Múzeum Muráň

TOP
Muráň 5, Muráň, 049 01 - Zobraziť na mape

Múzeum sa nachádza v centre obce, v priestoroch bývalej fary. Súčasťou expozície sú aj výstavné priestory na poschodí. Expozícia je venovaná dejinám Muránskeho hradu a hradným pánom, histórii obce Muráň a životu ľudí v nej, dejinám lesníctva, cirkvi a školstva. Priestor novovytvorenej galérie je vhodný aj na usporadúvanie menších koncertov.

Výhody so Slovakcard

100 % - Zľava na vstupné

Kontakt

Adresa

Adresa :
Muráň 5,Muráň,049 01
GPS :
48.739754,20.047359
Telefón :
E-mail :
NAVIGOVAŤ

Otváracie hodiny

Pondelok :
10: 00 - 15:30
Utorok :
10: 00 - 15:30
Streda :
10: 00 - 15:30
Štvrtok :
10: 00 - 15:30
Piatok :
10: 00 - 15:30
Sobota :
07:00 - 15:00
Nedeľa :
07:00 - 15:00

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Vysoká pec v Sirku

Hutnícku minulosť obce Sirk pripomína veľmi dobre zachovaná vysoká pec. Obec známa ťažbou a spracúvaním železnej rudy patrí k významným lokalitám a vďaka tejto technickej pamiatke sa radí k najvýznamnejším oblastiam svojho druhu na Slovensku, kde môžete obdivovať historickú hutu z 19. storočia. Pec postavená z kameňa je vysoká 14 metrov. Železo, ktoré sa tu vyrábalo, bolo vyvážané do Maďarska. V blízkosti pece sa nachádza posedenie a taktiež informačná tabuľa pre turistov, ktorá približuje históriu železiarní na Slovensku.

Hrad Rákoš

Zrúcaninu hradu Rákoš nazývaného aj Kameniansky nájdete v lesoch Revúckej vrchoviny približne 1,5 kilometra severne od obce Rákoš. Postavený bol po tatárskom vpáde v 13. storočí, aby strážil kraj pred ďalšími útokmi. Pevnosť však významnú úlohu nikdy nezohrala, nakoľko sa žiadny ďalší vpád už nekonal. Hrad Rákoš bol zbúraní na rozhodnutie Mateja Korvína už v 15. storočí. Dodnes sa z neho zachovalo málo. Na mieste vidno zvyšky obytnej časti, obvodové múry a časti strážnej budovy.

Koprašsky viadukt

Jednu z najcennejších technických pamiatok a súčasť takzvaných Gemerských spojok nájdete v peknom prírodnom prostredí medzi Koprášom a Mníšanmi (časťami Magnezitoviec). Gemerské spojky mali byť komplexom, ktorý mal nahradiť železničné spojenie v regióne, ktoré časť pripadla pred druhou svetovou vojnou Maďarsku. V dôsledku neskoršieho vrátenia tohto územia Slovensku nebola trať nikdy dostavaná a tak tadiaľ vlak nikdy neprešiel, pretože dobudovanie stratilo význam. 120 metrov dlhý a 36 metrov vysoký klenutý viadukt je vhodný na prechádzky i cyklotúry, ktorú je možné spojiť s prehliadkou taktiež nedostavaného Slavošovkého tunela.

Stredoveký kostolík v Chyžnom

V gemersko-malohontskej obci Chyžné sa nachádza malý stredoveký kostolík postavený v 13. storočí v ranogotickom štýle. Viac ako zovňajškom zaujme interiérom, kde na kazetovom strope môžete obdivovať maľovanú ľudovú ornamentiku. Kľúčovou časťou kostola je svätyňa, ktorá je kompletne pokrytá freskovou výzdobou zo stredoveku. Oltár z dieľne Majstra Pavla z Levoče je dominantou inventára a zaujme kompozíciou Zvestovania Panny Márie. Zaujímavosťou je, že aj dnes kostol plní svoj účel a využíva ho rímskokatolícka cirkev. Patrí pritom k najvzácnejším pamiatkam na celom Slovensku.

Pamätná izba Ľudovíta Greinera v Revúcej

Ľudovít Greiner je priekopník v oblasti obhospodarovania lesa, no do dejín sa zapísal aj tým, že ako prvý dokázal, že najvyšším vrchom Tatier nieje Kriváň ani Lomnický štít, ako sa v tej dobe udávalo, ale Gerlachovský Štít. Greiner k tomuto tvrdeniu dospel vďaka lepšiemu výškomeru, ktorý sám zostrojil. Jeho pamätnú izbu nájdete v Revúcej v závode Lesov SR, kde je prístupná širokej verejnosti.

Múzeum tradičnej kultúry v Rejdovej

V typickej malej drevenici z 19. storočia so šindľovou strechou nájdete stálu etnografickú výstavu. Jedna izba je zariadená ako obytná miestnosť s tradičnou murovanou pecou, pôvodným nábytkom, predmetmi dennej potreby a s figurínami v miestnych krojoch. V druhej sa nachádza dielňa. Môžete v nej vidieť pôvodné nástroje ako kolovrat na spriadanie nití z priadze, krosná na tkanie látok, dobový remeselnícky stôl, ale aj rôzne česadlá na konope, vretienka a iné predmety, ktoré sa v minulosti používali pri spracovaní konope.

Kostol sv. Michala Archanjela v Rejdovej

V centre obce stojí barokový kostol, ktorý je zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok. Pochádza z polovice 17. storočia. Pozornosť návštevníka okamžite upúta vyrezávaný drevený oltár, ktorý je údajne dielom žiakov dielne Majstra Pavla z Levoče. Oltár je bohato zdobený a jeho ústredným motívom je Nanebovstúpenie Krista Pána. V dolnej časti oltára sa nachádza obraz Posledná večera, ktorý bol vytvorený okolo roku 1750 dnes už neznámym gemerským majstrom. Išlo však o profesionálneho maliara a zobrazený výjav je voľnou kópiou diela Leonarda da Vinci.

Slavošovský tunel

V dôsledku tzv. Viedenskej arbitráže musela ČSR krátko pred 2. svetovou vojnou odstúpiť Maďarsku územia južného Slovenska. Tým boli prerušené niektoré železničné trate. Po vojne Maďarsko zabrané územia vrátilo a dostavba nových tratí sa stala bezpredmetnou. Po rozbehnutých stavebných prácach zostalo mnoho nevyužitých pamiatok. Slavošovským tunelom vlak nikdy neprešiel. Jeho dĺžka je 2,5 km. Návštevníkov tunela čaká vlhko, chlad a tma, čo vytvára nezabudnuteľný adrenalínový zážitok.

Dalšie výhody v okolí

SKI Rejdová - Snežné skútre

10% (Šport a zážitky)

Muránske buchty

10% (Reštaurácie a tradičná kuchyňa)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím