Lyžiarske stredisko Dubovica - Žliabky

Na severných svahoch pohoria Bachureň pri obci Dubovica, v nadmorskej výške 510 - 810 m n. m., sa rozprestiera areál lyžiarskeho strediska Dubovica, v ktorom si prídu na svoje rodiny s deťmi, začínajúci i pokročilí lyžiari. Nachádzajú sa tu ľahké a stredne ťažké zjazdovky s celkovou dĺžkou 5 km. V stredisku je vybudované technické zasnežovanie. Vďaka umelému osvetleniu je tu i možnosť večerného lyžovania. V bezprostrednej blízkosti areálu sú k dispozícii i trate na bežecké lyžovanie.

082 71 Dubovica
+421 915 338 526
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Obranná veža v Kežmarku

Z mestskej fortifikácie Kežmarku zo 14. storočia, ktorá lemovala pôdorys stredovekého mesta, sa do dnešných čias zachovala iba zrekonštruovaná veža s časťou obranného múra. Viaceré požiare v 18. a 19. storočí totiž opevnenie výrazne poškodili. Obrannú vežu nájdete na ulici Priekopa v blízkosti evanjelických kostolov. Niekoľko ďalších fragmentov fortifikácie nájdete aj v iných častiach mesta. Do mestského opevnenia samozrejme rátame aj hrad.

Artikulárny kostol v Kežmarku

Medzi najvzácnejšie sakrálne pamiatky Slovenska patrí aj drevený artikulárny kostol v Kežmarku, ktorý je zapísaný aj v zozname UNESCO. Samotný kostolík bol postavený počas náboženskej neslobody. V tom čase museli byť evanjelické chrámy stavané podľa zákonného článku – artikulu. Ten nariaďoval, že museli stáť mimo mestských hradieb, nesmeli mať vežu a postavené mohli byť iba z dreva. Špecifické kúzlo a krásu ocenili aj filmári. V kežmarskom artikulárnom kostole sa nakrúcalo niekoľko scén znamej rozprávky Perinbaba.

Kežmarská zvonica

Renesančná zvonica v blízkosti Baziliky sv. Kríža v Kežmarku zo 16. storočia je vzácnou kultúrnou pamiatkou. Považovaná je za najkrajšiu zvonicu na Slovensku. Zdobí ju renesančná štítková atika s erbmi cisárskeho habsburského rodu Uhorska a mesta Kežmarok. Zvonica má štvorcový pôdorys a na jej tele môžete obdivovať krásnu sgrafitovú výzdobu.

Lyceálna knižnica

Najväčšiu školskú historickú knižnicu v strednej Európe nájdete v budove Evanjelického lýcea v Kežmarku. Lyceálna knižnica sa pýši 150 000 zväzkami kníh všetkých možných odborov i svetových jazykov. V Lýceu i knižnici, ktoré sú sprístupnené verejnosti, pôsobilo a študovalo mnoho známych slovenských osobností. Z najvýznamnejších osobností slovenských dejín možno vyzdvihnúť najmä mená ako Pavol Jozef Šafárik, Karol Kuzmány, Samo Chalupka, Janko Kráľ, Pavol Országh Hviezdoslav či Martin Kukučín.

Kežmarský hrad

Medzi najvzácnejšie pamiatky starobylého Kežmarku patrí bez pochýb výborne zachovalý hrad. V Kežmarskom hrade, ktorý je sprístupnený verejnosti, dnes sídli miestne múzeum. Obdivovať tu okrem pútavých interiérov pevnosti vrátane výhliadkovej veže či mučiarne môžete ďalšie pozoruhodné expozície, ktoré súvisia s históriou Kežmarku, remesiel, židovskej kultúry, stredovekých cechov či sakrálny umením.

Paulínsky kostol v Kežmarku

Medzi popredné sakrálne pamiatky v spišskom regióne patrí aj Paulínsky Kostol, ktorý bol v Kežmarku postavený v barokovom slohu v 17. storočí. Jeho najväčšou pýchou je nádherný biely barokový oltár. Chrám je zasvätený Navštíveniu Panny Márie.

Kaštieľ v Strážkach

Nádherný biely kaštieľ, ktorý patrí k najvýznamnejším renesančným stavbám na Slovensku, nájdete v obci Strážky. Azda najznámejším z jeho vlastníkov bol impresionistický maliar Ladislav Mednyánsky. V kaštieli dnes nájdete expozície historického nábytku a zariadenia, kaštieľsku knižnicu, taktiež kolekciu portrétov a samostatnú expozíciu venovanú práve tvorbe Mednyánskeho. Kaštieľ obopína park, v ktorom sa môžete pokochať cennými sochárskymi dielami.

Bazilika Povýšenia sv. Kríža v Kežmarku

Bazilika Povýšenia sv. Kríža patrí k dominantám Kežmarku. Ide o jeden z najväčších kostolov spišského regiónu. V útrobách baziliky nájdete relikvie sv. Filipa a sv. Jakuba. Ku kostolu, respektíve k obrovskému krížu, ktorý stál uprostred neho, sa viaže zaujímavá legenda. Údaje, keď chceli protestanti sochu kríža odstrániť, prehovorila na nich: „Keď si ma, ó človeče, sem nepriniesol, neodnášaj ma odtiaľto preč.“ Pri bazilike stojí zvonica, ktorá je ukončená prekrásnou atikou.

Reduta v Kežmarku

V centre mesta Kežmarok sa nachádza klasicistická pamiatka – Kežmarská reduta, ktorá vznikla prestavbou staršieho panského domu. Latinský nápis na fasáde oznamuje, že budova je určená pre hostí, stráže a zábavu.

Kežmarská radnica

Budova kežmarskej radnice, v ktorej dnes sídli Mestský úrad, je jednou z najvýznamnejších pamiatok v meste. Je dominantou Hlavného námestia a jej dejiny siahajú až do 15. storočia. Pôvodne gotická stavba bola neskôr renesančne a klasicisticky prebudovaná. Ukončená bola cimburím a na veži ste mohli nájsť mravoučné nápisy.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím