Hrad Brekov

Hrad dal podľa povesti postaviť istý lúpežný rytier Arkur pre krásnu devu Barkó, do ktorej sa zamiloval, a po ktorej stavbu napokon i pomenoval. Pod vplyvom ušľachtilej a ľudomilnej Barkó sa hradný pán postupne nadobro zmenil – zanechal rabovanie a začal starostlivo dbať o blaho a bezpečnosť celého kraja. Hrad bol niekoľkokrát zničený a znovu opravený. Osudnou sa mu stala séria ničivých protihabsburských stavovských povstaní.

066 01Brekov
+421 904 755 379
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Zbojnícky hrad (Soľnohrad)

Nenápadná zrúcanina Zbojníckeho hradu alebo Soľnohradu sa rozprestiera na Slanských vrchoch nad obcou Ruská Nová Ves. Kedysi mocná pevnosť strážila neďaleké ložiská soli. Názov Zbojnícky hrad dostala preto, lebo tu istú dobu sídlili obávaní lúpežní rytieri, ktorí napádali a zbíjali okolo sídliaci ľud. Krásne prostredie okolitej prírodnej rezervácie, pôvabný výhľad na šíre údolia a ďaleké hory poskytujú návštevníkom nezabudnuteľné chvíle, ktoré spájajú históriu s prírodou.

Hrad Šebeš

Ruiny hradu Šebeš sa rozkladajú na skalnatom pahorku nad obcou Podhradík. Hrad vznikol v 13. storočí a pôvodne bol drevený. Istý čas patril mestu Košice a bol spravovaný Františkom Sebesim, ktorý mal veľmi zlé vzťahy s obyvateľmi mesta Prešov. Sebesi sa pokúsil spory vyriešiť, no Prešovčania ho dali obesiť a pevnosť vypálili. Do dnešných dní sa z neho zachovali iba nevysoké zvyšky kamenných múrov. V okolí hradu Šebeš sa nachádzajú zaujímavé skalné útvary a malé kamenné moria.

Vodná nádrž Sigord

Centrom kedysi vyhľadávanej rekreačnej oblasti Sigord pri Prešove bola vodná nádrž vybudovaná pôvodne za účelom protipovodňovej ochrany, ktorá sa využívala na kúpanie, pestovanie vodných športov a v zime i na korčuľovanie. Táto nádrž bola neskôr vypustená, pretože technologické zariadenie priehrady ničili vandali. Rekreačná oblasť následne upadla. V rokoch 2011–2012 sa nádrž zrenovovala, opätovne napustila a osadila rybami. V súčasnosti ju využívajú najmä rybári.

Farský kostol Božieho tela

Najvzácnejšou kultúrno-historickou pamiatkou mesta Stropkov je farský Kostol Božieho tela, ktorého pôvod siaha do 14. storočia. Kostol stojí na mieste niekdajšieho stropkovského hradu. Chrám si kvôli početným prestavbám z neskorších čias nezachoval svoj pôvodný stredoveký vzhľad. V kostole sa nachádzajú prekrásne a veľmi vzácne historické oltáre s bohatou figurálnou a ornamentálnou výzdobou. Hlavný oltár postavený v ranobarokovom štýle patrí k najvýznamnejším dielam svojho druhu na Slovensku.

Chrám sv. Cyrila a Metoda

Chrám sv. Cyrila a Metoda v Stropkove vybudovali v roku 1949 gréckokatolícki redemptoristi. Po násilnej likvidácii gréckokatolíckej cirkvi komunistickou mocou v roku 1950 sa dostal do správy pravoslávnej cirkvi. V období uvoľnenia napätia v roku 1968 si ho gréckokatolíci dramatickým spôsobom opäť zobrali. Chrám predstavuje jednu z najzaujímavejších historických stavieb mesta. Chrám bol postavený v byzantskom slohu. Jeho priečelie zdobí grécky nápis IC XC NIKA – Ježiš Kristus víťazí.

Pravoslávny chrám v Stropkove

Malebne pôsobiaci pravoslávny chrám situovaný v severnej časti Stropkova je jednou z najkrajších sakrálnych stavieb v meste. Svojím netradičným dizajnom vychádzajúcim z náboženskej architektúry východnej Európy môže niekomu pripomínať skôr rozprávkový zámok ako kostol. Pravoslávne bohoslužby sa v tomto kostole vysluhujú v cirkevnej slovančine, čo je upravená podoba cyrilo-metodskej staroslovienčiny používaná vo všetkých pravoslávnych cirkvách slovanských národov.

Baňa 526 m n. m.

K turistickým cieľom v okolí Stropkova patrí nevýrazný pieskovcový vrch Baňa vypínajúci sa nad obcou. V nižších polohách vrchu sa striedajú listnaté lesy s poľami, na vrchole obklopenom brezovým hájom sa nachádza telekomunikačná veža. Z vrcholu Bane sa naskytajú nečakane pekné a ďaleké výhľady. Možno odtiaľto pozorovať nielen okolité obce, ale aj mesto Svidník, Duklu, Slanské vrchy, pohorie Čergov, Laboreckú vrchovinu či hrebeň Vihorlatských vrchov.

Kaštieľ v Stropkove - Mestské múzeum a galérie

Dnešný stropkovský kaštieľ vznikol komplexnou prestavbou hradného paláca starého stropkovského nížinného hradu zbúraného po ničivom požiari v 18. storočí. V súčasnosti v budove sídli Mestské múzeum a galéria. V múzejnej časti možno vidieť stálu výstavu predmetov a fotografií viažucich sa k dejinám mesta Stropkov a k životu v ňom. V priestoroch mestskej galérie pomenovanej po akademickom maliarovi Františkovi Veselom, možno obdivovať reprezentatívny výber z jeho tvorby.

Kostol najsvätejšej trojice

Františkánsky kláštor bol postavený v roku 1616. Rád františkánov bol do Stropkova povolaný v prvej polovici 17. storočia. Mníchom bol postavený kláštor, ku ktorému priliehal Kostol Najsvätejšej Trojice. Najvýznamnejším z nich je tzv. rajský dvor, ktorý slúžil mníchom ako miesto odpočinku a rozjímania. Rajský dvor býval krásne upravený. Okolo dvora sa tiahla otvorená klenutá chodba, tzv. krížová, čo je ďalší starobylý architektonický prvok typický pre európske kláštory.

Múzeum Tokajíckej tragédie

Pamätná izba Tokajíckej tragédie “Fašistické zverstva na Východnom Slovensku” bola vybudovaná ako spomienka na tragickú udalosť v obci Tokajík. V novembri 1944 tu nemecké jednotky vykonali odvetnú akciu za pomoc miestneho obyvateľstva partizánom. Nacisti najprv sústredili mužov z obce pri miestnom kostole a odviedli ich severne od obce, kde ich postrieľali. Zahynulo tu 32 mužov, 2 raneným sa podarilo náhodou masaker prežiť. Nasledujúceho dňa obec vypálili a vydrancovali, ženy a deti rozohnali.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím