Zažite atmosféru pravého divokého západu v samom srdci Slovenského raja na Ranči pod Ostrou skalou neďaleko Dobšinskej ľadovej jaskyne. Uprostred panenskej prírody sa môžete ubytovať v typicky americkom motelovom štýle alebo si vychutnať domáce špeciality v štýlovej country reštaurácii zariadenej v zrubovom štýle. Užiť si tu môžete jazdu na koni, na koči alebo na saniach či vyraziť na cykloturistiku. V blízkosti ranča sa nachádza opičia dráha – Tarzania.
Posledná aktualizácia: 13. marec 2018.
10 % - Zľava na jazdu na koni
10 % - Zľava na nealkoholický a kávový sortiment
10 % - Zľava na ubytovanie na 4 a viac nocí
Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.
Radnica bola postavená v roku 1870 v neorenesančnom slohu. Ide o dvojpodlažnú stavbu s veľkoryso poňatým interiérom, ktorý osvetľuje presklená strecha. Zaujímavým prvkom je liatinové schodisko na stĺpoch. Na niektorých častiach stien sú zachované pôvodné ornamentálne fresky. Interiér zdobia viaceré historické obrazy. Dominantou je obraz Sklenenej pani z Marón. Dnes je táto budova sídlom mestského úradu.
Kostol bol postavený v roku 1792 v barokovo-klasicistickom štýle, na mieste staršej drevenej kaplnky z roku 1746. Ide o jednoloďovú stavbu pristavanou sakristiou na severnej strane svätyne a vežou na východnej strane. Zaujímavosťou je kríž s odliatou sochou Krista venovaný pamiatke Antona Szuszaia. Autorom tohto diela je Ján Fadrusz. Možnosť návštevy na základe dohovoru s pánom farárom rímsko-katolíckej cirkvi.
Kostol pochádza z roku 1480. Je považovaný za monument a symbol banskej činnosti v okolí Dobšinej. Bol viackrát opravovaný a prestavaný a tak pôvodne gotický kostol nadobudol výzor novogotického kostola. V interiéri sú pozoruhodné stredoveké fresky. Freska na víťaznom oblúku zobrazuje významnú nemeckú sväticu, lekárku, mníšku a mystičku - Hildegardu von Bingen. Ide o unikát vyobrazenia tejto svätice v podobe fresky v rámci Slovenska.
Na území Slovenského raja sa nachádza malebná tiesňava, ktorú v priebehu vekov vytvoril Vernársky potok. Táto tiesňava vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany patrí k biologicky najhodnotnejším oblastiam v Slovenskom raji. Možno tu obdivovať mohutné dolomitové bralá. V lokalite sa nachádzajú vzácne a veľmi staré boriny, fragmenty horského jelšového lesa a reliktné vysokohorské skalné rastlinstvo. Pri vstupe do tiesňavy od Popradu sa nachádza pamätné miesto SNP.
V typickej malej drevenici z 19. storočia so šindľovou strechou nájdete stálu etnografickú výstavu. Jedna izba je zariadená ako obytná miestnosť s tradičnou murovanou pecou, pôvodným nábytkom, predmetmi dennej potreby a s figurínami v miestnych krojoch. V druhej sa nachádza dielňa. Môžete v nej vidieť pôvodné nástroje ako kolovrat na spriadanie nití z priadze, krosná na tkanie látok, dobový remeselnícky stôl, ale aj rôzne česadlá na konope, vretienka a iné predmety, ktoré sa v minulosti používali pri spracovaní konope.
V centre obce stojí barokový kostol, ktorý je zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok. Pochádza z polovice 17. storočia. Pozornosť návštevníka okamžite upúta vyrezávaný drevený oltár, ktorý je údajne dielom žiakov dielne Majstra Pavla z Levoče. Oltár je bohato zdobený a jeho ústredným motívom je Nanebovstúpenie Krista Pána. V dolnej časti oltára sa nachádza obraz Posledná večera, ktorý bol vytvorený okolo roku 1750 dnes už neznámym gemerským majstrom. Išlo však o profesionálneho maliara a zobrazený výjav je voľnou kópiou diela Leonarda da Vinci.
Pietne miesto venované obetiam krásny, ale i často zradných zákutí národného parku Slovenský raj bolo vybudované v roku 2010 v lokalite Kláštorisko. Symbolický cintorín tvoria drevené sochy tvorené mladými umelcami zo spišskéhjo regiónu. Súčasťou areálu symbolického cintorína je zrúcanina stredovekej kaplnky. Na vstupnej bráne sa nachádzajú tabuľky s menami obetí Slovenského raja.
Zaujímavou turistickou atrakciou je v Spišskonovoveskom okrese i Národopisné múzeum v obci Smižany. Nájdete tu stálu expozíciu tradičnej ľudovej kultúry Spiša. Súčasťou expozície je tradičné náradie i krosná dokumentujúce výrobu textilu. Návštevník si môžete svoje schopnosti v tkaní taktiež vyskúšať. Ďalšou súčasťou expozície v múzeu sú taktiež predmety dokumentujúce pastierstvo, baníctvo a remeselnú výrobu.
O preplnení Slovenského raja vodopádmi niet pochýb. Zo všetkých však vyniká päťkaskádový Závojový vodopád v Sokolej doline. Jeho výška 75 metrov je najvyšším v Slovenskom raji. Okolo obrovského hromom hučiaceho vodopádu vedieť 80 metrov dlhá sústava rebríkov, mostíkov a stúpačiek, ktorých prechod patrí k najvzrušujúcejším v celkom Slovenskom raji. K adrenalínu, ktorý vám stúpne v žilách, dopomáha aj skutočnosť, že rebríky sa často kývu a vlnia. Chce to odvahu, ale stojí to za to.
Trasu predstavujúcu skutočnú divočinu a ukážku toho najlepšieho zo Slovenského raja nájdete vo Ferrate HZS v rokline Kyseľ. Jej hlavná časť je dlhá asi 1,5 kilometra. Nemalá dávka adrenalínu vás čaká popri obdive skalných tiesňav, vysokých skalísk, divokej horskej bystriny a nádherných vodopádov. Nevyhnutnou súčasťou a podmienkou na prechod roklinou je ferratový set, ktorý je možné zapožičať v Čingove a Podlesku. Prechod je zároveň spoplatnený.
20% (Šport a zážitky)
10% (Šport a zážitky)
100% (Reštaurácie a tradičná kuchyňa)
10% (Šport a zážitky)