Oravská priehrada

Oravskú priehradu vybudovali v polovici 20. storočia. Pri jej napustení ostalo pod vodou niekoľko menších obcí, ale a časť Námestova. Na oravskej priehrade si môžete užiť vodné športy. Okrem plávania či potápania je možné aj vodné bicyklovanie, windsurfing, jachting, vodné lyžovanie, ale aj rybolov a plavby vyhliadkovými loďami. Oravská priehrada predstavuje jednu z najpopulárnejších turistických oblastí.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Stoh

Stoh je jeden z vrcholov na hlavnom hrebeni Malej Fatry. Za svoje meno vďačí tomu, že pri pohľade z ktorejkoľvek strany pripomína veľkú kopu sena. Vychutnáte si z neho pôsobivé výhľady na Veľký Rozsutec a Poludňový Grúň, pri dobrej viditeľnosti aj na vzdialené Západné Tatry či Kráľovu Hoľu. Túru na tento kopec môžete zvládnuť i s deťmi. Vrchol Stoh je často označovaný ako nekonečný, pretože nevidíte vrchol až kým nie ste na ňom. Celková cesta na vrchol aj späť trvá približne 5-6 hodín.

Veľký Rozsutec

Veľký Rozsutec (1 610 m n. m.) sa nachádza v severovýchodnej časti hlavného hrebeňa Malej Fatry. Svojou formou a výškou dominuje celému okoliu a býva považovaný za najkrajší vrch na Slovensku. Je turistami mimoriadne obľúbený a to aj preto, že jedna z trás naň vedie cez atraktívne Jánošíkove diery. V minulosti sa tradovalo, že v okolí vrcholu je ukrytý Jánošíkov zlatý poklad. Pod Veľkým Rozsutcom bola v minulosti horská chata. V blízkosti sa nachádzal lyžiarsky vlek. V roku 1985 chata vyhorela.

Dolné diery - Jánošíkove diery

Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec a skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Jánošíkove diery sú prístupné značenými turistickými chodníkmi s lávkami, rebríkmi a reťazami z Terchovej – Biely Potok. Východiskom do Dier sú osady patriace do katastrálneho územia obce Terchová - Štefanová a Biely Potok. V Dolných dierach sa nachádzajú 2 vodopády (1 m a 3,5 m), ktoré sú súčasťou vodopádov Dierového potoka.

Horné diery - Jánošíkove diery

Jánošíkove diery je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre. Jánošíkove diery sa nachádzajú v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Skladajú sa z troch ucelených častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. Preteká nimi Dierový potok. V Dierach sa nachádza viac ako 20 vodopádov, ktoré spolu vytvárajú Vodopády Dierového potoka. Cesta cez Horné diery vedie cez bralá po kovových mostíkoch a rebríkoch ponad rieku. Z Horných dier vedie cesta späť do Terchovej.

Nové diery - Jánošíkove diery

Nové diery je významná tiesňava v Krivánskej Malej Fatre, súčasť Jánošíkových dier. Tiesňava Nové diery sa nachádza v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. Vybieha z Dolných dier proti prúdu menšieho prítoku Dierového potoka. Nachádzajú sa tu 4 vodopády s výškou 1 až 2 m, ktoré sú súčasťou prírodnej pamiatky Vodopády Dierového potoka. Pomenovanie dostali podľa toho, že boli z celej sústavy Jánošíkových dier sprístupnené ako posledné. Miesto je domovom zaujímavých druhov rastlín a živočíchov.

Lesná úvraťová železnica

Historická lesná úvraťová železnica je prirodzenou súčasťou skanzenu v prírode v Novej Bystrici – Vychylovke. Je zachovanou a funkčnou časťou bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918. V sezóne je otvorená pre verejnosť a jazda krásnou kysuckou prírodou v tejto technickej pamiatke je zážitkom pre malých aj veľkých. Úvraťový systém tejto železnice je jeden z dvoch, ktoré sa do súčasnosti zachovali v Európe.

Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny v prírode ukazuje krajinu, životné prostredie, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Počas sezóny múzeum ponúka návštevníkom množstvo tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov v podaní folklórnych skupín kysuckého regiónu. Do aj zo skanzenu sa môžete počas letnej sezóny dostať romantickou jazdou lesnou úvraťovou železnicou.

Vodná nádrž Nová Bystrica

V 80-tych rokoch 20. storočia bola na Kysuciach vybudovaná vodná nádrž, ktorá slúži ako zásobáreň pitnej vody pre okresy Čadca a Žilina. Na dne tejto nádrže sa nachádzali malebné viesky Harvelka a Riečnica, v ktorých sa natáčalo niekoľko známych filmov. Vo vodnej nádrži Nová Bystrica nie je povolené kúpanie, vodné športy ani rybolov. Okolo celej priehrady sa ťahá značený cykloturistický chodník dlhý 30 km. Na trase sa nachádza i vzácna kultúrna pamiatka – riečnický kostolík.

Vychylovské prahy

Prírodná pamiatka Vychylovské prahy sa nachádza na riečke Vychylovka v kysuckom regióne. Vznikla vďaka riečnej erózii, ktorá obnažila skalné pieskovce a lastúrovito sa rozpadajúce ílovce, pričom sa vytvorili unikátne, prahy vysoké do jedného metra. Prahy sa nachádzajú v skalnom koryte. Lokalita Vychylovské prahy predstavuje ideálne miesto na zastavenie sa a pokochanie ďalšou z krás čarovnej slovenskej prírody. Vychylovské prahy je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Kysuce.

Rezidencia piaristov Ružomberok

Rezidencia piaristov pochádzajúca z prvej polovice 18. storočia je hlavnou budovou hodnotného barokového komplexu niekdajšieho piaristického kolégia v Ružomberku. Rezidencia piaristov, v súčasnosti jezuitský noviciát, je ústrednou budovou Kolégia piaristov. Donátorom stavby bol gróf Ján Jakub Löwenburg. V západnej časti areálu sa rozprestiera plocha kláštornej záhrady.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím