Rozhľadňa na Panskej Javorine

Drevená trojposchodová rozhľadňa je vysoká 16 m. Z vyhliadkovej plošiny je krásny výhľad na okolité hrebene Považského Inovca, na Piešťany, údolie Váhu až po Trenčín, Partizánske, Bánovce a Nitru. Panská Javorina patrí k najvyšším a najkrajším vrcholom pohoria Považský Inovec. Turistami vyhľadávaný vrch leží približne sedem kilometrov severne od obce Podhradie a je významnou križovatkou turistických ciest. Na vrchol vedie niekoľko výstupových trás.

955 01 V katastri obce Podhradie
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Dražovský kostolík

Dražovský kostolík patrí medzi najstaršie a najzaujímavejšie románske kostoly na Slovensku. Kostolík je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Z pôvodného kostola z 11. storočia sa zachovali len základy, z neskoršieho obdobia kamenné múry, ktoré nakoniec na prelome 12. a 13. storočia doplnili tehlami a dali mu dnešnú podobu. Vo vnútornom priestore Kostola sv. Michala Archanjela je oltár a pôvodné drevené lavice boli nahradené stoličkami. Kostol je počas celého roka zatvorený.

Pamätník obetiam komunizmu v Trenčíne

Pamätník obetiam komunizmu v Trenčíne sa nachádza pred budovou krajského súdu. Je tvorený štyrmi piliermi spravodlivosti a bronzovou tabuľou s vystupujúcimi anonymnými tvárami. Dielo miestneho akademického sochára Igora Mosného bolo odhalené pri príležitosti 20. výročia pádu komunizmu, aby pripomínalo utrpenie 70 000 popravených, či väznených odporcov totalitného režimu minulej éry.

Lesopark Brezina v Trenčíne

Lesopark Brezina je oddychová a rekreačná zóna rozkladajúca sa na výbežku Strážovských vrchov v blízkosti centra Trenčína. Lokalita poskytuje možnosti využitia od prechádzok cez horskú cyklistiku až po beh na lyžiach. Nachádzajú sa tu altánky, ohniská, náučné chodníky či kyslíková dráha s rôznymi druhmi jednoduchých cvičísk využívaná rekreačnými i vytrvalostnými športovcami. Park je vhodný pre pešie prechádzky, beh a aj pre jazdu na horských bicykloch. V zime je možné v parku bežecky lyžovať.

Katov dom v Trenčíne

V starobylej úzkej uličke pod Trenčianskym hradom stojí dom, ktorý obýval mestský kat. V suterénnom priestore domu sa nachádzala temnica. Katov dom dnes spravuje Trenčianske múzeum, ktoré tu zriadilo 2 expozície. Prvá má názov „Právo a spravodlivosť v starom Trenčíne“ a návštevníka oboznamuje s predmetmi mestskej justície a útrpného práva. Nájdete tu katovské meče, kolesá na lámanie, dereše a iné. Druhá expozícia sa nazýva „Zo starého Trenčína“ a obsahuje historické a remeselnícke predmety.

Morový stĺp v Trenčíne

Uprostred Mierového námestia v Trenčíne sa týči barokový morový stĺp postavený na pamiatku veľkého moru, ktoré postihlo mesto v roku 1710. Stĺp nesie latinské nápisy oslavujúce Boha Otca, Syna i Ducha Svätého. Dva roky po morovej epidémii dal vtedajší župan gróf Mikuláš Illesházy postaviť na hlavnom námestí morový stĺp, ktorý mal zároveň mesto aj ochraňovať.

Trenčiansky hrad

Nad mestom Trenčín sa vypína majestátny hrad, ktorého najznámejším majiteľom bol legendárny Matúš Čák Trenčiansky. V súčasnosti patrí hrad do Trenčianskeho múzea. Expozície hradu tvoria expozícia feudálnej justície, expozícia dobového vojenstva a rodinná galéria Illesházyovcov. Na hradnom nádvorí sa nachádza známa „Studňa lásky“. Túto studňu podľa povesti vykopal turecký mládenec Omar za prísľub trenčianskeho hradného pána, že prepustí zo zajatia jeho milovanú Fatimu.

Rímsky nápis na trenčianskej skale

Nápis na trenčianskej hradnej skale je najvýznamnejšou rímskou epigrafickou pamiatkou v strednej Európe. Zanechali ho tu v zime roku 179 rímski vojaci v rámci vojenskej operácie. Operácia bola súčasťou tzv. Markomanských vojen. Rimanom sa podarilo preniknúť do nepriateľského vnútrozemia. Osada Laugaricio (oblasť dnešného Trenčína) bola jedným z najsevernejších bodov, ktoré dosiahli. Nápis na trenčianskej skale dal vyhotoviť Marcus Valerius Maximianus. Je oslavou víťazstva 2. pomocnej légie.

Skalka pri Trenčíne- malá skalka

Neďaleko starého benediktínskeho kláštora a jaskyne, v ktorej žili pustovníci sv. Svorad a sv. Benedikt sa nachádza kostolík zasvätený obom pánom. Kostolík bol postavený na mieste, kde prepadli sv. Benedikta zbojníci, ktorí ho zviazali a vrhli do Váhu. Po roku sa našlo jeho mŕtve telo, ktoré zostalo celkom neporušené. Kostolík sv. Svorada a Benedikta je súčasťou lokality Skalka pri Trenčíne, ktorá je najstarším pútnickým miestom na Slovensku i v celom bývalom Uhorsku.

Fontána vodníka Valentína v Trenčíne

Obľúbenou atrakciou v Trenčíne je fontána vodníka Valentína. Valentín je rozprávkový mužíček oblečený v typickom hastrmanskom klobúku a fraku, ktorý vylieza zo studne a v pravidelných intervaloch strieka zo svojich úst vodu. Tá preskakuje do šácht a vytvára tak vodné brány, cez ktoré sa dá prechádzať. Okolo vodníka je niekoľko rýb, sietí a žiab. Z lavičiek je pekný pohľad na dominantu Trenčína - hrad.

Synagóga v Trenčíne -Art centrum

Trenčianska synagóga postavená začiatkom 20. storočia s byzantskými a maursko-orientálnymi prvkami patrí k najzaujímavejším stavbám svojho druhu na Slovensku. Svätostánok trenčianskej židovskej komunity počas 2. svetovej vojny znesvätili a poškodili členovia miestnej nacistickej organizácie Freiwillige Schutzstaffel. Dnes sa však vďaka rekonštrukcii nachádza v dobrom stave a funguje ako mestská výstavná sieň. Okrem výstav sa tu príležitostne organizujú i koncerty a iné kultúrne akcie.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím