Rímska pevnosť Kelemantia

Pevnosť Kelemantia je dôkazom toho, že aj naším územím prechádzali rímske vojská. Táto ojedinelá historická pamiatka bola súčasťou tzv. Limes Romanus a je dôkazom viac ako dvestoročnej prítomnosti Rimanov na tomto území. Rímska pevnosť v Iži bola v r. 1991 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku. Dnes je celý areál upravený do podoby múzea v prírode. Možno tu vidieť časti pôvodných i zrekonštruovaných objektov, symbolickú rekonštrukciu, nárožné veže, kasárne z 3. storočia a i.

946 39Iža
+421 35 778 31 53
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Vodné kaskády Zúgov - prírodná rezervácia

Prekrásna prírodná rezervácia Zúgov s úkazmi ako sú vodné kaskády sa nachádza na severo-východnom okraji mesta Nové Zámky. Patrí medzi chránené prírodné oblasti. Rieka Nitra sa nad vodnými kaskádami rozdeľuje na dve časti a opäť spája v jeden celok, mesto opúšťa na juho-západnej strane za lesoparkom Berek. Najobľúbenejším miestom je hlavne pre rybárov, ktorí sa tu schádzajú každý deň v letnom období. Priam ideálne miesto pre športové vyžitie, tiché prostredie a čistý vzduch.

Lyžiarsky vlek PALLAG

V obci Čechy v okrese Nové Zámky sa nachádza 200 metrov dlhý lyžiarsky vlek. Ponúka aj možnosť večerného lyžovania. Lyžiarsky svah disponuje systémom umelého zasneženia. Hneď oproti svahu na druhej strane cesty sa nachádza rybník, ktorý poskytuje možnosť zimného korčuľovania. Pri vhodných snehových podmienkach sa v okolí obce nachádzajú terény vhodné na bežecké lyžovanie.

Plaváreň Relax komplex Nové Zámky

Nové Zámky sa môžu pochváliť s krytou plavárňou, ktorá ponúka kompletné služby. Relaxačný komplex je rozdelený na dve dominantné krídla. Zaujímavým architektonickým spôsobom je riešená bazénová hala, ktorá je z väčšej časti presklená a tak každý návštevník sa môže pokochať výhľadom na vonkajšiu scenériu. Tieto veľké sklenené okná sú zároveň dekorované aj množstvom živých kvetov, ako aj palmami. K dispozícii je aj nová sauna vyrobená z dreva magnólie charakteristická príjemnou korenistou vôňou.

Ranč Trilobit Čechy

Ranč Trilobit sa nachádza v obci Čechy, asi 10 km južne od termálneho kúpaliska Podhájska. Je to miesto stvorené pre agroturistiku. Návštevníci sa môžu priučiť spravovať gazdovstvo plné dobytka. Pre deti je tu pripravené ihrisko, jahniatka, kozičky, mačiatka, či iné domáce zvieratká. Priaznivci jazdy na koni majú ideálnu príležitosť zajazdiť si po okolí. Po príjemne strávenom dni môžete hlavu skloniť v tradičnej chalupe, v ktorej dominujú dobové kachle.

Rotunda Dvanástich apoštolov Bíňa

V obci Bíňa sa nachádza románska rotunda s maľbami zo začiatku 12. storočia. Má vonkajší kruhový plášť a v interiéri je členená do 12 polkruhových ník, ktoré symbolizujú 12 apoštolov. Tehlovú rotundu založil rod Hunt-Poznanovcov. V roku 1683 bola rotunda poškodená. Obnovená bola po roku 1755 už v barokovom štýle. Počas 2. svetovej vojne sa tu konali sväté omše. Do roku 1961 bola realizovaná komplexná pamiatková obnova. Najnovšie odborníci datujú vznik rotundy s kostolom od 9. storočia.

Rybník Mederčina

Rybník Mederčina funguje od roku 2005 ako súkromný rybník a je prevažne kaprovitý revír. Ryby do 4 kg si môžete odkúpiť. Ryby nad 4 kg musíte vrátiť do jazera. Na rybníku tiež funguje bufet, kde robia výborné rybie špeciality a rôzne iné jedlo. Každoročne sa na rybníku konajú rybárske preteky a rôzne športové a kultúrne podujatia. Pri rybníku je detské ihrisko, volejbalové ihrisko a futbalové ihrisko. Ponúka tak výborný priestor vhodný nielen na rybolov, ale aj posedenie s rodinou.

Termálne kúpalisko Štrand EMILA TATÁRIKA

Termálne kúpalisko Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch leží na periférií mesta Nové Zámky. Termálna voda vyvierajúca z vrtu z hĺbky 1506 m obsahuje málo sedimentu - piesok. Voda je nízkej tvrdosti, vysokej mineralizácie, charakteru hydrokarbonatového s obsahom jódu. Vstup do areálu je cez drevený most, ktorý sa vybudoval cez mŕtve rameno rieky Nitra. Pre návštevníkov je tu pripravený areál s deviatimi bazénmi. Areál kúpaliska poskytuje aj iné možnosti rekreácie.

Lesopark Berek

Lesopark Berek ponúka možnosť rekreácie v tichom prírodnom prostredí v juhozápadnej časti mesta Nové Zámky. Je to ideálne miesto na oddych. V lesoparku sú stromy rôzneho druhu. Najrozšírenejším je javor obyčajný, pagaštan konský a dub letný. Nechýba tu ani skupina gaštana jedlého, ktorá je schovaná hlboko v lese. Unikátny vyše 200 ročný dub letný sa nachádza pri hlavnom asfaltovom chodníku po pravej strane. Je to zákonom chránený strom. Obvod kmeňa je 460 cm a výška 30 m.

Airport Golf Club

Akadémia Airport golf bola vybudovaná pri Šuranoch o rozlohe 8 ha. Je prvým golfovým klubom v Nitrianskom kraji. Milovníkov golfu tu čaká plnohodnotné 9 jamkové ihrisko, par 35 s dĺžkou 2500 m, nový krytý a osvetlený driving range s dĺžkou 220 m, chipping area a putting green. Každú sezónu sa na ihrisku koná niekoľko golfových akcií aj turnajov. V ponuke je aj možnosť vyskúšať si lukostreľbu. V letných mesiacoch sa tu usporadúvajú detské letné golfové tábory.

Kalvária na návrší

Kalvária je jednou z mála kultúrnych pamiatok Nových Zámkov, ktoré sa zachovali po druhej svetovej vojne v najviac bombardovanom meste na súčasnom území Slovenska. Kalvária sa nachádza na bastióne Forgáchovej bašty. Brány Kalvárie boli pre verejnosť otvorené počas Veľkonočných sviatkov a Porciunkuly. K vŕšku kalvárie vedú kamenné schody. Jej dvanásť kaplniek, kríž a sochy v neskorobarokovom slohu boli postavené podľa miestneho farára Martina Predmerského a dokončené v roku 1779.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím