Sennyeyovský kaštieľ v Bieli

V južnej časti obce Biel sa nachádza kaštieľ, ktorý dal vybudovať László Sennyey v roku 1781. V 20. storočí bol kaštieľ znehodnotený zlým využívaním – slúžil ako škola, potraviny, sklad či ubytovanie pre vojakov. Kaštieľ prešiel komplexnou rekonštrukciou hlavného objektu kaštieľa. V obnovenom kaštieli je vytvorená knižnica, muzeálne a umelecké miestnosti, ako aj turisticko-informačné centrum. Bola tu zriadená výstava venovaná rodine Sennyeyovcov a výstava s názvom „Petőfi Sándor v Sibíri“.
Hlavná 1/187
076 41 Biel
+421 56 638 29 95; +421 908 414 128
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Kaštieľ v Trebišove

Medzi najvýznamnejšie kultúrne pamiatky Trebišova patrí barokovo-klasicistický kaštieľ, v ktorom dnes sídli Vlastivedné múzeum. Návštevník tu nájde expozíciu tradičnej ľudovej kultúry Zemplína, Lapidárium so zbierkou starožitností vytvorených z kameňa či expozíciu tokajského vinohradníctva s archívom. Kaštieľ je zaujímavý okrem iného postrannými barokovými vežami či rozľahlým a upraveným anglickým parkom, ktorý ho obklopuje. Kaštieľ bol vystavaný grófskym rodom Csákyovcov.

Hrad Csonkavár

Pôvodný kamenný hrad, z ktorého ostali len pozostatky, dal postaviť Peter Perényi v roku 1526. Predstavuje šľachtické sídlo kaštieľovitého typu. Objekt bol zbúraný po smrti Perényiho na rozkaz kráľa Ferdinanda I. v roku 1548 kvôli nepriateľstvu, ktoré medzi oboma potentátmi panovalo. Do dnešného dňa sa z Csonkaváru zachovalo iba niekoľko múrov a časť pivničných priestorov. V takomto stave je už celé stáročia, o čom hovorí napokon i jeho názov „Hrad trosiek“, „Troskohrad“ či „Okyptený hrad“.

Mauzóleum Andrássyovcov v Trebišove

Romantické prostredie trebišovského parku si Gróf Július Andrássy vybral ako miesto svojho posledného odpočinku. Mauzóleum tohto významného politika, štátnika a zemepána tu stojí od roku 1893 a patrí medzi najcennejšie chránené kultúrne pamiatky v Trebišove. Gróf Andrássy zomrel v roku 1890. Do jeho mramorového sarkofágu boli umiestnené aj telesné pozostatky jeho manželky a ich syna Teodora Andrássyho. Mauzóleum bolo postavené na návrh nemeckého architekta Arthura Meininga v neogotickom slohu.

Hrad Parič

Zvyšky starého hradu Parič nájdeme v udržiavanom lesoparku v Trebišove. Hrad bol postavený v 13. storočí po tatárskom vpáde do oblasti. Prvá zmienka je v darovacej listine z roku 1327, kde je nazývaný Castrum Parys. Roku 1684 bol dobytý povstaleckým vojskom Imricha Thökölyho. V roku 1786 boli jeho zvyšky použité ako stavebný materiál pre barokový zámok rodu Andrássyovcov. Posledné dielo skazy na ňom dokonala československá a sovietska armáda. Dnes z neho zostala len jedna stena.

Hrad Veľký Kamenec

Na kopci nad obcou Veľký Kamenec sa týči starobylý hrad, ktorý je jedinou veľkou zrúcaninou južného Zemplína. Hrad bol postavený krátko po pustošivom tatárskom vpáde v 13. storočí. O asi 400 rokov neskôr ho zbúralo cisárske vojsko za to, že sa jeho hradný pán zaplietol do neúspešného Vešeléniho sprisahania, ktorého cieľom malo byť zvrhnutie cisára. Hrad je dnes obľúbeným turistickým miestom. Okrem starobylých ruín sa tu možno kochať i krásnym výhľadom na podhradskú obec a okolitú krajinu.

Vodná nádrž Byšta

V osade Byšta-Kúpele sa nachádza vodná nádrž rovnakého mena predstavujúca v minulosti vyhľadávané miesto letnej rekreácie s možnosťou stravovania a ubytovania. Okrem samotnej vodnej nádrže sa v oblasti nachádzalo kúpalisko s plaveckým a detským bazénom, a tiež drobné kúpele miestneho významu. Dnes sú všetky turistické zariadenia pozatvárané. Zostala len opustená priehrada využívaná na chov rýb.

Rozhľadňa Tokaj

Vyhliadková veža je umiestnená vo vinohradoch medzi obcami Malá Tŕňa a Černochov. Je vysoká 12 m. Z najvyššieho poschodia sa môžete pokochať nádhernou panorámou na celý vinársky región. K dispozícii je aj ďalekohľad a informačné tabuľky s popismi panorámy. Rozhľadňa má navyše aj nočné osvetlenie, ktoré jej pridáva na jedinečnosti. Predstavuje tak ideálne oddychové miesto pre turistov, cyklistov či rodiny s deťmi. K rozhľadni vedie asfatová cesta a značené cyklotrasy z okolitých obcí.

Múzeum Kráľovský Chlmec

Múzeum v mestečku Kráľovský Chlmec je súčasťou Kultúrneho centra Medzibodrožia a Použia. Jeho stála expozícia venovaná grófovi Jozefovi Mailáthovi prezentuje dedičstvo sedmohradskej vetvy rodu Mailáthovcov, ich pôsobenie a vplyv na kultúrny a spoločenský vývoj v regióne. Osobitá časť expozície mapuje mimoriadne bohatú niekoľko storočnú vinohradnícku a vinársku tradíciu v regióne. Okrem stálej expozície sa v múzeu uskutočňujú i rôzne príležitostné tematické výstavy.

Stredoveký kostolík v Kline nad Bodrogom

Kostolík bol vybudovaný začiatkom 13. storočia ako typická ranogotická stavba. Je najnižšie položenou cirkevnou stavbou na Slovensku. Leží v nadmorskej výške 98 m n. m. Zachovávajúc si pôvabný starobylý vzhľad, predstavuje zaujímavú a turisticky atraktívnu pamiatku. Zaujímavosťou je, že kostolík pôvodne ležal uprostred obce, kvôli záplavám, ktoré ničili obydlia postavené blízko pri rieke sa však obyvatelia so svojimi sídlami postupne presúvali, a tak dnes stojí na samom okraji obce.

Kláštor v Lelesi

Kláštor v Lelesi bol založený vacovským biskupom Boleslavom už koncom 12. storočia, vďaka čomu predstavuje najstarší zachovaný kláštor v celom Zemplínskom regióne. Z historických zaujímavostí kláštora v Lelesi možno spomenúť, že bol jedným z mála tzv. hodnoverných miest na Slovensku. Hodnoverné miesta boli osobitne určené kapituly a kláštory, ktoré mali právo vydávať, opisovať a potvrdzovať listiny na požiadanie stránok, vďaka čomu plnili funkciu akýchsi verejných notárstiev a archívov.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím