Súčasťou opevnenia Levoče je jedna z troch dodnes stojacich brán, ktoré patria k najzachovalejšiemu mestskému opevneniu. Menhradskú bránu nájdete neďaleko centra, pričom patrí ku kultúrnym pamiatkam. Dajte si ale pozor najmä na nočných potulkách v týchto miestach. Údajne v okolí opevnenia straší duch levočskej bielej pani – nespravodlivo umučenej úbožiačky, ktorá nenašla doposiaľ svoj pokojný odpočinok.
Prírodná rezervácia Sivá Brada je miestom vzácnej flóry a liečivých minerálnych gejzírov, ktoré vyvierajú na viacerých miestach. Nájdete ju neďaleko Spišského Podhradia. Ide o unikátny výtvor prírody, ktorý je starý desaťisíc rokov. Z travertínovej kopy, ktorá stále rastie na niektorých miestach z kráterov vyviera voda. Z iných a menších zase uniká oxid uhličitý, ktorý môže pri masívnom vdýchnutí zahubiť aj menšieho živočícha. Na vrchole Sivej Brady sa vypínaprekrásna romantická baroková Kaplnka sv. Kríža.
Mohutná zrúcanina, ktorá je jednou z najväčších stredovekých pevností v Európe sa majestátne vypína na vyvýšenine s krásnym výhľadom na východoslovenskú krajinu. Návšteva Spišského hradu je pútavá a to najmä vďaka historickým expozíciám zameraným okrem iného aj na bojovú techniku. Návštevník hradu môže počas svojho výletu okrem hradného komplexu obdivovať aj neďalekú pamiatkovú zónu v mestskej rezervácii Spišská Kapitula.
Spišská Kapitula, ktorej pôvod siaha až do stredoveku, bola pôvodne samostatným cirkevným mestečkom. Dnes je mestskou pamiatkovou rezerváciou v katastri Spišského Podhradia. Dominuje jej prekrásna neskororománska Katedrála sv. Martina – imozantný chrám s veľmi cenným interiérom a dvoma vežami, ktorý postavili v 13. storočí. Katedrála je otvorená aj pre verejnosť, no iba v stanovených hodinách.
Na starobylej spojnici medzi kráľovským mestom Levoča a Spišskou Kapitulou bol na začiatku 19. storočia vybudovaný pôsobivý kamenný most. Ako jeden z mála historických mostov slúži dodnes svojmu pôvodnému účelu a to aj napriek tomu, že sa pri jeho stavbe počítalo maximálne so zaťažením konskými povozmi. Dnes však po ňom bežne jazdia nákladné automobily i veľké polnohospodárske stroje. Napriek tomu je stále plne funkčný a vo vynikajúcom stave.
Hustá sieť cykloturistických chodníkov v Levočských vrchoch je vyhľadávanou destináciou. Medzi tradičné ciele v tejto prekrásnej lokalite patrí pamätník obetiam druhej svetovej vojny, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1134 metrov pod vrchom Javorina. Počas slovenského národného povstania bolo na tomto mieste nemeckou stíhačkou zostrelené sovietske dopravné lietadlo. Pri pamätníku sa nájdete aj turistický prístrešok, z ktorého sa môžete pokochať výhľadom nielen na Levočské vrchy ale tiež na Nízke a Vysoké Tatry.
Pohľad na Mariánsku horu je najromantickejším pohľadom, ktorý sa môže návštevníkovi Levoče naskytnúť. Bazilika na tejto hore drží stráž nad mestom už celé stáročia. K prekrásnej neogotickej bazilike sa už od počiatku konali pravideľné púte. Ich tradícia sa zachovala do dnešného dňa, vďaka čomu patrí Mariánsku hora k jedným z najstarších pútnických miest na Slovensku.
V Levoči nájdete niekoľko svetových „naj“. Kráľovské mesto má najzachovalejší mestský hradobný systém území. Jeho súčasťou je aj takzvaná Košická brána, ktorú nájdete v severovýchodnej časti historickej časti Levoče. Košická brána bola kedysi hlavným vstupom do Levoče. Údajne sa v týchto miestach zjavuje duch Juliany Korponayovej-Géczyovej – levočskej bielej pani, ktorá podľa legiend otvorila dobyvateľom brány. Údajne nespravodlivo obvinená nevie dodnes nájsť pokojný odpočinok.
Kráľovské východoslovenské mesto Levoča bola v časoch svojej najväčšej slávy od konca stredoveku sídlom Spišskej župy. Veľký župný dom bol svojho času považovaný za najkrajšiu reprezentatívnu klasicistickú budovu a najkrajšie župné sídlo v celom Uhorsku.
Zaujímavou kutúrnou pamiatkou centra Levoče je klietka hanby. Táto rarita pochádzajúca zo 16. storočia slúžila na verejné vystavenie ľudí, ktorí porušili dobré mravy. V klietke hanby ste sa uprostred námestia pred zrakmi spoluobčanov mohli ocitnúť napríklad za ohováranie, opilstvo, nočné bujaré hýrenie ale aj cudzoložstvo. Na previnilcov zamknutých za mrežami bolo možné dokonca pľuť.