Krásnohorská jaskyňa

Ojedinelí zážitok pre odvážnych návštevníkov ponúka Krásnohorská jaskyňa neďaleko Rožňavy. Na vlastnej koži si tu môžete vyskúšať, aké je to byť jaskyniarom a vstúpiť do tajomného neznáma v kompletnej výstroji, kde vám na cestu bude svietiť iba svetlo z vašej čelovky. Hoci pri prehliadke o adrenalín nie je núdza, trasu zvládnu deti nad 6 rokov aj pohyblivejší dôchodcovia. Prehliadková trasa asi po hodine vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, stalagnátu vysokému takmer 34 metrov. Prehliadku odporúčame dohodnúť telefonicky vzhľadom na obmedzený deň.

Výhody so Slovakcard

Hodnota akcie
Text akcie
Kategória
20 %Zľava zo vstupného pre dospelú osobuŠport a zážitky

Kontakt

Adresa

Adresa :
Krásnohorská 113,Krásnohorská Dlhá Lúka,04945
GPS :
48.622253,20.575556
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Zádielska tiesňava

Zádielská tiesňava je typická krasová 3 km dlhá dolina pri obci Zádiel. Nachádza sa v národnom parku Slovenský kras. Vytvorila ju erozívna činnosť potoka Blatnica. Dolná časť tiesňavy má výrazne skalnatý charakter. V jaskyniach nachádzajúcich sa v Zádielskej tiesňave boli objavené archeologické nálezy, ktoré podávajú cenné dôkazy o našom praveku. Zádielská tiesňava predstavuje málo narušený krajinný celok s veľmi bohatou horskou a stepnou kvetenou a reliktnými druhmi fauny.

Jaskyňa Domica

Najväčšou a najznámejšou jaskyňou národného parku Slovenský kras je jaskyňa Domica. Jaskyňa je zapísaná i v zozname svetového dedičstva UNESCO. Podzemné priestory nesú zaujímavé názvy ako „Dóm indických pagod“, „Japonská čajovňa“ či „Sieň 11 plameňov“. K zážitkom počas prehliadky patrí aj plavba po podzemnej riečke Styx. Natáčala sa tu slovenská rozprávka Soľ nad Zlato. Našli sa tu pozostatky najstaršieho neolitického obyvateľstva východného Slovenska pochádzajúce spred viac ako 7000 rokov.

Domické škrapy

Na vrchu Čertova diera sa rozprestiera národná prírodná rezervácia Domické škrapy. Škrapy sú najmenšie povrchové krasové formy, ktoré vznikajú na miernych i strmých svahoch presakovaním stekajúcej vody obohatenej o oxid uhličitý. Vytvárajú tzv. škrapové polia. Tunajšie roztrúsené vápencové skalky sú domovom vzácneho rastlinstva a živočíšstva charakteristického pre pláne Slovenského krasu. Domické škrapy je národná prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Slovenský kras.

Stredoveký kostolík v Bohúňove

Najvýznamnejšou kultúrno-historickou pamiatkou obce Bohúňovo je stredoveký kostolík z 15. storočia. Kostolík je príkladom ľudového gotického, resp. neskorogotického staviteľstva. Jeho biele múry zakrýva drevená strieška. Dominantou kostola je pôvabná drevená zvonica so šindľovým ihlancom. Nebyť tejto zvonice, ľahko by zanikol medzi okolitými domami. V jeho interiéri zaujme najmä maľovaná drevená empora. Stavbu v súčasnosti využíva reformovaná kalvínska cirkev.

Kečovské škrapy

V obci Kečovo sa nachádzajú povrchové krasové útvary, tzv. škrapy. Na tomto svahu sa rozprestiera najväčšie a najcharakteristickejšie škrapové pole na Slovensku. Vyskytuje sa tu veľmi vzácna fauna a flóra. Miesto bolo vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu so 4. stupňom ochrany. V dôsledku zákazu pasenia dobytka, oviec a kôz začalo miesto zarastať divou trávou, ktorá ohrozuje tunajšiu vegetáciu.

Stredoveký kostolík v Plešivci

Staré stredoveké mestečko Plešivec bolo sídlom šľachtického rodu Bebekovcov. V 14. storočí si tu postavili rodový pohrebný kostol, ktorý zasvätili sv. Jurajovi. Dnes je kostol významnou pamiatkou stredovekej gotickej architektúry Gemera. Kostolík zdobia jedinečné fresky. Rukopis týchto fresiek svedčí o autorstve talianskych majstrov. Panorámu kostolíka dopĺňa vysoká baroková zvonica postavená v 18. storočí. Stredoveký kostolík v Plešivci dnes spravuje reformovaná kresťanská kalvínska cirkev.

Osadník- 1186m n. m.

Vrch Osadník sa nachádza na okraji Volovských vrchov. V jeho blízkosti sa nachádzajú známejšie atraktivity okolia – Turniansky hrad, Hájske vodopády, Zádielsku tiesňavu či Husitský kostolík v Lúčke. Osadník zostáva iba pre fajnšmekrov a ľudí, ktorí obľubujú ticho a pokoj odľahlých, málo navštevovaných miest. Viaceré časti vrchu vrátane vrcholových sú odlesnené – buď v dôsledku ťažby alebo kalamity. Z vrcholových partií sa naskytajú pekné výhľady na Volovské vrchy i Slovenský kras.

Husitský kostolík v Lúčke

Na kopci nad obcou Lúčka sa rozkladajú ruiny kostolíka z 13. storočia. Kostolík slúžil ako pevnosť Jana Jiskru z Brandýsa. Kostol bol postavený v druhej polovici 13. storočia a bol zasvätený Narodeniu Panny Márie. Prvá písomná zmienka je z roku 1406, kedy kráľ Žigmund daroval kostolík Bešeňovi. V roku 1440 získala naspäť majetky aj s kostolíkom rodina Bebekovcov. Dnes je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Oblasť, v ktorej sa kostolík nachádza, patrí totiž k ekologicky najčistejším na Slovensku.

Huta Etelka

Huta Etelka nachádzajúca sa v osade Nižnoslanská Baňa je mimoriadne cennou technickou pamiatkou. Jedná sa o vysokú pec, ktorú vybudoval v roku 1867 gróf Emanuel Andrássy, ktorého prezývali 'Železným grófom'. Andrássy sa významne pričinil o rozvoj baníctva a hutníctva na Gemeri . Pec je pomenovaná po jeho matke, Etelke Sapári. Huta fungovala do roku 1907. Dnes, žiaľ, chátra. Ničia ju zberači kovov a zlodeji stavebného materiálu. V súčasnosti sa uvažuje o zriadení baníckej expozície v areáli huty.

Gotický kostol v Štítniku

Gotický kostol zasvätený Panne Márii vznikol v 14. storočí a svojho času patril k najväčším a najhonosnejším kostolom. Jeho interiér je zdobený hodnotnými freskami zo 14. – 16. storočia. Fresky pokrývajú všetky steny a tvoria najrozsiahlejší súbor stredovekých nástenných malieb na Slovensku. Nájdete tu aj organ, ktorý je najstarším celej strednej Európe. Od 16. storočia je v užívaní evanjelickej cirkvi. Okrem bohoslužieb sa tu konajú i koncerty a iné kultúrne akcie.

Dalšie výhody v okolí

Horská chata Volovec

100% (Bary a kaviarne)

BET Paintball Rožňava

10% (Šport a zážitky)

Royal Taxi Rožňava

10% (Doprava a cestovanie)

VIP Bikers Café

10% (Bary a kaviarne)

HM Pizza Rožňava

10% (Reštaurácie a tradičná kuchyňa)

Ebike Tour

10% (Šport a zážitky)

Elektro Market Rožňava

100% (Obchod a služby)

Hvezdáreň Rožňava

50% (Šport a zážitky)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím