Hrad v Modrom Kameni bol založený v roku 1137. Hradný areál tvorí zrúcanina z 12. storočia a barokový kaštieľ z roku 1730. V kaštieli nachádza Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Okrem domácich hračiek tu nájdeme aj bábky z Indie či Tuniska. Súčasťou múzea je aj historická expozícia zubnej techniky. Každoročne sa tu usporadúvajú podujatia ako Noc múzeí a galérií, Nočné prechádzky, Poľovnícke dni, Gaštanové slávnosti, Vianoce na hrade a iné.
V obci Sucháň sa ukrýva hudobný nástroj tzv. Trúbiaci kameň. Ide o mohutnú sopečnú skalu s dvomi otvormi na vrchnej strane umožňujúci vytvoriť hlasný signál. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa zatrúbenie ozýva po celej dedine. Podľa povesti kameň využívali Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí, preto sa nazýva aj Tureckou píšťalou. Podľa inej legendy slúžil kameň miestnym na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi.
Kalvária založená v 18. storočí grófom Pavlom Balašom sa nachádza nad mestom Modrý Kameň a rozprestiera sa na území prírodnej rezervácie Modrokamenská lesostep. Kalvária pozostáva z 2 kaplniek a 10 zastavení Krížovej cesty. Za kalváriou je postavený 6 metrov vysoký kríž. Pochádza z roku 1863 a bol postavený na pamiatku kardinála Jána Szcitovského. Z tohto miesta vidieť krásny výhľad na okolitú prírodu.
Vodná nádrž Ružiná sa nachádza medzi obcami Ružiná a Divín. Je jednou z najteplejších priehrad na celom Slovensku. Na jej brehoch sú vybudované rekreačné strediská s požičovňami vodných plavidiel a športových potrieb, športovými ihriskami, možnosťou ubytovania, kempingu i stravovania. Väčšiu časť jej severného brehu tvorí prírodná rezervácia Pobrežie Ružinej. Je jednou z najvýznamnejších hniezdnych a migračných lokalít vodného vtáctva na strednom Slovensku.
Pod vrchom Lysec v južnej časti sopečného pohoria Ostrôžky v 716 m n. m. sa nachádza 150 m dlhá banská štôlňa. Ťažba tu nikdy neprebiehala, pretože išlo len o prieskumnú štôlňu. V súčasnosti predstavuje turistickú atrakciu. Zaujímavá je najmä v zime, kedy v nej možno pozorovať nádherné zo zeme rastúce ľadové cencúle. Taktiež tu nájdeme menej početné skupinky zimujúcich netopierov. Vstupný otvor do štôlne sa nachádza v blízkosti dobre viditeľnej lesnej cesty.
Hrad Divín bol postavený na prelome 12. a 13. storočia na ochranu cesty do banskej oblasti. Hrad dal postaviť príslušník z rodu Lošonciovcov. K najvýznamnejším majiteľom pevnosti patrili Balašovci, ktorí pribudovali nové predhradie s modernými obrannými prvkami. I napriek týmto opatreniam dobyli hrad Turci. Imrich Balaš stojí za zánikom hradu, pretože hradný pán rozzúril samotného cisára, ktorý v druhej polovici 17. storočia vyslal na Divín vojsko a pevnosť vyhodil do vzduchu.
Pod hradom v obci Divín stojí renesančný kaštieľ postavený v druhej polovici 17. storočia Imrichom III. Balašom. Kaštieľ bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V expozíciách kaštieľa nájdete dejiny rodu Zichyovcov. V ďalších dvoch miestnostiach sa nachádza expozícia približujúca dejiny obce od praveku až po novovek. Posledné dve expozície múzea obsahujú poľovnícke trofeje z okolitých revírov a staré fotografie z Divína. Kaštieľ predstavuje architektonickú dominantu obce.
K Jaskyni sa viaže povesť o dievčati Mare, ktorú matka kojila celých 6 rokov. Keď si matka uvedomila, že ju musí odstaviť, Mara sa začala napájať u kôz. Keď dievča vyrástlo, otehotnelo a dieťa si v spánku priľahla. Mara svojim materským mliekom začala napájať opustené medvieďa v jaskyni. Jaskyňu potom pomenovali po Mare. Jaskyňa sa nachádza na vápencovom kopci Dúpa pri Divíne. Tvorí ju 12,5 m dlhá chodba. Jaskyňa je verejne prístupná a je zákonom chránená od roku 1994.
Kostol je majestátnou barokovou stavbou. Keď sa Turkom nepodarilo dobyť hrad Divín, rozhodli sa vyrabovať aspoň kostol. Divínsky hradný pán Imrich III. Balaša opevnil kostol mohutným kamenným múrom. Toto opevnenie sa zachovalo dodnes a je spolu s kostolom zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok SR. V roku 1969 maľby kostola obnovil maliar Wagner z Prešova. V roku 1993 bola vykonaná úprava vonkajšej časti kostola, ktorá je zachovaná dodnes.
Na Slovensku sa nachádza okolo 10 opustených železničných tunelov. V dnešnej dobe fungujú ako turistické atrakcie. Jeden takýto tunel sa nachádza vedľa novej železničnej trate pri obci Píla v okrese Lučenec. Vybudovali ho v druhej polovici 19. storočia a využíval sa až do druhej polovice 20. storočia. Tunel je dlhý 125 m a jeho zvláštnosťou je, že nemá typické bezpečnostné výklenky. Tunel vysekali v súvislej hornine rakúskou metódou. Na konci 2. svetovej vojny bol poškodený.
100% (Bary a kaviarne)
5% (Šport a zážitky)
5% (Pre deti)
15% (Ubytovanie)
30% (Bary a kaviarne)