Klin – 2173 m n. m.

Jedným z najdominantnejších vrchov Západných Tatier je skalnatý pyramídový vrch Klin. Štít, ktorým prechádza slovensko-poľská štátna hranica, je zároveň najvyšším vrchom poľskej strany Západných Tatier. Názov tohto vrchu bol odvodený od hrebeňa, ktorý z neho vytŕča. Na úpätí Klinu, na mieste, kde sa spomínané doliny stretajú, leží vo výške 1460 m n. m. Koliba pod Klinom, ktorá je najvyššie položenou kolibou na Slovensku. Túra na Klin sa radí medzi náročnejšie.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Lesná úvraťová železnica

Historická lesná úvraťová železnica je prirodzenou súčasťou skanzenu v prírode v Novej Bystrici – Vychylovke. Je zachovanou a funkčnou časťou bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918. V sezóne je otvorená pre verejnosť a jazda krásnou kysuckou prírodou v tejto technickej pamiatke je zážitkom pre malých aj veľkých. Úvraťový systém tejto železnice je jeden z dvoch, ktoré sa do súčasnosti zachovali v Európe.

Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny v prírode ukazuje krajinu, životné prostredie, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Počas sezóny múzeum ponúka návštevníkom množstvo tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov v podaní folklórnych skupín kysuckého regiónu. Do aj zo skanzenu sa môžete počas letnej sezóny dostať romantickou jazdou lesnou úvraťovou železnicou.

Synagóga v Ružomberku

Židovská synagóga patrí k najkrajším a najzaujímavejším kultúrnym pamiatkam Ružomberku. Postavili ju v druhej polovici 19. storočia v romantizujúcom novorománskom slohu, v maurskom štýle. Od zániku židovskej náboženskej obce neslúži svojmu pôvodnému účelu. V rokoch 2013-2014 prešla komplexnou rekonštrukciou a dnes je z nej kultúrno-spoločenské centrum, v ktorom sa pravidelne uskutočňujú výstavy, koncerty a iné kultúrne akcie. Na čelnej východnej strane sa zachoval svätostánok – Aron ha-kodeš.

Mariánsky stĺp v Ružomberku

Areál pred mestským úradom v Ružomberku zdobí novobarokový mariánsky stĺp z 19. storočia, ktorý je jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z tohto obdobia v regióne. Stĺp je dielom ružomberského rezbára Alexandra Belopotockého. Na vrchole stĺpu sa nachádza umelecky hodnotná pozlátená socha Panny Márie stojacej na zemeguli ovinutej pozláteným hadom a okolo hlavy má socha gloriolu z 12. hviezdičkami. Pódium sochy so štyrmi schodmi je oplotený železným tyčovým kovaným plotom.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Kút

Uprostred dedinky Ludrová stojí starobylý gotický kostolík z 13. storočia. Kostolík spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku, vďaka čomu je sprístupnený širokej verejnosti. Jeho tajomné interiéry ukrývajú zachované fresky nesmiernej kultúrno-historickej hodnoty. Nachádza sa tu najrozsiahlejší kristologický cyklus na našom území a raritný obraz obeseného Judáša – jediný na celom Slovensku. Nakrúcali sa tu viaceré slovenské filmy, napríklad Tisícročná včela či Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Hrad Likava

Hrad Likava bol vybudovaný pred rokom 1341 zvolenským županom Dončom. Od konca 14. storočia ho do užívania dostávali liptovskí župani - Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci. V 17. storočí prebudovali hrad na prepychovú súkromnú rezidenciu. Po dobytí hradu cisárskym vojskom v roku 1670 sa stal majetkom uhorskej kráľovskej komory. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie. Palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku.

Lúčanský vodopád

V kúpeľnej obci Lúčky sa nachádza unikátna národná prírodná pamiatka - 13 m vysoký kaskádovitý vodopád s jazierkom. Vodopád vďaka teplým kúpeľným prameňom nikdy nezamŕza a je možné ho obdivovať po celý rok. Vodopád leží len kúsok od centra obce pri Kostole Povýšenia sv. Kríža. Neďaleko vodopádu sa nachádza aj ďalšia zaujímavá atrakcia – Lúčanské travertíny.

Termálny prameň Kalameny

Termálny prameň Kalameny sa nachádza v Kalamenskej doline v Chočských vrchoch. Termálny prameň v Kalamenoch tvorí umelý vrt z roku 2000 s teplou vodou približne 33°C. Okolo vrtu bolo vybudované umelé jazierko. Voda je iba slabo mineralizovaná, má silný sírny zápach a jej sfarbenie je jemne oranžové. Výver vody na povrchu vytvára fontánku, okolo ktorej je možné sa posadiť a nechať sa týmto tlakovým prúdom masírovať. Neďaleko jazierka sa nachádza aj niekoľko lavičiek na oddych.

Skalná päsť

Skalná alebo aj Jánošíkova päsť sa nachádza na úpätí vrchu Mních. Je to asi 6 m vysoký skalný útvar z dolomitových vápencov opracovaný do podoby zovretej päste. K skalnej pästi sa viaže mnoho legiend. Jedna z legiend sa spája s Jánošíkom. Podľa miestnej povesti táto skala označuje miesto, na ktorom sa kedysi Jánošík so svojou družinou podujal ozbíjať grófa Révaya. Aby sa na tento odvážny skutok nezabudlo, otesala Jánošíkova družina skalu do tvaru mohutnej zovretej päste.

Bešeňovské travertíny

Bešeňovské travertíny sa nachádzajú severne od obce Bešeňová. Svojou rozmanitosťou patria k najzaujímavejším útvarom tohto druhu v Európe. Travertín zaujme svojím pestrým sfarbením, ktoré spôsobujú zlúčeniny železa a vyviera tu asi 20 zemito-sádrovitých kyseliek. Mimoriadne pestro sfarbené sú živé Červené terasy. Bešeňovské travertíny sú očarujúce aj svojím kaskádovitým vzhľadom, ktorý pripomína vodopád premenený na vápenec. Do chránenej lokality Bešeňovské travertíny patrí i neďaleký skalný útvar Kaplnka.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím