Jasenovský hrad

Hrad vznikol pravdepodobne po vpáde Tatárov v 13. storočí. Mal strážiť prístupovú cestu vedúcu z južného Slovenska smerom na sever. V 17. storočí ho pri obliehani ťažko poškodili vojská Juraja Rákociho a neskôr ho už neopravovali. Zo stredovekého hradu sa zachovali murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Na hrad vedú značené turistické trasy z okolitých obcí. Nabližšie je to z Jasenova po modrej turistickej trase dlhej približne 1 km.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Farský kostol Božieho tela

Najvzácnejšou kultúrno-historickou pamiatkou mesta Stropkov je farský Kostol Božieho tela, ktorého pôvod siaha do 14. storočia. Kostol stojí na mieste niekdajšieho stropkovského hradu. Chrám si kvôli početným prestavbám z neskorších čias nezachoval svoj pôvodný stredoveký vzhľad. V kostole sa nachádzajú prekrásne a veľmi vzácne historické oltáre s bohatou figurálnou a ornamentálnou výzdobou. Hlavný oltár postavený v ranobarokovom štýle patrí k najvýznamnejším dielam svojho druhu na Slovensku.

Chrám sv. Cyrila a Metoda

Chrám sv. Cyrila a Metoda v Stropkove vybudovali v roku 1949 gréckokatolícki redemptoristi. Po násilnej likvidácii gréckokatolíckej cirkvi komunistickou mocou v roku 1950 sa dostal do správy pravoslávnej cirkvi. V období uvoľnenia napätia v roku 1968 si ho gréckokatolíci dramatickým spôsobom opäť zobrali. Chrám predstavuje jednu z najzaujímavejších historických stavieb mesta. Chrám bol postavený v byzantskom slohu. Jeho priečelie zdobí grécky nápis IC XC NIKA – Ježiš Kristus víťazí.

Kaštieľ v Stropkove - Mestské múzeum a galérie

Dnešný stropkovský kaštieľ vznikol komplexnou prestavbou hradného paláca starého stropkovského nížinného hradu zbúraného po ničivom požiari v 18. storočí. V súčasnosti v budove sídli Mestské múzeum a galéria. V múzejnej časti možno vidieť stálu výstavu predmetov a fotografií viažucich sa k dejinám mesta Stropkov a k životu v ňom. V priestoroch mestskej galérie pomenovanej po akademickom maliarovi Františkovi Veselom, možno obdivovať reprezentatívny výber z jeho tvorby.

Kostol najsvätejšej trojice

Františkánsky kláštor bol postavený v roku 1616. Rád františkánov bol do Stropkova povolaný v prvej polovici 17. storočia. Mníchom bol postavený kláštor, ku ktorému priliehal Kostol Najsvätejšej Trojice. Najvýznamnejším z nich je tzv. rajský dvor, ktorý slúžil mníchom ako miesto odpočinku a rozjímania. Rajský dvor býval krásne upravený. Okolo dvora sa tiahla otvorená klenutá chodba, tzv. krížová, čo je ďalší starobylý architektonický prvok typický pre európske kláštory.

Múzeum Tokajíckej tragédie

Pamätná izba Tokajíckej tragédie “Fašistické zverstva na Východnom Slovensku” bola vybudovaná ako spomienka na tragickú udalosť v obci Tokajík. V novembri 1944 tu nemecké jednotky vykonali odvetnú akciu za pomoc miestneho obyvateľstva partizánom. Nacisti najprv sústredili mužov z obce pri miestnom kostole a odviedli ich severne od obce, kde ich postrieľali. Zahynulo tu 32 mužov, 2 raneným sa podarilo náhodou masaker prežiť. Nasledujúceho dňa obec vypálili a vydrancovali, ženy a deti rozohnali.

Kaštieľ v Humennom

Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Reprezentatívnu budovu Kaštieľa v Humennom dnes využíva tunajšie Vihorlatské múzeum. Nádherné expozície tohto múzea sú orientované na bytovú kultúru šľachty od renesancie (16. stor.) po 20. storočie, tiež na sakrálne umenie, živočíšstvo Zemplína či dielo slávneho slovenského grafika Oresta Dubaya. Pri kaštieli sa rozprestiera výstavný anglický park s rybníkom.

Skanzen v Humennom

V bezprostrednej blízkosti centra mesta Humenné sa nachádza skanzen Vihorlatského múzea prezentujúci návštevníkom ľudovú architektúru a bývanie na Zemplíne v dobách dávno minulých. Jednotlivé stavby ľudovej architektúry boli prenesené z viacerých oblastí regiónu a rozostavené na spôsob tradičnej hornozemplínskej dedinky. Návštevník tu nájde dobovo zariadené zrubové domčeky, hospodárske stavby ako maštale, stodoly a sýpky, ale i rarity ako je kolárska, hrnčiarska a kováčska dielňa či vodný mlyn.

Hrad Brekov

Hrad dal podľa povesti postaviť istý lúpežný rytier Arkur pre krásnu devu Barkó, do ktorej sa zamiloval, a po ktorej stavbu napokon i pomenoval. Pod vplyvom ušľachtilej a ľudomilnej Barkó sa hradný pán postupne nadobro zmenil – zanechal rabovanie a začal starostlivo dbať o blaho a bezpečnosť celého kraja. Hrad bol niekoľkokrát zničený a znovu opravený. Osudnou sa mu stala séria ničivých protihabsburských stavovských povstaní.

Vihorlat - 1076 m n. m.

Najvyšší vrch Vihorlat patrí k veľmi pekným a aj cenným prírodným lokalitám. Jeho horná časť pokrytá pralesmi s výskytom až 250-ročných stromov a mnohých ďalších vzácnych rastlín bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu. Vihorlat má dva vrcholy. Na hlavnom vyššom vrchole sa nachádza betónový pilier s krížom. Vrch Vihorlat je častým cieľom turistov, pravidelne sa tu organizujú hromadné turistické výstupy a využíva sa i na závesné lietanie.

Farma Hippospring

Menšia rodinná farma nachádzajúca sa v obci Ptičie na východe Slovenska ponúka komplexné služby v oblasti jazdeckého športu, turistického jazdenia na koni a starostlivosti o kone vrátane ponuky ustajnenia na farme. Deti na farme spoznajú, aké je to žiť na vidieku, o čo všetko sa treba na gazdovstve starať a samozrejme, prevedieme ich životom jednotlivých zvieratiek, ktoré môžu pohladkať alebo nakŕmiť. Pre pokročilých jazdcov, ale i začiatočníkov sú k dispozícii kurzy a výuky jazdenia na koni.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím