Levočský dom v Košiciach

Levočský dom v Košiciach je najstarším pohostinstvom na Slovensku a jednou z najstarších stavieb svojho druhu v Európe. Postavili ho v 15. storočí a dlhú dobu bol majetkom Levoče. Hostinec si vďaka vysokej úrovni poskytovaných služieb vybudoval veľmi dobré meno a stal sa vyhľadávaným podnikom najvyššej uhorskej smotánky. Budova Levočského domu je dnes národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 1640 v dome rád jezuitov zriadil lekáreň, ktorá patrila medzi najslávnejšie v celom Uhorsku.
Hlavná 65
040 01 Košice - Staré mesto
+421 55 625 88 88
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Osadník- 1186m n. m.

Vrch Osadník sa nachádza na okraji Volovských vrchov. V jeho blízkosti sa nachádzajú známejšie atraktivity okolia – Turniansky hrad, Hájske vodopády, Zádielsku tiesňavu či Husitský kostolík v Lúčke. Osadník zostáva iba pre fajnšmekrov a ľudí, ktorí obľubujú ticho a pokoj odľahlých, málo navštevovaných miest. Viaceré časti vrchu vrátane vrcholových sú odlesnené – buď v dôsledku ťažby alebo kalamity. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady na Volovské vrchy i Slovenský kras.

Pamätník „presláveným vojakom Červenej armády“ v Košiciach

Pamätník je venovaný príslušníkom 4. ukrajinského frontu a padlým v bojoch pri oslobodzovaní Košíc v 2. svetovej vojne. Stojí na Námestí osloboditeľov v Košiciach už od roku 1945 podľa návrhu E.F. Gurjaceva a Ing. Hudáka. Vstup pamätníka tvoria dva veľké stĺpy so znakmi bývalého ZSSR a pamätnými tabuľami, podstavce so znakmi bývalého ZSSR, na ktorých sú umiestnené lampáše a dve svietidlá na večný oheň. Mená a hodnosti padlých vojakov sú uvedené na symbolických náhrobných kameňoch.

Pamätník neznámeho protifašistického bojovníka

Pamätník neznámeho protifašistického bojovníka bol postavený v rokoch 1947 - 1948. Bol postavený podľa návrhu Ing. Karola Milerského a Viliama Columbyho. Autorom sochárskych diel je akademický sochár Vojtech Löffler. Pamätník bol odhalený v roku 1948 v rámci osláv štvrtého výročia Slovenského národného povstania. Pomník tvorí pietna obradná sieň, nad ktorou sa vypína symbolický pilier. Sieň umiestnili centrálne v polkruhu a z troch strán ju ohradili železnými mrežami.

Pongrácovsko-forgáčovský palác v Košiciach

Pongrácovsko-Forgáčovský palác v Košiciach je empírová budova zo začiatku 19. storočia. V súčasnosti tu sídli Štátna vedecká knižnica, 2. najväčšia knižnica na Slovensku, čo sa týka počtu zväzkov. Najväčšia rekonštrukcia paláca bola v roku 1940, keď bola vystavaná dvorana pre potreby banky. Gróf Anton Forgáč ponúkol palác viceprezidentovi miestodržiteľského oddelenia v Košiciach Kristiánovi Kocovi. Od roku 1878 sídlilo v paláci tzv. pánske kasíno.

Synagóga na Zvonárskej ulici v Košiciach

Synagóga na Zvonárskej ulici v Košiciach pochádza z 19. storočia a je ukážkovým príkladom maurského architektonického štýlu. Vedľa synagógy sa nachádza vchod do modlitebne a židovskej náboženskej obce s rabínovým bytom, radnicou, kanceláriami, kóšer kuchyňou a najstaršími židovskými obradnými kúpeľmi mikve. Vo dvore sa okrem rabínovho bytu nachádza aj byt pre šocheta, ktorý predstavoval osobu, ktorá rituálne zabíjala zvieratá a predávala ich mäso.

Podzemné archeologické múzeum Dolná brána Košice

V 90-tych rokoch 20. storočia boli odkryté podzemné areály niekdajšej Dolnej brány, ktorá bola súčasťou stredovekého mestského opevnenia. V týchto areáloch zriadilo mesto unikátne podzemné archeologické múzeum. Návštevník tu odhalí tajomné podzemné priestory veží, hradieb, bastiónov a iných stavieb z 13. storočia. Pozostatky dolnej mestskej brány boli objavené počas rozsiahlej rekonštrukcie na Hlavnej ulici prebiehajúcej v rokoch 1996 - 1997.

Košický erb

Erb mesta Košice pochádza z roku 1369. Mestu ho udelil kráľ Ľudovít I. Veľký na kráľovskom hrade v Diósgyőri. Výnimočnosť erbu spočíva v tom, že kráľ k nemu vydal erbovú listinu, ktorá je prvým dokladom udeleným pre právnickú osobu v Európe, a teda na svete vôbec. Dovtedy sa udeľovali znaky iba fyzickým osobám a jeho udelenie svedčí o dôležitosti tohto mesta v rámci Uhorského kráľovstva. Ďalším unikátom erbu je, že mesto k nemu obdržalo štyri erbové listiny a to vždy od iného panovníka.

Kaplnka sv. Michala v Košiciach

Gotická kaplnka zasvätená archanjelovi Michalovi stojí vedľa Dómu sv. Alžbety v Košiciach. Kaplnku postavili v 14. storočí. V roku 1556 kaplnka vyhorela počas obrovského požiaru Košíc. Mestská rada poprosila panovníka Ferdinanda I. Habsburského o oslobodenie od daní na osem rokov kvôli vyhoreniu mesta. Reštaurovanie v 90-tych rokoch odhalil rozsiahle plochy stredovekej výzdoby. Kaplnka získala cenu Fénix za najlepšie zrekonštruovanú pamiatku roka 2006.

Synagóga na Puškinovej ulici v Košiciach

Ortodoxná synagóga na Puškinovej ulici v Košiciach bola postavená v 30-tych rokoch 20. storočia. Pri synagóge sa nachádza stará židovská nižšia škola, tzv. talmud - tóra škola. Ortodoxná synagóga predstavuje kombináciu prvkov orientálnej architektúry s prvkami kubizmu. Na stenách interiéru synagógy sú napísané odkazy židov, ktorí tu boli zhromažďovaní pred transportmi do rôznych koncentračných táborov. V roku 1992 bola odhalená pamätná tabuľa na pamiatku Židom.

Arcibiskupský palác v Košiciach

V roku 1995, keď bol pápež Ján Pavol II. na návšteve v Košiciach, povýšil košického biskupa Alojza Tkáča na arcibiskupa. Ešte predtým rozdelil Slovensko z jedného arcibiskupstva na dve a to bratislavsko-trnavské a košické. Druhé má odvtedy sídlo v Košiciach a z biskupského paláca sa stal arcibiskupský palác. Budova má jednotnú rokokovo-klasicistickú fasádu členenú pilastrami a končiacu sa podstrešnou rímsou. Reprezentačné miestnosti na poschodí majú bohatú klenbu s rokokovou ornamentikou.

Dalšie výhody v okolí

Joker Taxi Košice

10% (Doprava a cestovanie)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím