Kostol sv. Jána Krstiteľa Sabinov

Farský Kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa je najvzácnejšou kultúrno-historickou pamiatkou Sabinova. Starobylý neskorogotický kostol s renesančne upravenou vežou vznikol na prelome 15. a 16. storočia. Stavba je zaujímavá majestátnym a esteticky hodnotným zovňajškom, a cennou vnútornou výzdobou s prvkami rôznych umeleckých slohov – gotiky, renesancie a baroka. V minulosti tu bolo možné vidieť i prevzácny ústredný oltár z dielne Majstra Pavla z Levoče.
Námestie slobody 102
Sabinov
+421 51 452 37 84
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Menhardská brána v Levoči

Súčasťou opevnenia Levoče je jedna z troch dodnes stojacich brán, ktoré patria k najzachovalejšiemu mestskému opevneniu. Menhradskú bránu nájdete neďaleko centra, pričom patrí ku kultúrnym pamiatkam. Dajte si ale pozor najmä na nočných potulkách v týchto miestach. Údajne v okolí opevnenia straší duch levočskej bielej pani – nespravodlivo umučenej úbožiačky, ktorá nenašla doposiaľ svoj pokojný odpočinok.

Sivá Brada

Prírodná rezervácia Sivá Brada je miestom vzácnej flóry a liečivých minerálnych gejzírov, ktoré vyvierajú na viacerých miestach. Nájdete ju neďaleko Spišského Podhradia. Ide o unikátny výtvor prírody, ktorý je starý desaťisíc rokov. Z travertínovej kopy, ktorá stále rastie na niektorých miestach z kráterov vyviera voda. Z iných a menších zase uniká oxid uhličitý, ktorý môže pri masívnom vdýchnutí zahubiť aj menšieho živočícha. Na vrchole Sivej Brady sa vypínaprekrásna romantická baroková Kaplnka sv. Kríža.

Spišský hrad

Mohutná zrúcanina, ktorá je jednou z najväčších stredovekých pevností v Európe sa majestátne vypína na vyvýšenine s krásnym výhľadom na východoslovenskú krajinu. Návšteva Spišského hradu je pútavá a to najmä vďaka historickým expozíciám zameraným okrem iného aj na bojovú techniku. Návštevník hradu môže počas svojho výletu okrem hradného komplexu obdivovať aj neďalekú pamiatkovú zónu v mestskej rezervácii Spišská Kapitula.

Spišská Kapitula

Spišská Kapitula, ktorej pôvod siaha až do stredoveku, bola pôvodne samostatným cirkevným mestečkom. Dnes je mestskou pamiatkovou rezerváciou v katastri Spišského Podhradia. Dominuje jej prekrásna neskororománska Katedrála sv. Martina – imozantný chrám s veľmi cenným interiérom a dvoma vežami, ktorý postavili v 13. storočí. Katedrála je otvorená aj pre verejnosť, no iba v stanovených hodinách.

Kamenný most v Spišskom Hrhove

Na starobylej spojnici medzi kráľovským mestom Levoča a Spišskou Kapitulou bol na začiatku 19. storočia vybudovaný pôsobivý kamenný most. Ako jeden z mála historických mostov slúži dodnes svojmu pôvodnému účelu a to aj napriek tomu, že sa pri jeho stavbe počítalo maximálne so zaťažením konskými povozmi. Dnes však po ňom bežne jazdia nákladné automobily i veľké polnohospodárske stroje. Napriek tomu je stále plne funkčný a vo vynikajúcom stave.

Pamätník SNP v Levočských vrchoch

Hustá sieť cykloturistických chodníkov v Levočských vrchoch je vyhľadávanou destináciou. Medzi tradičné ciele v tejto prekrásnej lokalite patrí pamätník obetiam druhej svetovej vojny, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1134 metrov pod vrchom Javorina. Počas slovenského národného povstania bolo na tomto mieste nemeckou stíhačkou zostrelené sovietske dopravné lietadlo. Pri pamätníku sa nájdete aj turistický prístrešok, z ktorého sa môžete pokochať výhľadom nielen na Levočské vrchy ale tiež na Nízke a Vysoké Tatry.

Bazilika na Mariánskej hore

Pohľad na Mariánsku horu je najromantickejším pohľadom, ktorý sa môže návštevníkovi Levoče naskytnúť. Bazilika na tejto hore drží stráž nad mestom už celé stáročia. K prekrásnej neogotickej bazilike sa už od počiatku konali pravideľné púte. Ich tradícia sa zachovala do dnešného dňa, vďaka čomu patrí Mariánsku hora k jedným z najstarších pútnických miest na Slovensku.

Košická brána v Levoči

V Levoči nájdete niekoľko svetových „naj“. Kráľovské mesto má najzachovalejší mestský hradobný systém území. Jeho súčasťou je aj takzvaná Košická brána, ktorú nájdete v severovýchodnej časti historickej časti Levoče. Košická brána bola kedysi hlavným vstupom do Levoče. Údajne sa v týchto miestach zjavuje duch Juliany Korponayovej-Géczyovej – levočskej bielej pani, ktorá podľa legiend otvorila dobyvateľom brány. Údajne nespravodlivo obvinená nevie dodnes nájsť pokojný odpočinok.

Veľký župný dom v Levoči

Kráľovské východoslovenské mesto Levoča bola v časoch svojej najväčšej slávy od konca stredoveku sídlom Spišskej župy. Veľký župný dom bol svojho času považovaný za najkrajšiu reprezentatívnu klasicistickú budovu a najkrajšie župné sídlo v celom Uhorsku.

Klietka hanby v Levoči

Zaujímavou kutúrnou pamiatkou centra Levoče je klietka hanby. Táto rarita pochádzajúca zo 16. storočia slúžila na verejné vystavenie ľudí, ktorí porušili dobré mravy. V klietke hanby ste sa uprostred námestia pred zrakmi spoluobčanov mohli ocitnúť napríklad za ohováranie, opilstvo, nočné bujaré hýrenie ale aj cudzoložstvo. Na previnilcov zamknutých za mrežami bolo možné dokonca pľuť.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím