Sedlo Čertovica – 1232 m n. m.

Najvyššie položeným horským sedlom na Slovensku, ktorým prechádza asfaltová cesta, je sedlo Čertovica v Nízkych Tatrách. Toto sedlo sa nachádza v hlavnom hrebeni pohoria a predstavuje hranicu medzi Ďumbierskymi Nízkymi Tatrami a Kráľovohoľskými Nízkymi Tatrami. Čertovica je východiskom početných peších túr po okolitých vrchoch, v zimnom období pravidelne zapĺňajú jej svahy lyžiari. Do sedla Čertovica sa možno najjednoduchšie dostať z obce Vyšná Boca či z obce Jarabá.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Vodopád Bystré

Vodopád Bystré patrí k najatraktívnejším prírodným výtvorom svojho druhu na Slovensku. Nazýva sa aj Bystrý potok či Bystrô. Vďaka svojej mohutnosti a výške presahujúcej 20 m sa zároveň radí i k najväčším. Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí na južnom úpätí Poľany. Prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano. Okrem samotného vodopádu návštevníka očaria i prekrásne sopečné skaly, ktoré sa v lokalite vyskytujú. Je vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Poľana – 1458 m n. m.

Majestátny zalesnený vrch Poľana sa nachádza vo výške 1458 m n. m. a predstavuje pozostatok jednej z najväčších sopiek v Európe. Toto pohorie sa nachádza v samotnom srdci Slovenka. Samotný vrch Poľana je pomerne málo navštevovaný. Turisti, ktorí sa sem vyberú, tu nájdu skutočne božské ticho a pokoj. Vrchol je zalesnený, poskytuje preto len veľmi obmedzený výhľad. Na iných miestach sa však návštevníkom niekoľko skutočne pekných výhľadov predsa len naskytá.

Cyklotrasa Látky - Bratkovica – Čierťaž – Drahová – Kokava nad Rimavicou

Po príchode do obce Látky pokračujete po cykloceste smerom na lazy Bratkovica. Tu je potrebné si dávať pozor na prudkú odbočku cyklocesty strmo nahor. Najprv strmo, potom traverzom a objaví sa modrá značka, ktorá nie je na mape. Po modrej prejdete na červenú popri prameni Ipľa a ďalej lúčnymi planinami Čierťaž na vrch Drahová. Za vrcholom odbočíte po červenej vpravo a budete prechádzať cez chatovú oblasť Kokava-Háj do obce Drahová. Nakoniec sa dostanete po štátnej ceste do Kokavy nad Rimavicou.

Náučný chodník Kyslinky – Poľana

Stredne náročná poldenná túra vedie po dobre upravených cestách a chodníkoch. Jej súčasťou je Náučný chodník Kyslinky - Zadná Poľana - Kyslinky, ktorý oboznamuje s prírodnými dannosťami a ochranou prírody v Chránenej krajinnej oblasti Poľana. K najväčším zaujímavostiam patrí najlepšie zachovaná mladotreťohorná sopka stratovulkanického typu s kalderou na Slovensku. Chodník otvorili v roku 1998. Orientačne bezproblémová trasa vedie väčšinou len lesnými cestami a chodníkmi.

Kalište – Banská Bystrica

Dňa 18. marca 1945 bola osada Kalište vypálená. Dnes tu zostali len základy zborených a vypálených domov, cintorín a dva domky s kaplnkou. Obyvateľstvo, ktoré zostalo nažive, sa vysťahovalo. V nacistických archívoch sa nachádza rozkaz, kde vedľa názvu Kalište stojí osudné slovo “liquidieren”. Kalište vzniklo na území s archeologickými nálezmi staršieho dáta. Málo úrodná oblasť Kališťa nesľubovala síce ľahkú obživu, ale rastúca spotreba medi sa ukázala byť pre ťažiarov výnosným obchodom.

Park Snow Donovaly

Donovaly sú významným strediskom turistiky a zimných športov. Nájdete tu spolu 19 zjazdoviek rôznych obtiažností. Stredisko obsluhuje 14 vlekov a 2 lanovky. Rozdeľuje sa na dve časti podľa názvu oblasti – Nová Hoľa a Záhradište. Nová Hoľa je väčšia a významnejšia z častí. Priaznivci bežkovanie ocenia viacero bežeckých tratí. Samozrejmosťou je požičovňa lyžiarskeho výstroja a lyžiarska škôlka. Lyžiarsky areál poskytuje aj toboganovú bobovú dráhu a klzisko.

HABAKUKY Donovaly

Všetci, ktorí chcú zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok, by mali navštíviť rozprávkovú dedinu Habakuky. Netradičnú dedinku tvoria domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry. Návšteva rozprávkovej dediny HABAKUKY na Donovaloch je ideálna pre rodinné výlety, pretože vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú rodinu.

Ľupčiansky skalný hríb Slovenská Ľupča

Prírodná pamiatka Ľupčiansky skalný hríb sa nachádza v katastri obce Slovenská Ľupča. Skalné útvary vznikli zvetrávaním usadených hornín pôsobením vetra, dažďa a mrazu. V okolí skalného hríbu, v piesočnatých usadeninách, sa nachádzajú skamenelé schránky numulitov (morských mäkkýšov). Ľupčiansky skalný hríb bol v minulosti známy pod miestnym názvom Kozák alebo skalná huba Kozák. Hodnotu územia zvyšuje výskyt i teplomilných druhov rastlín, ako sú poniklec slovenský, guľôčka bodkovaná a iné.

Ľupčiansky hrad

Národná kultúrna pamiatka Hrad Ľupča sa týči nad mestom Slovenská Ľupča. Založený bol v polovici 13. storočia uhorským kráľom Belom IV. Hrad bol známy pod názvom Liptza. V areáli hradu sa nachádza aj 62 m hlboká studňa, z ktorej dna vedie tunel vyúsťujúci neďaleko hradu. V 16. storočí bol prestavaný na zámok. V období II. svetovej vojny bol využívaný k postupu vojsk. Začiatkom 90. rokov hrad prebral Krajský pamiatkový ústav Banská Bystrica. Napriek rekonštrukcii je hrad prístupný verejnosti.

DONOVALKOVO

Donovalkovo je interaktívne mestečko, v ktorom sa nachádzajú 21 domčekov zmenšených tak, aby reálne zapadli do detského sveta. Nájdete tu kino, nemocnicu, či rozprávkový domček pripomínajúci medovníkovú chalúpku. Môžete navštíviť Snehulienku, alebo Popolušku priamo u nej doma. Pre kreatívnych návštevníkov sú otvorené brány galérie, v ktorej môžete strihať, lepiť, maľovať a svoje práce. V mestečku nájdete aj hasičskú zbrojnicu, autoservis a čerpaciu stanicu.

Dalšie výhody v okolí

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím