Pamätník a vojnový cintorín na Dukle

Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka pripomínajúca spoločnú operáciu sovietskych a česko-slovenských vojsk o Dukliansky priesmyk. Duklianske bojisko je chránený areál vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Areál predstavujúci dejisko veľkej vojenskej operácie sovietskej armády sa delí na tri samostatné časti: Pamätník sovietskej armády a vojnový cintorín, Údolie smrti, a areál Pamätníka 1. čs. armádneho zboru.

090 05 Vyšný Komárnik
+421 54 752 13 98
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Ruky Bardejova

Maďarskí umelci Lajos Bolyk a András János postavili na znak uznania za úsilie mesta smerujúce k zveľaďovaniu svojho kultúrneho dedičstva pôsobivú 4 m vysokú drevenú plastiku Ruky Bardejova. Plastika je tvorená rukami chrániacimi maketu ústrednej bardejovskej dominanty – Baziliky sv. Egídia s reliéfom svätca na jednej a kresťanskými symbolmi na druhej strane.

Kalvária v Bardejove

V pôsobivom prostredí zalesneného kopca nad Bardejovom sa rozprestiera kalvária tvorená kaplnkami a Kostolom sv. Kríža. Kostol z diaľky púta výraznou kresbou. Pod kostolom sa nachádza malý cintorín a podzemná kaplnka sv. Márie Magdalény s tzv. Božím hrobom. Celý kalvársky komplex bol postavený v 19. storočí. Stavbu Kalvárie realizoval bardejovský farár Eduard Kaczvinszký. Kalváriu požehnal košický biskup Ján Perger v roku 1869. Púte sa tu konali trikrát v roku.

Katov dom v Bardejove

Bardejov ako významné slobodné kráľovské mesto sa v dávnych časoch nemohol zaobísť bez kata. Katov dom je renesančná stavba z konca 16. storočia. Jeho chmúrna rezidencia dodnes zdobí historické jadro mesta. V starobylom dome sa okrem bytu majstra nachádzala i väznica a mučiareň. V Bazilike sv. Egídia sa pri bočnom vchode do svätyne zachovala lavica, v ktorej kat sedával pri bohoslužbách, izolovaný od ostatných mešťanov.

Socha sv. Floriána v Bardejove

Požiare na bardejovskom námestí neboli v histórii ničím výnimočným. Pri Chráme sv. Egídia postavili majestátnu sochu sv. Floriána, patróna hasičov a ochrancu pred požiarmi. Neskorobaroková kamenná socha bola postavená ako spomienka na požiar, ktorý 27. mája 1774 zničil mestské domy a čiastočne aj baziliku. Originál, ktorý je uložený v lapidáriu múzea, nahradili v roku 1982 kópiou.

Spievajúca fontána v Bardejove

V bardejovskom Promenádovom parku sa nachádza fontána so 43 kusmi paralelne zapojených výstrekov a jednou kombinovanou oddelenou ružicou. Po zotmení hrá dielo vďaka 92 svetelným bodom všetkými farbami. Z fontány sa do šíreho okolia tiahnu rôznorodé podmanivé melódie. V kombinácií so starobylou atmosférou okolitých mestských hradieb a zeleňou Promenádového parku predstavuje prehliadka bardejovskej spievajúcej fontány príjemný kultúrny a estetický zážitok.

Synagóga Bikur Cholim v Bardejove

Synagóga Bikur Cholim patrí k najlepšie zachovaným synagógam na Slovensku. V roku 1929 židovský spolok starostlivosti o chorých prebudoval jeden z domov na synagógu. Dominantou objektu je dvojica gotizujúcich lomených okien a hebrejský názov spolku. V pravej časti budovy sa nachádza dlhá chodba, cez ktorú sa vstupuje do všetkých miestností: modlitebnej sály, študovne, ženskej galérie na poschodí a chodby vedúcej do dvora.

Maľovaný meštiansky dom v Bardejove

Meštiansky dom s číslom 26. je jednou z najpôvabnejších stavieb mestskej pamiatkovej rezervácie v Bardejove zapísanej do zoznamu UNESCO. Fasáda tohto domu je zdobená rokokovými maľbami, z ktorých najväčšmi upúta korunovanie Panny Márie. Tento dom patrí k najvzácnejším meštianskym a najkrajším domom bardejovského námestia. Jedná sa o pôvodne gotický objekt. Na dome boli pôvodne renesančné okná vymenené za barokové. Portál domu zdobí meštiansky znak patriaci rodine Czebnerovcov a letopočet 1566.

Pamätník Juraja Wintera v Bardejove

Pamätník tvorený srdcom a krížom na kamennom podstavci nechala v 17. storočí postaviť bardejovskému richtárovi Jurajovi Winterovi jeho manželka. Winter bol veliteľom mestského vojska a padol pri obrane Bardejova pred kurucmi. Túto smrť mala na svedomí práve spomínaná manželka, ktorá sa zamilovala do kapitána nepriateľského vojska a v kritickej chvíli mu tajne odovzdala kľúče od mestskej brány. Keď si jej zrada vyžiadala smrť verného a obetavého manžela, dala postaviť pomník so srdiečkom.

Výstavná sieň Bardejov- Gantzaughov dom

K najkrajším a najvzácnejším meštianskym domom bardejovského námestia patrí tzv. Gantzaughov dom. Ide o renesančnú budovu zdobenú rokokovou nástennou maľbou z 18. storočia. V dome sa v súčasnosti nachádza Výstavná sieň Šarišského múzea, v ktorej sa pravidelne usporadúvajú výstavy súčasného slovenského i zahraničného výtvarného umenia, výstavy poľovníckych trofejí, a tiež najrôznejšie tematické výstavy zostavené zo zbierkových predmetov múzea, ktoré nie sú súčasťou stálych expozícií.

Historická humanitná škola v Bardejove

Stará pamiatkovo chránená budova, ktorá púta slnečnými hodinami, kamenným mestským znakom či freskou Panny Márie bola kedysi sídlom slávnej bardejovskej humanitnej školy. Táto škola vznikla v prvej polovici 16. storočia a stala sa významným centrom kultúry, vzdelanosti, ale i náboženského života. Rektorom školy bol významný slovenský humanista a vzdelanec Leonard Stöckel. Vypracoval školský poriadok, tzv. Zákony Bardejovskej školy, ktorý je najstarším pedagogickým dokumentom na Slovensku.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím