Gemersko-malohontské múzeum

TOP
Nám. M. Tompu 5 , Rimavská Sobota, 979 01 - Zobraziť na mape

Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je piatym najstarším múzeom na Slovensku. Jeho vznik siaha do roku 1882. Hlavným zameraním múzea je dokumentácia prírody a spoločnosti historického regiónu Gemera a Malohontu. Špecializáciou múzea od roku 1996 je dokumentácia hmotnej a duchovnej kultúry Rómov v širšom regióne. V múzeu sa taktiež konajú rôzne výstavy, prednášky a podujatia. Ich aktuálnu ponuku nájdete na webovej stránke.

Výhody so Slovakcard

50 % - Zľava pre dospelú osobu

Google street view

Kontakt

Adresa

Adresa :
Nám. M. Tompu 5 ,Rimavská Sobota,979 01
GPS :
48.384264,20.021700
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Otváracie hodiny

Pondelok :
ZATVORENÉ
Utorok :
9.00 – 17.00
Streda :
9.00 – 17.00
Štvrtok :
9.00 – 17.00
Piatok :
9.00 – 17.00
Sobota :
13.00 – 17.00
Nedeľa :
13.00 – 17.00

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Mestské múzeum v Poltári

Mestské múzeum v Poltári bolo založené v roku 1998 a jeho sídlom je pôvodný dom zemepána Gabriela Gécziho z roku 1778. Múzeum je otvorené pre verejnosť. V rámci múzea je expozícia pamätnej izby, kde môžete nájsť archeologické nálezy, listinné dokumenty, dobové fotografie a iné pramene miestnej ľudovej tradície a kultúry z tohto regiónu. Múzeum si kladie za cieľ dochovať historický obraz o kultúre a spôsobe života v regióne z dôb dávno minulých a priblížiť ich súčasným návštevníkom.

Turecký most v Poltári

Známou kultúrnou pamiatkou v časti mesta Poltár s názvom Zelené je kamenný most cez Ipeľ pochádzajúci zo 17. storočia v rokoch 1554 až 1593. Bol postavený Turkami, ktorí toto územie dlhé desaťročia okupovali a je tretím najstarším mostom na Slovensku. Autá po ňom dávno nejazdia, slúži na pešie prechádzky a oddych.

Ožďanský tunel

Ožďanský tunel sa nachádza na trase Rimavská Sobota – Poltár. Táto trasa bola pre zlý technický stav trate v roku 2000 zrušená. Ožďanský tunel je dlhý 160 metrov. Prístup k nemu pomaly zarastá krovím, ale dostať sa sem však zatiaľ stále dá. V budúcnosti by tunelom podľa plánov mohla viesť cyklotrasa, čo by zvýšilo jeho hodnotu, už i dnes je však pre milovníkov netradičných turistických atrakcií zaujímavý.

Hrad Hajnáčka

Gotická pevnosť z polovice 13. storočia bola postavená na obranu krajiny pred vonkajšími nepriateľmi. Hrad Hajnáčka vyhorel začiatkom 18. storočia. Po tomto požiari už hrad nebol obnovený a schátral. Do dnešných dní sa z neho zachovali len skromné zvyšky. Hrad bol už od svojho vzniku architektonicky výrazne spätý so skalou, do ktorej boli dokonca vytesané i niektoré schodištia. Na jednom mieste sa takéto schodište nachádza dodnes. Miesto je vyhlásené i za prírodnú rezerváciu.

Ragáč – 537 m n. m.

K najzaujímavejším vrchom pohoria Cerová vrchovina patrí vyhasnutá sopka Ragáč, jedna z najmladších sopiek na Slovensku. Je stará približne 1,4 milióna rokov. Nájdeme tu dutiny po výfukoch sopečných pár či vrcholový kužeľ so sopečnými bombami, troskami a útržkami lávy. Na severozápadnom svahu vrchu sa rozprestiera menšie kamenné more. Okrem zaujímavých foriem neživej prírody možno tu stretnúť i rôzne chránené druhy rastlín a živočíchov.

Mini archeoskanzen v Kyjaticiach

Kyjatická kultúra po sebe zanechala mnoho žiarových pohrebísk v podobe tzv. popolnicových polí. Jedným z najvýznamnejších je pohrebisko nad dedinkou Kyjatice. Ľud kyjatickej kultúry bol charakteristický rituálnym spaľovaním mŕtvych. V blízkosti kyjatického pohrebiska sa nachádza pamätník v podobe miniatúrneho archeologického skanzenu. Ide o malú lúčku, na ktorej možno vidieť rekonštruovanú pohrebnú hranicu, kamenné mohyly, hrobovú skrinku a kópie archeologických nálezov.

Stredoveký kostolík v Rimavskej Bani

Najstaršou zachovanou stavbou v Rimavskej Bani je románskogotický kostol, ktorý vznikol koncom 13. storočia prestavbou neskororománskeho chrámu. Z hodnotných prvkov jeho vnútornej výzdoby možno spomenúť veľké stredoveké gotické fresky zachytávajúce legendu o sv. Ladislavovi alebo prastarú kamennú krstiteľnicu pochádzajúcu či nádherne maľovaný kazetový strop z 18. storočia. Od 17. storočia až dodnes je kostol v správe evanjelickej cirkvi. Pravidelne sa v ňom slúžia bohoslužby.

Steblová skala

Jedným z množstva pozoruhodných výletných miest Cerovej vrchoviny je tzv. Steblová skala. Ide o vypreparovaný sopečný komín s početnými bazaltovými žilami a výlevmi. Na obnaženej časti skaly vidieť skupinu vysokých čadičových stĺpov predstavujúcu unikátny prírodný výtvor. Steblová skala bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Predmetom ochrany sú tu okrem zaujímavých sopečných útvarov i vzácne lesné a lesostepné biotopy s množstvom chránenej fauny a flóry.

Stredoveký kostolík v Kraskove

Stredoveký ranogotický evanjelický kostolík pochádzajúci z prvej polovice 14. storočia sa nachádza uprostred opevneného areálu na vyvýšenom okraji obce. Vedľa neho stojí stará drevená zvonica z roku 1657. Kamenná krstiteľnica z konca 13.storočia, gotické nástenné maľby zo 14. storočia, renesančný oltár, kazateľnica s bohatou drevorezbou z roku 1968, drevený maľovaný chór z roku 1669, drevený kazetový strop z roku 1758, klasicistický organ z roku 1818 vytvárajú neopakovateľnú atmosféru kostola.

Malá drienčanská jaskyňa

V Revúckej vrchovine sa nachádza malý krasový ostrov, tzv. Drienčanský kras. Jedinou verejnosti prístupnou jaskyňou v oblasti je tzv. Malá drienčanská jaskyňa. Návštevníka zaujme nevšednými oblúkovitými vstupnými otvormi. Jaskyňa bola v praveku osídlená človekom. Tento fakt dnes pripomína v jaskyni inštalované ohnisko a tiež makety nádob, aké vyrábali jaskynní ľudia pred 2500 – 3000 rokmi. V útrobách jaskyne sa nachádza i prevzácny jaskynný chrobák, ktorý sa zatiaľ nikde inde nenašiel.

Dalšie výhody v okolí

RANČ MEGI

5% (Ubytovanie)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím