prírodu, ale aj pozostatky piatich osád zatopených pri budovaní priehrady. Oravská galéria tu zriadia zaujímavé expozície. Vďaka svojej jedinečnosti patrí Slanický ostrov k najnavštevovanejším atrakciám v oravskom regióne.

029 01Námestovo – Slanická osada
+421 905 915 108
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Stoh

Stoh je jeden z vrcholov na hlavnom hrebeni Malej Fatry. Za svoje meno vďačí tomu, že pri pohľade z ktorejkoľvek strany pripomína veľkú kopu sena. Vychutnáte si z neho pôsobivé výhľady na Veľký Rozsutec a Poludňový Grúň, pri dobrej viditeľnosti aj na vzdialené Západné Tatry či Kráľovu Hoľu. Túru na tento kopec môžete zvládnuť i s deťmi. Vrchol Stoh je často označovaný ako nekonečný, pretože nevidíte vrchol až kým nie ste na ňom. Celková cesta na vrchol aj späť trvá približne 5-6 hodín.

Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec (1 610 m n. m.) sa nachádza v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Malej Fatry. Svojou formou a výškou dominuje celému okoliu a býva považovaný za najkrajší vrch na Slovensku. Je turistami mimoriadne obľúbený a to aj preto, že jedna z trás naň vedie cez atraktívne Jánošíkove diery. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu je ukrytý Jánošíkov zlatý poklad. Pod Veľkým Rozsutcom bola v minulosti horská chata. V blízkosti sa nachádzal lyžiarsky vlek. V roku 1985 chata vyhorela.

Rozhľadňa Terchovské srdce

Rozhľadňa Terchovské srdce je vysoká 30 m a týči sa nad obcou Terchová na vrchu Oblaz. Na samotnej vyhliadkovej veži sa nachádzajú 3 terasy, z ktorých je pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. Rozhľadňa je voľne prístupná a vedie k nej náučný chodník, ktorý je zameraný na faunu a flóru Malá Fatra. Rozhľadňu navrhol umelec a ľudový architekt Alojz Mucha. Na mieste, kde stojí rozhľadňa, bola v známom filme Jánošík umiestnená šibenica. Veľkou výhodou je rýchla a jednoduchá dostupnosť rozhľadne.

Dolné diery - Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Jánošíkove diery sú prístupné značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami z Terchovej – Biely Potok. Východiskom do Dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach sa nachádzajú 2 vodopády (1 m a 3,5 m), ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka.

Horné diery - Jánošíkove diery

Jánošíkove diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok. V Dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Cesta cez Horné diery vedie cez bralá po kovových mostíkoch a rebríkoch ponad rieku. Z Horných dier vedie cesta späť do Terchovej.

Nové diery - Jánošíkove diery

Nové diery je významná tiesňava v Krivánskej Malej Fatre, súčasť Jánošíkových dier. Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 m, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné. Miesto je domovom zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Veľká Rača - 1236 m n. m.

Najvyšším vrchom pohoria Kysucké Beskydy nachádzajúceho sa na slovensko-poľských hraniciach je Veľká Rača. Vrch je známy najmä vďaka lyžiarskemu stredisku. Jeho veľkú časť zaberá národná prírodná rezervácia ochraňujúca pôvodné lesy pralesovitého charakteru s množstvom vzácnych rastlín. Na vrchole sa nachádza drevný kríž a vyhliadková plošina, z ktorej možno pozorovať Moravsko-sliezske i Oravské Beskydy, Malú Fatru, Západné Tatry a iné. K vrcholu vedie viacero značených turistických chodníkov.

Lesná úvraťová železnica

Historická lesná úvraťová železnica je prirodzenou súčasťou skanzenu v prírode v Novej Bystrici – Vychylovke. Je zachovanou a funkčnou časťou bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918. V sezóne je otvorená pre verejnosť a jazda krásnou kysuckou prírodou v tejto technickej pamiatke je zážitkom pre malých aj veľkých. Úvraťový systém tejto železnice je jeden z dvoch, ktoré sa do súčasnosti zachovali v Európe.

Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny v prírode ukazuje krajinu, životné prostredie, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Počas sezóny múzeum ponúka návštevníkom množstvo tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov v podaní folklórnych skupín kysuckého regiónu. Do aj zo skanzenu sa môžete počas letnej sezóny dostať romantickou jazdou lesnou úvraťovou železnicou.

Vodná nádrž Nová Bystrica

V 80-tych rokoch 20. storočia bola na Kysuciach vybudovaná vodná nádrž, ktorá slúži ako zásobáreň pitnej vody pre okresy Čadca a Žilina. Na dne tejto nádrže sa nachádzali malebné viesky Harvelka a Riečnica, v ktorých sa natáčalo niekoľko známych filmov. Vo vodnej nádrži Nová Bystrica nie je povolené kúpanie, vodné športy ani rybolov. Okolo celej priehrady sa ťahá značený cykloturistický chodník dlhý 30 km. Na trase sa nachádza i vzácna kultúrna pamiatka – riečnický kostolík.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím