Rozhľadňa na Stratenci

Vrch Stratenec vypínajúci sa do výšky 1055 m n. m. je najzápadnejším vrchom pohoria Javorníky. Leží v blízkosti slovensko-českej hranice, na katastrálnom pomedzí obcí Papradno a Makov. Na jeho vrchole sa veží drevená turistická rozhľadňa, z ktorej sa naskytajú krásne výhľady na slovenskú i českú stranu. V blízkosti rozhľadne sa nachádza pamätník padlých osloboditeľov v podobe troch zdobených betónových krížov. Východiskom túr do tejto oblasti je zväčša obec Papradno.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Zverinec na Ranči pri Žiline

V areáli sa nachádza zverinec, v ktorom nájdete množstvo zvierat. Okrem domácich zvierat tu nájdete aj vlky, výra skalného, sovu snežnú, krkavca čierneho, papagáje, bažanty, holuby, pávy, sliepky, kačky, ryby a dokonca aj exotické zvieratá ako levy, tigre a ich mláďatá, opice a lamu. Po obhliadke zverinca sa môžu deti vyšantiť na trampolíne, rôznych hojdačkách, domčeku na stračej nôžke, točitých manéžach, autíčkach alebo sa zahrať na pieskovisku.

Lietavský hrad

Zrúcanina hradu Lietava leží nad obcou Lietava 10 km južne od Žiliny. Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hrady na Slovensku. Jeho gotické jadro postavili už na začiatku 14. storočia a jeho prvým majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. V stredoveku hrad kontroloval široké okolie a považovali ho za nedobytný. Po vymretí jeho majiteľov v 17. storočí začal pustnúť a zub času z neho spravil ruinu. Od r. 2003 vykonáva práce na záchrane hradu Združenie na záchranu Lietavského hradu.

Zbyňovský budzogáň

V Rajeckej doline sa nachádza Skalný budzogáň. Podľa starej legendy išiel jedného dňa okolo obor a povedal si, že z toho Hromodubu, ktorý tam vtedy stál, vyrobí budzogáň. Nevšimol si však, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, nahneval sa a z celej sily ho zapichol do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa stala skala. Tento výtvor sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku. Skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Dosahuje výšku 14 m.

Virtuálna Realita Žilina

Poprechádzať sa po Marse, sadnúť si za volant závodného auta, skočiť si z mrakodrapu alebo si užívať čaro podmorského sveta, toto všetko a ešte mnoho iného môžete zažiť na vlastnej koži vďaka virtuálnej realite. Používajú sa tie najmodernejšie technológie, vďaka ktorým sa môžete reálne pohybovať v prostredí. Súčasne môžu hrať až traja hráči a každý si užíva priestor viac ako 3x3 m. S virtuálnou realitou môžete vidieť a zažiť veci, o ktorých ste ani len nesnívali a to všetko v centre Žiliny.

Kúpalisko Žilina

V blízkosti centra mesta sa nachádza športový komplex, ktorému dominuje celoročne otvorená krytá plaváreň spolu s letným kúpaliskom. V areáli kúpaliska sa nachádzajú dva bazény pre plavcov a neplavcov. O poriadny zážitok z pravej vodnej zábavy sa postará veľký tobogán. Pre detičky je pripravený menší detský bazén. Výhodou letného kúpaliska je prepojenie s krytou plavárňou v prípade nepriaznivejšieho počasia. V prípade záujmu si môžete potrénovať svoje golfové zručnosti na minigolfovom ihrisku.

Straník

Straník je vrch ležiaci neďaleko Žiliny v Kysuckej vrchovine. Z vrcholu je krásny výhľad na Malú Fatru, Žilinskú kotlinu a Kysuce. Nachádza sa tu lyžiarsky vlek. Miesto je významným miestnym centrom pre paragliding a závesné lietanie. Je tiež miestom konania rôznych pravidelných súťaží LAA. Na vrchole sú udržiavané 2 štartovačky: juhozápadná a severná. Pristávať je možné na juhozápadnom štarte, v sedle medzi Straníkom a Malým Straníkom alebo na poli pred automobilkou KIA pod južným svahom kopca.

Poluvsianska skalná ihla

Poluvsianska skalná ihla je chránený prírodný výtvor nachádzajúci sa medzi obcami Poluvsie a Porúbka. Ide o dolomitový skalný objekt ihlovitého tvaru dosahujúci výšku až 15 m. Od priľahlého masívu Slnečných skál ho oddelili erózne procesy. Pre svoju ľahkú dostupnosť sa skalná ihla v minulosti využívala na základný horolezecký výcvik. Kvôli zlému stavu puklín v jej strednej a hornej časti je dnes táto činnosť zakázaná. Poluvsianska skalná ihla bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1965.

Vyhliadková veža Dubeň

Na vrchu Dubeň (613 m n. m.) nad mestom Žilina stojí vyhliadková veža. Rozhľadňa je vysoká 27,4 m a má 10 podlaží. Ponúka výhľady do širokého okolia a na mesto Žilina. Veža je celoročne voľne prístupná. V okolí sa tiež nachádzajú stožiare pre televízne vysielanie a mobilné siete. Inšpiráciou pre návrh vyhliadkovej veže bola samotná príroda. Cieľom bolo harmonicky prepojiť architektúru vyhliadkovej veže s okolitou prírodou. Pri vstupe do veže je krytý priestor s drevenou lavičkou pre oddych.

Turská skala

Turská skala je prírodná pamiatka na okraji obce Turie. Dôvodom vyhlásenia za prírodnú pamiatku je ochrana zriedkavého a typicky vyvinutého geomorfologického útvaru s výraznou estetickou a krajinotvornou funkciou. Turská skala tvorí s priľahlými Slnečnými skalami tzv. „bránu do Rajca“. Z jej vrcholových partií sa naskytajú výhľady na obec Turie, spomínané Slnečné skaly i vzdialené vrchy Malej Fatry. Na úpätí sa našli črepy z doby bronzovej a zo stredoveku.

Skalné kamenné dvojkreslo

Skalné kamenné dvojkreslo je dielom talianskych kamenárov, ktorí si jeho tesaním krátili voľné chvíle počas lámania kameňa na stavbu mosta v Budatíne v 18. storočí. Z kamenného dvojkresla je pôsobivý výhľad na Majer a Lietavský hrad. Jedna staršia teória však vyhotovenie tejto nevšednej sedačky pripisuje starovekým Frýgom. Dvojkreslo vraj v skutočnosti predstavuje oltár, na ktorý pohanský národ počas slávností ukladal figuríny veľkej bohyne Kybelé a jej syna Attisa.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím