Galéria súčasných maďarských umelcov

Galéria súčasných maďarských umelcov sídli v reprezentatívnej Vermesovej vile, secesnej pamiatke postavenej na prelome 19. a 20. storočia dunajskostredským veľkostatkárom a dozorujúcim sudcom Ferencom Vermesom. V jej priestoroch sa pravidelne usporadúvajú výstavy súčasného umenia maďarských autorov zo Žitnoostrovského regiónu i z iných končín Slovenska, Maďarska a celého sveta. Pred vilou sa nachádza stála expozícia moderných sochárskych diel – Park sôch Európa.
Gyulu Szabóa 304/2
929 01 Dunajská Streda
+421 31 552 93 84
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Románska rotunda v Križovanoch nad Dudváhom

Rotunda je veľmi starobylý kruhový typ kostolíka. K rotunde bola v 18. storočí pristavaná mohutná loď s vežou a pamiatka sa tak stala súčasťou barokového kostola. Tento kostol bol neskôr zbúraný a k rotunde bol pristavaný nový, väčší. Románska rotunda v Križovanoch nad Dudváhom si uchovala svoj pôvodný stredoveký vzhľad. Zachovaný je nielen jej zovňajšok, ale aj časti interiéru, v ktorých pamiatkový výskum odkryl cenné stredoveké fresky.

Lesopark Berek

Lesopark Berek ponúka možnosť rekreácie v tichom prírodnom prostredí v juhozápadnej časti mesta Nové Zámky. Je to ideálne miesto na oddych. V lesoparku sú stromy rôzneho druhu. Najrozšírenejším je javor obyčajný, pagaštan konský a dub letný. Nechýba tu ani skupina gaštana jedlého, ktorá je schovaná hlboko v lese. Unikátny vyše 200 ročný dub letný sa nachádza pri hlavnom asfaltovom chodníku po pravej strane. Je to zákonom chránený strom. Obvod kmeňa je 460 cm a výška 30 m.

Airport Golf Club

Akadémia Airport golf bola vybudovaná pri Šuranoch o rozlohe 8 ha. Je prvým golfovým klubom v Nitrianskom kraji. Milovníkov golfu tu čaká plnohodnotné 9 jamkové ihrisko, par 35 s dĺžkou 2500 m, nový krytý a osvetlený driving range s dĺžkou 220 m, chipping area a putting green. Každú sezónu sa na ihrisku koná niekoľko golfových akcií aj turnajov. V ponuke je aj možnosť vyskúšať si lukostreľbu. V letných mesiacoch sa tu usporadúvajú detské letné golfové tábory.

Vlastivedné múzeum v Galante

Vlastivedné múzeum v Galante sídli v historickej budove bývalej banky v centre mesta. V expozícii Mestská bytová kultúra sú prezentované kolekcie vzácneho historického nábytku z 19. až 20. storočia reprezentujúce štýl bývania vyššej spoločenskej triedy. Expozícia Tradičná ľudová kultúra galantského regiónu predstavuje spôsob života galantského ľudu počas posledných 200 rokov. V ďalších expozíciách sú vzácne sakrálne pamiatky, dobové zariadenie lekárne z roku 1909, archeologické nálezy a iné.

Neogotický kaštieľ v Galante

Monumentálny neogotický kaštieľ v Galante vybudovali v roku 1663 bratia Daniel a Pavol Esterházyovci, ktorí patrili k najbohatším a najváženejším šľachtickým rodom v Uhorsku. Rezidencia bola pôvodne postavená v renesančnom slohu. V 20. storočí Esterházyovci kaštieľ odpredali československému štátu. Kaštieľ je obklopený prírodno-krajinárskym anglickým parkom. V roku 1736 bol prestavaný v barokovom slohu. Kaštieľ dlhodobo chátral. V súčasnosti je zrekonštruované severné krídlo.

Renesančný kaštieľ v Galante

Na prelome 16. a 17. storočia si dal uhorský rod Esterházyovcov na svojom panstve v Galante postaviť výstavný renesančný kaštieľ. Kaštieľ je v súčasnosti v správe Mestského kultúrneho strediska. Sídli tu mestská galéria a expozície Vlastivedného múzea v Galante venované mestu a jeho okoliu, rodu Esterházyovcov a meštianskej bytovej kultúre 19. a 20. storočia. Jeho pôvodná dvojtraktová dispozícia sa s menšími zmenami zachovala až dodnes. Patrila k nej štíhla veža nad hlavným vstupom.

Dom ľudového bývania Matúškovo

Dom ľudového bývania Matúškovo je expozíciou Vlastivedného múzea v Galante prezentujúcou miestne ľudové staviteľstvo a bývanie na prelome 19. a 20. storočia. Sedliacky dom bol postavený v roku 1847. Do domu sa vchádza cez pitvor, ktorého zadnú časť tvorí priestor pod otvoreným komínom. Zariadenie prednej izby a kuchyne prezentuje bytovú kultúru miestnej zámožnej roľníckej rodiny, v zadnej izbe je zariadenie zámožnej gazdovskej rodiny zo Slovenského Komlóša v Maďarsku.

Kaštieľ v Sládkovičove

Kaštieľ bol v minulosti sídlom rodiny Kuffnerovcov. Ku kaštieľu prilieha chránený park so vzácnymi drevinami. Kaštieľ v Sládkovičove dnes využíva Vysoká škola a jeho interiéry nie sú sprístupnené návštevníckej verejnosti. Kaštieľ má dve nadzemné podlažia a podkrovie s vikiermi. Objekt je podpivničený. Pôdorys kaštieľa má tvar písmena L. Dlhšia strana je orientovaná smerom do ulice. Pôvodne bol kaštieľ obdĺžnikovou blokovou stavbou, ktorej dominovala vežička. Kaštieľ je umiestnený v parku.

Stredoveký kostolík v Čiernom Brode

V obci Čierny Brod sa zachovala vzácna sakrálna pamiatka – kostolík Narodenia Panny Márie vybudovaný v prvej polovici 13. storočia. Kostolík postavili majstri zo stavebnej huty. Kostolík patrí do osobitej skupiny tehlových románskych stavieb. Pôvod takejto architektúry siaha do Ravenny a Lombardie v Taliansku. Kostol sa ako významná kultúrna pamiatka dostal v januári 2009 na jednu z prvých slovenských eurových známok, a to v rámci emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska.

Vodná nádrž Kráľová

Na rieke Váh medzi mestami Sereď a Šaľa bola v roku 1985 vybudovaná vodná nádrž Kráľová. Ako súčasť tzv. vážskej kaskády má táto nádrž slúžiť najmä ako ochrana pred povodňami, a tiež na výrobu elektrickej energie. V súčasnosti sa využíva ako zásobáreň vody pre závlahy, na lov rýb a ako miesto letnej rekreácie. Keďže leží vysoko nad okolitým terénom, vytvára výnimočne dobré podmienky pre niektoré vodné športy. Oblasť vodnej nádrže je domovom mnohých vzácnych druhov vodného vtáctva.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím