Kostol evanjelickej cirkvi

Novogotický kostol bol postavený na mieste starého kostola v roku 1880. Kostol bol vybudovaný pre evanjelický zbor podľa návrhu staviteľa Michala Urbánka z Púchova. Vnútri je renesančný oltár z roku 1643. Oltár je dielom neznámeho rezbárskeho majstra, ktorý ho vyhotovil podľa cudzieho vzoru. Vyrobený je z lipového dreva v rokokovo-renesančnom slohu. Jeho cena bola 80000 zlatých. Kostol prešiel počas svojej existencie viacerými opravami. Posledná veľká oprava prebehla v roku 2009.
Moravská 687/11
020 01 Púchov
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Via ferrata Martinské hole

Slovným spojením „via ferrata“ sa označuje cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je zabezpečená reťazami, lanami a inými pomôckami umožňujúcimi jej zdolanie. Prvá skutočná „ferrata“ porovnateľná s trasami v rakúskych či talianskych Alpách bola však vybudovaná až v roku 2013 v Lúčanskej Malej Fatre. Takzvaná Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby) vedie z mesta Martin. Fatranská ferrata predstavuje skutočnú divočinu - strmé skaly, ale i vodopády, z ktorých najvyšší meria až 30 m.

Cyklotrasa Martinské hole – Turie

Cyklotrasa predstavuje klasický zjazd po zelenej do Turia. Zo začiatku idete po červenej vedľa plotu vysielača a potom na odbočku zelenej. Dlhý a krásny zjazd je prerušený jedným krátkym, ale strmým výšľapom. Dôsledne treba držať zelenú, lebo inak sa dostanete na asfaltku. Treba opustiť vyjazdenú cestu a vľavo na lúke nájdeme zelenú. Nasleduje najťažší úsek. Potom stále korytom potoka, až na zvážnicu vedúcu do Turia v Rajeckej doline.

Trebostovská štôlňa

V obci Trebostovo sa nachádza banská štôlňa, ktorej počiatky siahajú do 19. storočia. V minulosti sa v tejto štôlni ťažili meď a železo. Dnes je štôlňa opustená a sčasti zatopená. I napriek tomu je však priechodná. Jej dĺžka je 78 m. Vďaka dobrej, neznečistenej vode sa tu darí viacerým druhom mlokov, okrem iného napríklad krásne sfarbenej salamandre škvrnitej. Útočisko tu nachádzajú taktiež netopiere. V zime sa v útrobách štôlne tvoria krásne ľadové cencúle. Jej okolím prechádza lesný chodník.

Zverinec na Ranči pri Žiline

V areáli sa nachádza zverinec, v ktorom nájdete množstvo zvierat. Okrem domácich zvierat tu nájdete aj vlky, výra skalného, sovu snežnú, krkavca čierneho, papagáje, bažanty, holuby, pávy, sliepky, kačky, ryby a dokonca aj exotické zvieratá ako levy, tigre a ich mláďatá, opice a lamu. Po obhliadke zverinca sa môžu deti vyšantiť na trampolíne, rôznych hojdačkách, domčeku na stračej nôžke, točitých manéžach, autíčkach alebo sa zahrať na pieskovisku.

Lietavský hrad

Zrúcanina hradu Lietava leží nad obcou Lietava 10 km južne od Žiliny. Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hrady na Slovensku. Jeho gotické jadro postavili už na začiatku 14. storočia a jeho prvým majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. V stredoveku hrad kontroloval široké okolie a považovali ho za nedobytný. Po vymretí jeho majiteľov v 17. storočí začal pustnúť a zub času z neho spravil ruinu. Od r. 2003 vykonáva práce na záchrane hradu Združenie na záchranu Lietavského hradu.

Zbyňovský budzogáň

V Rajeckej doline sa nachádza Skalný budzogáň. Podľa starej legendy išiel jedného dňa okolo obor a povedal si, že z toho Hromodubu, ktorý tam vtedy stál, vyrobí budzogáň. Nevšimol si však, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, nahneval sa a z celej sily ho zapichol do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa stala skala. Tento výtvor sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku. Skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Dosahuje výšku 14 m.

Virtuálna Realita Žilina

Poprechádzať sa po Marse, sadnúť si za volant závodného auta, skočiť si z mrakodrapu alebo si užívať čaro podmorského sveta, toto všetko a ešte mnoho iného môžete zažiť na vlastnej koži vďaka virtuálnej realite. Používajú sa tie najmodernejšie technológie, vďaka ktorým sa môžete reálne pohybovať v prostredí. Súčasne môžu hrať až traja hráči a každý si užíva priestor viac ako 3x3 m. S virtuálnou realitou môžete vidieť a zažiť veci, o ktorých ste ani len nesnívali a to všetko v centre Žiliny.

Kúpalisko Žilina

V blízkosti centra mesta sa nachádza športový komplex, ktorému dominuje celoročne otvorená krytá plaváreň spolu s letným kúpaliskom. V areáli kúpaliska sa nachádzajú dva bazény pre plavcov a neplavcov. O poriadny zážitok z pravej vodnej zábavy sa postará veľký tobogán. Pre detičky je pripravený menší detský bazén. Výhodou letného kúpaliska je prepojenie s krytou plavárňou v prípade nepriaznivejšieho počasia. V prípade záujmu si môžete potrénovať svoje golfové zručnosti na minigolfovom ihrisku.

Straník

Straník je vrch ležiaci neďaleko Žiliny v Kysuckej vrchovine. Z vrcholu je krásny výhľad na Malú Fatru, Žilinskú kotlinu a Kysuce. Nachádza sa tu lyžiarsky vlek. Miesto je významným miestnym centrom pre paragliding a závesné lietanie. Je tiež miestom konania rôznych pravidelných súťaží LAA. Na vrchole sú udržiavané 2 štartovačky: juhozápadná a severná. Pristávať je možné na juhozápadnom štarte, v sedle medzi Straníkom a Malým Straníkom alebo na poli pred automobilkou KIA pod južným svahom kopca.

Poluvsianska skalná ihla

Poluvsianska skalná ihla je chránený prírodný výtvor nachádzajúci sa medzi obcami Poluvsie a Porúbka. Ide o dolomitový skalný objekt ihlovitého tvaru dosahujúci výšku až 15 m. Od priľahlého masívu Slnečných skál ho oddelili erózne procesy. Pre svoju ľahkú dostupnosť sa skalná ihla v minulosti využívala na základný horolezecký výcvik. Kvôli zlému stavu puklín v jej strednej a hornej časti je dnes táto činnosť zakázaná. Poluvsianska skalná ihla bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1965.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím