Hrad Čičva

Zrúcanina hradu Čičva sa nachádza severovýchodne od Vranova nad Topľou, nad obcou Sedliská. Dodnes nie je známy presný rok výstavby hradu Čičva. Vďaka strategickej polohe kopca ho mohli postaviť už v 12. storočí. Hrad Čičva bol vo vlastníctve rodu Rozgonyiovcov vyše tri storočia. Hrad sa po roku 1523, keď vymrel rod Rozgonyiovcov, stal majetkom Báthoryovcov. Najznámejšou postavou z tohto rodu je Alžbeta Báthoryová, ktorá si hrad Čičva doniesla ako veno pri vydaji za Františka Nádasdyho.
Podčičva
094 09Sedliská
+421 915 102 117
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Bosákov dom v Prešove

Bosákov dom je výstavná secesná budova s krásnou výzdobou pochádzajúcou z 20. storočia. Dom postavil v rokoch 1923-1924 staviteľ Ing. Viliam Glacz. Postaviť ho dal slovenský rodák Michal Bosák. Jeho podpis je na desaťdolárovej bankovke USA zo série rokov 1902 - 1929. Dom bol postavený účelovo pre potreby finančného ústavu. Každého návštevníka Prešova upútajú jeho dve nárožné kryté kopuly. Znázorňujú nebeskú klenbu či vesmír. Sú podopreté štyrmi piliermi, ktoré symbolizujú číslo štyri - harmóniu.

Kumšt

Starobylá prešovská stavba známa ako Kumšt bola pôvodne jednou z bášt mestského opevnenia. V stredoveku ju však prebudovali na vodárenskú vežu a táto funkcia jej ostala až do prelomu 19. a 20. storočia. Machina hydraulica zásobovala vodou kamenné nádrže na Hlavnej ulici. Fungovala takmer 500 rokov. V roku 1930 sa tu zriadilo Židovské múzeum. Jej dnešná podoba má barokové znaky. V súčasnosti je Kumšt významná technická a historická pamiatka v správe Krajského múzea v Prešove.

Synagóga v Prešove

Ortodoxná synagóga na Okružnej ulici v Prešove bola postavená koncom 19. storočia v neorománsko-maurskom štýle. Jej pomerne strohé vonkajšie fasády ukrývajú poklad slovenskej synagogálnej architektúry. Bohato zdobené interiéry so zachovaným inventárom patria k tomu najatraktívnejšiemu, čo sa zo židovského kultúrneho dedičstva zachovalo. Synagóga sa dodnes využíva ako modlitebňa i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry, ktorá návštevníkom predstavuje tzv. Barkányovu zbierku judaík.

Súsošie Immaculaty v Prešove

Barokové súsošie Nepoškvrnenej stojí od polovice 18. storočia v severnej časti historického prešovského námestia. V roku 1687 sa tu odohrali udalosti, ktoré sa zapísali ako Prešovské jatky. Popravili 24 prešovských evanjelikov, ktorí udržiavali kontakty s predstaviteľmi povstania Imricha Tököliho. Podľa latinského názvu postavili súsošie v roku 1751 a je dielom neznámeho umelca. Z pôvodných sôch na podstavci sa dodnes zachovali iba plastiky sv. Mikuláša a sv. Jána Nepomuckého.

Múzeum vín v Prešove

Múzeum vín v Prešove sa nachádza v unikátnych – viac ako 500 rokov starých pivničných priestoroch pod historickou mestskou radnicou. Tieto priestory boli vybudované pre potreby stredovekej mestskej vinárne, neskôr tu však zriadili väzenie a nakrátko dokonca mučiareň. Dnes tu možno obdivovať expozíciu vín z celého sveta s viac ako 2000 druhov. Okrem samotných vín sa v múzeu nachádzajú i exponáty súvisiace s technológiou výroby vína. Súčasťou múzea je i degustačná sála a predajňa.

Neptúnova fontána v Prešove

Neptúnova fontána je najstaršou fontánou v Prešove. Na prelome 18. a 19. storočia ju nechal zhotoviť bohatý židovský obchodník Marek Holländer z vďaky za to, že mu mestská rada dovolila usadiť sa a podnikať v Prešove. Až do čias Jozefa II. nesmeli v Prešove, okrem času trhov, bývať žiadni židia. Fontána sa nachádza v historickom centre mesta neďaleko Katedrály sv. Mikuláša a jej dominantou je socha Neptúna, ktorú vytvoril košický kamenár a sochár Vincent Staviarsky.

Krajské múzeum Prešov- Rákocziho palác

Mestská pamiatková rezervácia v centre Prešova ukrýva viacero architektonických skvostov. Jedným z nich je palác mocnej a bohatej rodiny Rákocziovcov považovaný vo svojej dobe za najkrajší renesančný mestský palác v celom Hornom Uhorsku. Dnes v budove sídli Krajské múzeum Prešov. Expozície tohto múzea vás prevedú dejinami mesta od najstarších čias po 20. storočie. V múzeu sa nachádza i hodnotná zbierka historických hodín či oddelenie venované tradičnej ľudovej kultúre Šariša.

Hvezdáreň a planetárium v Prešove

Prešovská hvezdáreň a planetárium je kultúrno-osvetovou inštitúciou zameriavajúcou na popularizáciu a šírenie poznatkov astronómie medzi verejnosťou. Pravidelne usporadúva verejné pozorovania oblohy pomocou hvezdárskeho ďalekohľadu. V planetáriu sa uskutočňujú i obľúbené hudobné programy s populárnou alebo vážnou hudbou. Pre materské školy sú pripravené astronomické rozprávky. Hvezdáreň a planetárium v Prešove sa nachádza v najvyššej lokalite centrálnej časti mesta.

Pravoslávna katedrála v Prešove

Katedrálny chrám sv. Alexandra Nevského v Prešove je ústrednou svätyňou pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Chrám bol postavený v polovici 20. storočia a svojím zovňajškom evokuje typickú sakrálnu architektúru cárskeho Ruska. Alexander Nevský, ktorému je stavba zasvätená, bol ruským kniežaťom, obrancom pravoslávnej viery a kultúry pred ázijskými nájazdníkmi. V katedrálnom chráme sa nachádzajú ostatky tohto svätca, ale napríklad i ostatky sv. Mikuláša, ktorého ctí pravoslávna i katolícka cirkev.

Kalvária v Prešove

Prešovská kalvária, v minulosti považovaná za druhú najkrajšiu v celom Uhorsku, sa nachádza v príjemnom prostredí na západnom okraji mesta. Prešovská Kalvária vznikla začiatkom 18. storočia. S výstavbou prvých sakrálnych objektov sa začalo v roku 1720. Ako prvá bola na jeseň v roku 1721 posvätená kaplnka Krista na Olivovej hore a kríž. Celý komplex Kalvárie, okrem kostolíka sv. Kríža, tvorí štrnásť kaplniek krížovej cesty, kaplnka Svätých schodov, katakomby a priľahlý cintorín.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím