Kaštieľ vo Veľkom Blhu

Nad obcou Veľký Blh sa vypína renesančno-barokovo-klasicistický kaštieľ, ktorého história siaha do 17. storočia. Kaštieľ vybudovali Koháryovci, neskôr ho však kúpil bulharský princ Ferdinand Coburg. Svojho času sa v jeho priestoroch schádzala vysoká aristokracia z celej strednej a východnej Európy. Kaštieľ je obklopený rozsiahlym anglickým parkom, ktorý bol vybudovaný podľa záhradného architekta Henryho Nebbeina. Nachádzalo sa tu jazero a množstvo vzácnych stromov zo Severnej a Južnej Ameriky.
SNP 419
980 22 Veľký Blh
+421 47 581 20 70
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Fiľakovský hrad

Prvá zmienka o hrade pochádza z 13. storočia. V 16. storočí si ho získali pod svoju vládu Turci. Turci vládli na hrade 40 rokov. Ako dôkaz, že tu boli, zostala kamenná delová guľa vborená do obvodového muriva tzv. Bubekovej bašty. V 17. storočí hrad vyhorel a zostala z neho len ruina. Dnes sídli na Fiľakovskom hrade Hradné múzeum s expozíciami o histórii hradu a jeho okolia. Súčasťou expozície sú aj hodnotné exponáty z najvýznamnejších archeologických lokalít v okolí Fiľakova.

Kamenný vodopád a kamenné more Šomoška

Pod hradom Šomoška sa nachádza kamenný vodopád, ktorý je vysoký 9 m. Patrí medzi najpôsobivejšie prírodné výtvory na Slovensku. Vznikol pred asi štyrmi miliónmi rokov stuhnutím lávy. Vodopád sa radí k celoeurópskym unikátom. Kamenný vodopád náhodne odkryli v 14. storočí pri ťažbe bazaltu na výstavbu hradu. Neďaleko od vodopádu sa nachádza kamenné more. Kamenný vodopád i kamenné more ležia na území národnej prírodnej rezervácie Šomoška.

Mestské vlastivedné múzeum – Fiľakovo

V meste Fiľakovo sa nachádza historická budova z 19. storočia zvaná Vigadó. Ide o prvé regionálne múzeum Novohradu, ktoré vzniklo v roku 1951. Oddávna bola táto stavba dôležitým centrom spoločenského života v meste. V súčasnosti v nej sídli Mestské vlastivedné múzeum, ktoré uchováva bohaté zbierky mapujúce dejiny Fiľakova, Fiľakovského hradu a život v okolitých oblastiach regiónu. V priestoroch galérie sa tu konajú výstavy výtvarného umenia.

Františkánsky kostol a kláštor Fiľakovo

S dejinami Fiľakova sa oddávna spája pôsobenie rádu františkánov. Prvý kostol a kláštor tu mnísi postavili v roku 1513. V roku 1554 Turci premenili františkánsky kláštorný komplex na islamskú mešitu. V 17. storočí ho napokon úplne zničili. Veža je postavená netypicky na severovýchodnej strane lode. Kostol bol zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Dnes predstavuje františkánsky kláštorný komplex jednu z najkrajších kultúrno-historických pamiatok mesta.

Belinské skaly

Belinské skaly sú unikátnou prírodnou lokalitou nachádzajúcou sa v pohorí Cerová vrchovina. Predstavujú pôsobivú ukážku skalného mesta vytvoreného na okraji lávového prúdu zvetrávaním bazaltu. Nájdete tu vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré sa v lokalite vyskytujú. Rozloha chráneného územia je 71 100 m2. Na Belinské skaly, ktoré boli vyhlásené i za prírodnú pamiatku v roku 1993, sa možno dostať po žlto značenom turistickom chodníku z obce Belina.

Soví hrad

Nad obcou Šurice v okrese Lučenec sa týči impozantný prírodný výtvor – sopečný vrch Soví hrad. Po skutočnom hrade tu nezostalo dnes takmer nič. Návštevníka však privíta príjemné prostredie brala a impozantný výhľad na okolitú krajinu. Soví hrad patrí medzi prírodné pamiatky. Podstatnú časť územia pokrývajú subpanónske travinno-bylinné porasty a v súčasnosti sa využívajú ako pasienky pre ovce. Predstavujú vhodný biotop pre vzácne suchomilné a teplomilné rastlinné a živočíšne druhy.

Hrad Šomoška

Zrúcanina hradu Šomoška stojí nad obcou Šiatorská Bukovinka. Hrad založili koncom 13. a začiatkom 14. storočia Kačičovci. V roku 1310 sa stal majetkom Matúša Čáka. V roku 1461 ho kráľ daroval Országhovcom a Lossonczyovcom. V roku 1573 hrad obsadili Osmanské vojská. Po smrti majiteľky hradu Anny Lossonczyovej sa stal majetkom Žigmunda Forgáča. Po porážke povstania Františka II. Rákocziho bol hrad cisárskym vojskom zbúraný. Odvtedy sa nachádza v ruinách.

Novohradská knižnica v Lučenci

Jedným z architektonických skvostov mesta Lučenec je reprezentatívna secesná budova Novohradskej knižnice nachádzajúca sa na rohu ulice T. G. Masaryka. Budova bola postavená na prelome 19. a 20. storočia v čase, keď secesný štýl dosahoval svoj vrchol. Pôvodne v nej sídlila Hospodárska úverová banka. Služby knižnice môže využívať registrovaný užívateľ knižnice, ktorý je držiteľom platného čitateľského preukazu. Základné výpožičné služby sú bezplatné.

Kalvínsky kostol v Lučenci

Autorom projektu kalvínsky kostol bol Frantz Wieser, stavbu realizoval Ján Wágner. Na vrchole veže vysokej 64 m je otáčavý kohút z medi s pozláteným hrebeňom. V jeho útrobách sú uložené dokumenty z histórie kostola. Otáčavý kohút ukazuje smer vetra. Pri prestavbe budovy sa našiel tzv. „lučenecký zlatý poklad“. Išlo o zbierku zlatých a strieborných prsteňov, gombíkov a ďalších vecí. Najhodnotnejším kúskom bola čipka zo zlatých a strieborných nití dlhá takmer 2 m.

Novohradské múzeum a galéria

Pamiatková budova bývalého župného súdu v centre mesta Lučenec je dnes domovom Novohradského múzea a galérie. Múzeum vzniklo v roku 1955. Súčasná expozícia nazvaná 'Poklady minulosti' predstavuje návštevníkom najcennejšie zbierkové predmety z oblasti histórie, archeológie a etnológie. Špecialitou múzea sú dejiny smaltovníctva a sklárstva. V galerijnej časti sú prezentované umelecké diela autorov, ktorých život a tvorba sú späté s mestom Lučenec a regiónom Novohrad.

Dalšie výhody v okolí

Gemersko-malohontské múzeum

50% (Kultúra a pamiatky)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím