Holý vrch – 1723 m n. m.

Holý vrch je jedným z menej výrazných vrcholov Západných Tatier. Patrí do podskupiny Liptovské Tatry a je známy preto, že cez neho prechádza obľúbená turistická trasa na vyhľadávaný vrch Baranec. Holý vrch má charakteristický pyramídový tvar a stojí na rozhraní pásma kosodreviny a pásma hôľ. Východiskom túr na Holý vrch môže byť Žiarska dolina alebo Jakubovany. Vrchol Holého vrchu naskytá pekné pohľady do Žiarskej doliny. Pri oddychu na vrchole je tu aj raj pre milovníkov čučoriedok.

031 04 Liptovský Mikuláš
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Lesná úvraťová železnica

Historická lesná úvraťová železnica je prirodzenou súčasťou skanzenu v prírode v Novej Bystrici – Vychylovke. Je zachovanou a funkčnou časťou bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918. V sezóne je otvorená pre verejnosť a jazda krásnou kysuckou prírodou v tejto technickej pamiatke je zážitkom pre malých aj veľkých. Úvraťový systém tejto železnice je jeden z dvoch, ktoré sa do súčasnosti zachovali v Európe.

Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny v prírode ukazuje krajinu, životné prostredie, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Počas sezóny múzeum ponúka návštevníkom množstvo tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov v podaní folklórnych skupín kysuckého regiónu. Do aj zo skanzenu sa môžete počas letnej sezóny dostať romantickou jazdou lesnou úvraťovou železnicou.

Rezidencia piaristov Ružomberok

Rezidencia piaristov pochádzajúca z prvej polovice 18. storočia je hlavnou budovou hodnotného barokového komplexu niekdajšieho piaristického kolégia v Ružomberku. Rezidencia piaristov, v súčasnosti jezuitský noviciát, je ústrednou budovou Kolégia piaristov. Donátorom stavby bol gróf Ján Jakub Löwenburg. V západnej časti areálu sa rozprestiera plocha kláštornej záhrady.

Veľká skala pri Ružomberku

K zaujímavým turistickým cieľom v okolí Ružomberku patrí nádherné dolomitové bralo, ktoré sa nazýva Veľká skala. Pôsobivá krajinárska dominanta leží medzi Ružomberkom a Vlkolíncom. Geograficky patrí do pohoria Veľká Fatra. Najväčším pozitívom Veľkej skaly je okrem atraktívnej prírody, ktorá ju obklopuje, predovšetkým pomerne ľahká dostupnosť a krásny výhľad. Veľká skala sa zväčša absolvuje ako súčasť túry z Ružomberku na vrch Sidorovo a do Vlkolínca.

Kalvária v Ružomberku

Ružomberská kalvária s kostolíkom a komplexom kaplniek symbolizujúcich zastavenia Krížovej cesty je jedinou kalváriou v celom Liptove. Nachádza sa v prekrásnom prostredí vŕšku na samom okraji mesta a je obľúbenou vychádzkovou lokalitou. Okrem toho slúži i ako východisko túr do okolia, napríklad na vrch Sidorovo či do Vlkolínca. Kalvária je výnimočná vďaka polohe, vidieť z nej celý Ružomberok. Medzi kaplnkami v súčasnosti vedie asfaltová cesta až do Hrabova.

Vodná nádrž Hrabovo

V krásnom prírodnom prostredí Hrabovskej doliny v bezprostrednej blízkosti mesta Ružomberok sa rozkladá rekreačná osada Hrabovo, ktorá predstavuje najmä vďaka neďalekému lyžiarskemu stredisku na Malinô-Brdo, turisticky veľmi významnú oblasť. Nachádza sa tu vodná nádrž Hrabovo, ktorá bola vybudovaná pôvodne pre zásobovanie bavlnárskych závodov, a ktorá sa dnes využíva na rekreačné účely – kúpanie, člnkovanie či rybolov. V blízkosti nádrže sa nachádzajú dva lanové parky a ubytovanie.

Synagóga v Ružomberku

Židovská synagóga patrí k najkrajším a najzaujímavejším kultúrnym pamiatkam Ružomberku. Postavili ju v druhej polovici 19. storočia v romantizujúcom novorománskom slohu, v maurskom štýle. Od zániku židovskej náboženskej obce neslúži svojmu pôvodnému účelu. V rokoch 2013-2014 prešla komplexnou rekonštrukciou a dnes je z nej kultúrno-spoločenské centrum, v ktorom sa pravidelne uskutočňujú výstavy, koncerty a iné kultúrne akcie. Na čelnej východnej strane sa zachoval svätostánok – Aron ha-kodeš.

Mariánsky stĺp v Ružomberku

Areál pred mestským úradom v Ružomberku zdobí novobarokový mariánsky stĺp z 19. storočia, ktorý je jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z tohto obdobia v regióne. Stĺp je dielom ružomberského rezbára Alexandra Belopotockého. Na vrchole stĺpu sa nachádza umelecky hodnotná pozlátená socha Panny Márie stojacej na zemeguli ovinutej pozláteným hadom a okolo hlavy má socha gloriolu z 12. hviezdičkami. Pódium sochy so štyrmi schodmi je oplotený železným tyčovým kovaným plotom.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Kút

Uprostred dedinky Ludrová stojí starobylý gotický kostolík z 13. storočia. Kostolík spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku, vďaka čomu je sprístupnený širokej verejnosti. Jeho tajomné interiéry ukrývajú zachované fresky nesmiernej kultúrno-historickej hodnoty. Nachádza sa tu najrozsiahlejší kristologický cyklus na našom území a raritný obraz obeseného Judáša – jediný na celom Slovensku. Nakrúcali sa tu viaceré slovenské filmy, napríklad Tisícročná včela či Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Hrad Likava

Hrad Likava bol vybudovaný pred rokom 1341 zvolenským županom Dončom. Od konca 14. storočia ho do užívania dostávali liptovskí župani - Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci. V 17. storočí prebudovali hrad na prepychovú súkromnú rezidenciu. Po dobytí hradu cisárskym vojskom v roku 1670 sa stal majetkom uhorskej kráľovskej komory. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie. Palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku.

Reklama
Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím