Dňa 18. marca 1945 bola osada Kalište vypálená. Dnes tu zostali len základy zborených a vypálených domov, cintorín a dva domky s kaplnkou. Obyvateľstvo, ktoré zostalo nažive, sa vysťahovalo. V nacistických archívoch sa nachádza rozkaz, kde vedľa názvu Kalište stojí osudné slovo “liquidieren”. Kalište vzniklo na území s archeologickými nálezmi staršieho dáta. Málo úrodná oblasť Kališťa nesľubovala síce ľahkú obživu, ale rastúca spotreba medi sa ukázala byť pre ťažiarov výnosným obchodom.
Donovaly sú významným strediskom turistiky a zimných športov. Nájdete tu spolu 19 zjazdoviek rôznych obtiažností. Stredisko obsluhuje 14 vlekov a 2 lanovky. Rozdeľuje sa na dve časti podľa názvu oblasti – Nová Hoľa a Záhradište. Nová Hoľa je väčšia a významnejšia z častí. Priaznivci bežkovanie ocenia viacero bežeckých tratí. Samozrejmosťou je požičovňa lyžiarskeho výstroja a lyžiarska škôlka. Lyžiarsky areál poskytuje aj toboganovú bobovú dráhu a klzisko.
Všetci, ktorí chcú zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok, by mali navštíviť rozprávkovú dedinu Habakuky. Netradičnú dedinku tvoria domčeky v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry. Návšteva rozprávkovej dediny HABAKUKY na Donovaloch je ideálna pre rodinné výlety, pretože vás vtiahne do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Laktibrada, Popolvár, Zlatá Priadka a ďalší hrdinovia ľudových príbehov sa postarajú o autentický zážitok pre celú rodinu.
Unikátny historický vodovod postavený v 16. storočí privádzal vodu pre banské diela v Španej Doline. Banský vodovod je najstarším svojho druhu na Slovensku a svojou dĺžkou 36 km je aj slovenským rekordérom. Trasa vodovodu viedla takmer po vrstevnici s miernym spádom a končila v Španej Doline. V súčasnosti možno trasu vodovodu sledovať vďaka technickým úpravám terénu. Niektoré úseky trasy sa využívajú pre pešiu turistiku, cykloturistiku a v zime na lyžiarsku turistiku.
Donovalkovo je interaktívne mestečko, v ktorom sa nachádzajú 21 domčekov zmenšených tak, aby reálne zapadli do detského sveta. Nájdete tu kino, nemocnicu, či rozprávkový domček pripomínajúci medovníkovú chalúpku. Môžete navštíviť Snehulienku, alebo Popolušku priamo u nej doma. Pre kreatívnych návštevníkov sú otvorené brány galérie, v ktorej môžete strihať, lepiť, maľovať a svoje práce. V mestečku nájdete aj hasičskú zbrojnicu, autoservis a čerpaciu stanicu.
V obci Sučany sa malebne vypína skala s bohatou históriou. V minulosti tu bolo vybudované opevnené hradisko, ktoré predstavovalo obchodné centrum, tranzitnú a tržnú stanicu. Toto hradisko obývali viaceré kultúry. V súčasnosti Sučiansku skalu vyhľadávajú najmä lezci. Na jej vrchole sa nachádza drobné drevené posedenie. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady nielen na bezprostredné okolie útvaru, ale i na pohoria Veľká a Malá Fatra. V skale sa nachádza malá neprístupná jaskyňa.
Nad obcou Sklabinský Podzámok sa týči zrúcanina Sklabinského hradu, najväčšieho a najzachovalejšieho z turčianskych hradov. História tejto pevnosti siaha až do 13. storočia. Hrad vlastnil uhorský rod Révayovcov. Kaštieľ bol dlhé roky sídlom Turčianskej stolice. V roku 1436 hrad vyhorel, po čom ho postupne nákladne upravili. Obývateľný bol až do roku 1944, kedy ho vypálili Nemci. Zrúcanina Sklabinského hradu je dnes vyhľadávaným miestom oddychu a rekreácie.
Teplické serpentíny patria medzi tzv. „sedem divov Turca“. Predstavujú sústavu menších horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi. Ide o historický systém prívodu vody do obce, najmä kaštieľa a kaštieľskeho parku, ktorý v rokoch 1870 – 1875 vybudoval gróf Révay. Voda tečie cez hustý les umelo vybudovanými serpentínovými korytami, drevenými žľabmi a skalami. Východiskom túry k serpentínam je altánok s minerálnym prameňom pri ceste na južnom konci Turčianskej Štiavničky.
Katova skala je impozantný skalný útvar nachádzajúci sa neďaleko Sklabinského hradu v ochrannom pásme národného parku Veľká Fatra. Svoj názov získala preto, že z nej v minulosti zhadzovali odsúdencov. Skala je bohatá na krasové útvary. Nachádza sa tu 9 jaskýň s dĺžkou 5 – 61 m. V útrobách skaly podľa povesti spí krásna dievčina. Pannu zaklial sklabinský hradný pán, pretože sa zaňho odmietla vydať.
Stoh je jeden z vrcholov na hlavnom hrebeni Malej Fatry. Za svoje meno vďačí tomu, že pri pohľade z ktorejkoľvek strany pripomína veľkú kopu sena. Vychutnáte si z neho pôsobivé výhľady na Veľký Rozsutec a Poludňový Grúň, pri dobrej viditeľnosti aj na vzdialené Západné Tatry či Kráľovu Hoľu. Túru na tento kopec môžete zvládnuť i s deťmi. Vrchol Stoh je často označovaný ako nekonečný, pretože nevidíte vrchol až kým nie ste na ňom. Celková cesta na vrchol aj späť trvá približne 5-6 hodín.