Minerálne pramene na Slovensku ich zloženie a účinky

Napriek svojej malej rozlohe je Slovensko bohaté na minerálne a termálne vody. Ak sa rozhodnete na svojich výletoch navštíviť vrty, pramene a studničky, nemusíte viac kupovať balené vody, pretože tieto pramene nie sú spoplatnené a navyše sú liečivé. Tak neváhajte a navštívte aspoň jeden prameň a načapujte si úžasnú nechemizovanú prírodnú vodu. Spracovali sme pre vás zoznam minerálnych vôd, aké minerálne látky obsahujú a pri akej liečbe sú ideálne.

 

Korytnica je sírano-hydrogénuhličitá, vápenato-horečnatá a slabo mineralizovaná prírodná, liečivá min. voda a je vhodná pri diabete, kardiovaskulárnych ochoreniach, ochoreniach tráv. traktu a nedostatku vápnika.

 

Šaratica je sírano, sodno-horečnatá, silne mineralizovaná hypotonická liečivá minerálna voda a je vhodná na odtučňovanie, redukčné diéty, poruchy peristaltiky čriev a vyprázdňovania.

 

Santovka je slabo mineralizovaná stolová voda a preto je vhodná na žalúdočne a črevné choroby, dna, uratúriu (náchylnosť k tvorbe kamienkov).

 

Fatra je zásaditá a v Európe zriedkavá minerálna voda je vhodná na žlčové kamene, cukrovku a pyrózu.

 

Vincentka je prírodná, liečivá, veľmi silne mineralizovaná jódová voda so zvýšeným obsahom kyseliny bóritej a fluoridov je vhodná na ochorenia horných dýchacích ciest, hlasiviek (kloktanie, výplachy), vredová choroba žalúdka a dvanástnika; edémy (opuchy) pečene a proti chronickej pankreatitíde.

 

Cígeľská je prírodná liečivá voda s obsahom prírodného CO2, jódu i horčíka je vhodná proti pyróze (nadbytočná tvorba žalúdočnej kyseliny), žalúdočným a črevným katarom, ochoreniam lymfatického systému.

 

Turčiansky prameň je pramenitá stolová voda s nízkym obsahom minerálnych látok je vhodná na dennú konzumáciu

Budišská je stredne mineralizovaná, prírodná, hydrogénuhličitanovo-síranová minerálna voda má priaznivé účinky na tráviaci trakt, dýchací systém, činnosť obličiek, dopĺňa dennú potrebu vápnika.

Komentáre

Napíšte komentár
Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím