Krásnohorská jaskyňa

TOP
Krásnohorská 113, Krásnohorská Dlhá Lúka, 049 45 - Zobraziť na mape

Ojedinelí zážitok pre odvážnych návštevníkov ponúka Krásnohorská jaskyňa neďaleko Rožňavy. Na vlastnej koži si tu môžete vyskúšať, aké je to byť jaskyniarom a vstúpiť do tajomného neznáma v kompletnej výstroji, kde vám na cestu bude svietiť iba svetlo z vašej čelovky. Hoci pri prehliadke o adrenalín nie je núdza, trasu zvládnu deti nad 6 rokov aj pohyblivejší dôchodcovia. Prehliadková trasa asi po hodine vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, stalagnátu vysokému takmer 34 metrov. Prehliadku odporúčame dohodnúť telefonicky vzhľadom na obmedzený deň.

Výhody so Slovakcard

20 % - Zľava zo vstupného pre dospelú osobu

Kontakt

Adresa

Adresa :
Krásnohorská 113,Krásnohorská Dlhá Lúka,049 45
GPS :
48.622253,20.575556
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Trojičný stĺp

Trojičný stĺp ako barokové súsošie je zapísaný na zozname národných kultúrnych pamiatok Slovenska. Stĺp vyhotovili v roku 1742. Stavba trojičného stĺpa mala svoje opodstatnenie. V dôsledku proti habsburských povstaní kurucov odišlo od rodín veľa mužov do vojska. Ľudia, čo ostali doma, museli zásobovať armádu, pritom na poliach nemal poriadne kto pracovať. Situácia bola natoľko vážna, až prepukol hladomor s obeťami. Mnohé dediny úplne vymreli a natrvalo zanikli.

Zlatý stôl - 1322 m n. m.

Vrch Zlatý stôl je zalesnený jedľovo-smrekovým lesom. Je jedným z mála vrchov na Slovensku, ktorý neleží v hlavnom hrebeni pohoria. Stará povesť vraví, že na jeho vrchole obedoval pred mnohými rokmi sám kráľ Matej Korvín. Podľa zlatého stola, ktorý si tu nechal prestrieť, získal vrch svoje pomenovanie. Výhľady z vrchu sú značne obmedzené, no krásne lesné prostredie plné čučoriedok, brusníc, jahôd, malín a húb tento nedostatok bohato vykompenzuje.

Zádielska tiesňava

Zádielská tiesňava je typická krasová 3 km dlhá dolina pri obci Zádiel. Nachádza sa v národnom parku Slovenský kras. Vytvorila ju erozívna činnosť potoka Blatnica. Dolná časť tiesňavy má výrazne skalnatý charakter. V jaskyniach nachádzajúcich sa v Zádielskej tiesňave boli objavené archeologické nálezy, ktoré podávajú cenné dôkazy o našom praveku. Zádielská tiesňava predstavuje málo narušený krajinný celok s veľmi bohatou horskou a stepnou kvetenou a reliktnými druhmi fauny.

Jaskyňa Domica

Najväčšou a najznámejšou jaskyňou národného parku Slovenský kras je jaskyňa Domica. Jaskyňa je zapísaná i v zozname svetového dedičstva UNESCO. Podzemné priestory nesú zaujímavé názvy ako „Dóm indických pagod“, „Japonská čajovňa“ či „Sieň 11 plameňov“. K zážitkom počas prehliadky patrí aj plavba po podzemnej riečke Styx. Natáčala sa tu slovenská rozprávka Soľ nad Zlato. Našli sa tu pozostatky najstaršieho neolitického obyvateľstva východného Slovenska pochádzajúce spred viac ako 7000 rokov.

Domické škrapy

Na vrchu Čertova diera sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Domické škrapy. Škrapy sú najmenšie povrchové krasové formy, ktoré vznikajú na miernych i strmých svahoch presakovaním stekajúcej vody obohatenej o oxid uhličitý. Vytvárajú tzv. škrapové polia. Tunajšie roztrúsené vápencové skalky sú domovom vzácneho rastlinstva a živočíšstva charakteristického pre pláne Slovenského krasu. Domické škrapy je národná prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Slovenský kras.

Stredoveký kostolík v Bohúňove

Najvýznamnejšou kultúrno-historickou pamiatkou obce Bohúňovo je stredoveký kostolík z 15. storočia. Kostolík je príkladom ľudového gotického, resp. neskorogotického staviteľstva. Jeho biele múry zakrýva drevená strieška. Dominantou kostola je pôvabná drevená zvonica so šindľovým ihlancom. Nebyť tejto zvonice, ľahko by zanikol medzi okolitými domami. V jeho interiéri zaujme najmä maľovaná drevená empora. Stavbu v súčasnosti využíva reformovaná kalvínska cirkev.

Kečovské škrapy

V obci Kečovo sa nachádzajú povrchové krasové útvary, tzv. škrapy. Na tomto svahu sa rozprestiera najväčšie a najcharakteristickejšie škrapové pole na Slovensku. Vyskytuje sa tu veľmi vzácna fauna a flóra. Miesto bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu so 4. stupňom ochrany. V dôsledku zákazu pasenia dobytka, oviec a kôz začalo miesto zarastať divou trávou, ktorá ohrozuje tunajšiu vegetáciu.

Stredoveký kostolík v Plešivci

Staré stredoveké mestečko Plešivec bolo sídlom šľachtického rodu Bebekovcov. V 14. storočí si tu postavili rodový pohrebný kostol, ktorý zasvätili sv. Jurajovi. Dnes je kostol významnou pamiatkou stredovekej gotickej architektúry Gemera. Kostolík zdobia jedinečné fresky. Rukopis týchto fresiek svedčí o autorstve talianskych majstrov. Panorámu kostolíka dopĺňa vysoká baroková zvonica postavená v 18. storočí. Stredoveký kostolík v Plešivci dnes spravuje reformovaná kresťanská kalvínska cirkev.

Osadník- 1186m n. m.

Vrch Osadník sa nachádza na okraji Volovských vrchov. V jeho blízkosti sa nachádzajú známejšie atraktivity okolia – Turniansky hrad, Hájske vodopády, Zádielsku tiesňavu či Husitský kostolík v Lúčke. Osadník zostáva iba pre fajnšmekrov a ľudí, ktorí obľubujú ticho a pokoj odľahlých, málo navštevovaných miest. Viaceré časti vrchu vrátane vrcholových sú odlesnené – buď v dôsledku ťažby alebo kalamity. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady na Volovské vrchy i Slovenský kras.

Husitský kostolík v Lúčke

Na kopci nad obcou Lúčka sa rozkladajú ruiny kostolíka z 13. storočia. Kostolík slúžil ako pevnosť Jana Jiskru z Brandýsa. Kostol bol postavený v druhej polovici 13. storočia a bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Prvá písomná zmienka je z roku 1406, kedy kráľ Žigmund daroval kostolík Bešeňovi. V roku 1440 získala naspäť majetky aj s kostolíkom rodina Bebekovcov. Dnes je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Oblasť, v ktorej sa kostolík nachádza, patrí totiž k ekologicky najčistejším na Slovensku.

Dalšie výhody v okolí

Horská chata Volovec

100% (Bary a kaviarne)

BET Paintball Rožňava

10% (Šport a zážitky)

HM Pizza Rožňava

10% (Reštaurácie a tradičná kuchyňa)

VIP Bikers Café

10% (Bary a kaviarne)

Elektro Market Rožňava

100% (Obchod a služby)

Ebike Tour

10% (Šport a zážitky)

Hvezdáreň Rožňava

50% (Šport a zážitky)

Dom tradičnej kultúry Gemera

10% (Kultúra a pamiatky)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím