Poľana (Nízke Tatry) – 1899 m n. m.

Jedným z dôležitých turistických uzlov Nízkych Tatier je široký vrch Poľana vypínajúci sa do výšky 1889 m n. m. Jej plochý vrchol predstavuje príjemné vyhliadkové miesto, z ktorého možno obdivovať nielen okolité kopce Nízkych Tatier, ale i Západné Tatry, Chočské vrchy či Slovenské Rudohorie. Poľana a jej svahy spadajúce do Vajskovskej a Demänovskej doliny sú miestom hojného výskytu kamzíka vrchovského. Na Poľanu možno vystúpiť po viacerých značkovaných turistických chodníkoch.

031 01 Demänovská Dolina
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Melichova skala

30 m vysoká skalná veža zvaná Melichovou skalou sa nachádza na úpätí Poľany. Jej tvar oddávna vzbudzoval obrazotvornosť, prostredníctvom ktorej vzniklo niekoľko povestí. Podľa najznámejšej predstavuje útvar závistlivú ženu s nošou na chrbte, ktorá skamenela cestou na svadbu. V skutočnosti je skala pozostatkom stuhnutého lávového prúdu. Na nižšiu časť Melichovej skaly vyhlásenej i za prírodnú pamiatku možno vyliezť a pokochať sa krásnym výhľadom do doliny a na okolité vrchy.

Kalamárka

Kalamárka je lokalita v chránenej oblasti Poľany. Nachádza sa tu významné archeologické nálezisko – hradisko osídlené pravekými kultúrami doby bronzovej, Keltmi, Germánmi a Slovanmi. Vďaka prekrásnym skalným útvarom je oblasť vyhľadávaná nielen milovníkmi archeológie, ale i turistami a priaznivcami skalného lezenia. Nachádza sa tu aj jedna z najkrajších skalkárskych ciest na Slovensku – Indián. Je prístupná v každom ročnom období, a vďaka tomu môžete krásy Poľany spoznávať počas celého roka.

Vodopád Bystré

Vodopád Bystré patrí k najatraktívnejším prírodným výtvorom svojho druhu na Slovensku. Nazýva sa aj Bystrý potok či Bystrô. Vďaka svojej mohutnosti a výške presahujúcej 20 m sa zároveň radí i k najväčším. Vodopád sa nachádza v krásnom prostredí na južnom úpätí Poľany. Prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano. Okrem samotného vodopádu návštevníka očaria i prekrásne sopečné skaly, ktoré sa v lokalite vyskytujú. Je vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku.

Poľana – 1458 m n. m.

Majestátny zalesnený vrch Poľana sa nachádza vo výške 1458 m n. m. a predstavuje pozostatok jednej z najväčších sopiek v Európe. Toto pohorie sa nachádza v samotnom srdci Slovenka. Samotný vrch Poľana je pomerne málo navštevovaný. Turisti, ktorí sa sem vyberú, tu nájdu skutočne božské ticho a pokoj. Vrchol je zalesnený, poskytuje preto len veľmi obmedzený výhľad. Na iných miestach sa však návštevníkom niekoľko skutočne pekných výhľadov predsa len naskytá.

Náučný chodník Kyslinky – Poľana

Stredne náročná poldenná túra vedie po dobre upravených cestách a chodníkoch. Jej súčasťou je Náučný chodník Kyslinky - Zadná Poľana - Kyslinky, ktorý oboznamuje s prírodnými dannosťami a ochranou prírody v Chránenej krajinnej oblasti Poľana. K najväčším zaujímavostiam patrí najlepšie zachovaná mladotreťohorná sopka stratovulkanického typu s kalderou na Slovensku. Chodník otvorili v roku 1998. Orientačne bezproblémová trasa vedie väčšinou len lesnými cestami a chodníkmi.

Kalište – Banská Bystrica

Dňa 18. marca 1945 bola osada Kalište vypálená. Dnes tu zostali len základy zborených a vypálených domov, cintorín a dva domky s kaplnkou. Obyvateľstvo, ktoré zostalo nažive, sa vysťahovalo. V nacistických archívoch sa nachádza rozkaz, kde vedľa názvu Kalište stojí osudné slovo “liquidieren”. Kalište vzniklo na území s archeologickými nálezmi staršieho dáta. Málo úrodná oblasť Kališťa nesľubovala síce ľahkú obživu, ale rastúca spotreba medi sa ukázala byť pre ťažiarov výnosným obchodom.

Barborská cesta

Názov Barborská cesta sa viaže k menu sv. Barbory – patrónky baníkov. Trasa spája mestá Banská Bystrica – Kremnica – Banská Štiavnica, takže ide o mestá ako aj o dedinky a lokality, ktoré boli v minulosti centrom baníctva celoeurópskeho významu. Vďaka tomu sa v tomto regióne zachovalo množstvo technických diel súvisiacich s baníctvom. Baníctvo ovplyvnilo aj kultúru a spôsob života a zanechalo nám tu obrovské bohatstvo technických, religióznych a kultúrnych pamiatok a zvykov.

Park Snow Donovaly

Donovaly sú významným strediskom turistiky a zimných športov. Nájdete tu spolu 19 zjazdoviek rôznych obtiažností. Stredisko obsluhuje 14 vlekov a 2 lanovky. Rozdeľuje sa na dve časti podľa názvu oblasti – Nová Hoľa a Záhradište. Nová Hoľa je väčšia a významnejšia z častí. Priaznivci bežkovanie ocenia viacero bežeckých tratí. Samozrejmosťou je požičovňa lyžiarskeho výstroja a lyžiarska škôlka. Lyžiarsky areál poskytuje aj toboganovú bobovú dráhu a klzisko.

HABAKUKY Donovaly

Všetci, ktorí chcú zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok, by mali navštíviť rozprávkovú dedinu Habakuky. Netradičnú dedinku tvoria domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry. Návšteva rozprávkovej dediny HABAKUKY na Donovaloch je ideálna pre rodinné výlety, pretože vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú rodinu.

AQUALAND BANSKÁ BYSTRICA

Plážové kúpalisko Aqualand sa nachádza v oddychovej časti centra mesta Banská Bystrica. Jeho súčasťou je jazero, 8 bazénov (z toho 5 je termálnych), 2 tobogany, vodná šmýkačka, detský zábavný park, športové ihriská na plážový volejbal a futbal, 18 dráhový minigolf, bowlingová hala, bedmintonová hala, stoly na stolný tenis a vodné bicykle. Prírodné jazero obklopené zeleňou má rozlohu 2,5 ha a ponúka možnosť kúpania, člnkovania a využívania vodných bicyklov na druhej strane jazera.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím