Vodná nádrž Ružiná sa nachádza medzi obcami Ružiná a Divín. Je jednou z najteplejších priehrad na celom Slovensku. Na jej brehoch sú vybudované rekreačné strediská s požičovňami vodných plavidiel a športových potrieb, športovými ihriskami, možnosťou ubytovania, kempingu i stravovania. Väčšiu časť jej severného brehu tvorí prírodná rezervácia Pobrežie Ružinej. Je jednou z najvýznamnejších hniezdnych a migračných lokalít vodného vtáctva na strednom Slovensku.
Hrad Divín bol postavený na prelome 12. a 13. storočia na ochranu cesty do banskej oblasti. Hrad dal postaviť príslušník z rodu Lošonciovcov. K najvýznamnejším majiteľom pevnosti patrili Balašovci, ktorí pribudovali nové predhradie s modernými obrannými prvkami. I napriek týmto opatreniam dobyli hrad Turci. Imrich Balaš stojí za zánikom hradu, pretože hradný pán rozzúril samotného cisára, ktorý v druhej polovici 17. storočia vyslal na Divín vojsko a pevnosť vyhodil do vzduchu.
Pod hradom v obci Divín stojí renesančný kaštieľ postavený v druhej polovici 17. storočia Imrichom III. Balašom. Kaštieľ bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. V expozíciách kaštieľa nájdete dejiny rodu Zichyovcov. V ďalších dvoch miestnostiach sa nachádza expozícia približujúca dejiny obce od praveku až po novovek. Posledné dve expozície múzea obsahujú poľovnícke trofeje z okolitých revírov a staré fotografie z Divína. Kaštieľ predstavuje architektonickú dominantu obce.
K Jaskyni sa viaže povesť o dievčati Mare, ktorú matka kojila celých 6 rokov. Keď si matka uvedomila, že ju musí odstaviť, Mara sa začala napájať u kôz. Keď dievča vyrástlo, otehotnelo a dieťa si v spánku priľahla. Mara svojim materským mliekom začala napájať opustené medvieďa v jaskyni. Jaskyňu potom pomenovali po Mare. Jaskyňa sa nachádza na vápencovom kopci Dúpa pri Divíne. Tvorí ju 12,5 m dlhá chodba. Jaskyňa je verejne prístupná a je zákonom chránená od roku 1994.
Kostol je majestátnou barokovou stavbou. Keď sa Turkom nepodarilo dobyť hrad Divín, rozhodli sa vyrabovať aspoň kostol. Divínsky hradný pán Imrich III. Balaša opevnil kostol mohutným kamenným múrom. Toto opevnenie sa zachovalo dodnes a je spolu s kostolom zapísané v zozname národných kultúrnych pamiatok SR. V roku 1969 maľby kostola obnovil maliar Wagner z Prešova. V roku 1993 bola vykonaná úprava vonkajšej časti kostola, ktorá je zachovaná dodnes.
Na Slovensku sa nachádza okolo 10 opustených železničných tunelov. V dnešnej dobe fungujú ako turistické atrakcie. Jeden takýto tunel sa nachádza vedľa novej železničnej trate pri obci Píla v okrese Lučenec. Vybudovali ho v druhej polovici 19. storočia a využíval sa až do druhej polovice 20. storočia. Tunel je dlhý 125 m a jeho zvláštnosťou je, že nemá typické bezpečnostné výklenky. Tunel vysekali v súvislej hornine rakúskou metódou. Na konci 2. svetovej vojny bol poškodený.
Kamenné vráta je súbor čadičových vyvrenín vytvorených prúdmi žeravej lávy. Lokalita Kamenných vrát ponúka prekrásny výhľad na okolitú prírodu. Za priaznivého počasia je odtiaľ vidieť dokonca časť Vysokých Tatier. Zdolanie Kamenných vrát je nenáročné a zvládnu ho aj malé deti. Po výstupe na ich najvyšší bod sa vám otvorí nádherný výhľad do širokého okolia. Uvidíte Ostrôžky, Poľanu, Javorie a za priaznivého počasia môžete vzhliadnuť aj Veľkú Fatru a Nízke Tatry.
Javor (821 m n. m.) je druhým najvyšším vrchom sopečného pohoria Ostrôžky rozkladajúceho sa severovýchodne od Krupinskej planiny nachádzajúci sa v oblasti medzi Detvou, Lučencom a Veľkým Krtíšom. Vrch je obľúbeným turistickým cieľom. Túra na Javor je mimoriadne atraktívna, strieda sa na nej les s lúkami a nádhernými výhľadmi na Poľanu a Podpoľanie. Na vrchole sa nachádzajú pekné andezitové skalky, drevený kríž s vrcholovou knihou a vysielač.
V Budinskej skale v obci Budiná sa nachádza menšia 7,5 m dlhá jaskyňa zvaná Jánošíkovou skrýša. Jaskyňa je vyhlásená za prírodnú pamiatku. Traduje sa, že v jaskyni sa skrývali zbojníci, ktorých miestni obyvatelia stotožňovali s Jánošíkom. Jaskyňu obklopuje krásna príroda sopečného pohoria Ostrôžky. Jánošíkova skrýša je prístupná z obce Budiná, leží len kúsok od asfaltovej cesty smerujúcej z Budinej do Podkriváňa. V roku 1994 bola vyhlásená za chránenú oblasť.
Budinská skala sa nachádza v pohorí Ostrôžky neďaleko obce Budiná v 765 m n. m. Bralo vzniklo postupným zvetrávaním mohutného lávového prúdu. Z vrcholovej časti Budinskej skaly sa naskytá pekný výhľad na vrch Ostrôžka. V lokalite sa nachádzajú viaceré veľmi zaujímavé skalné bloky, kamenné moria i menšia jaskynka zvaná Jánošíkova skrýša. V širšom okolí upútajú pozornosť návštevníka nádherné divoké lúky. Túra k budinskej skale je nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie.
100% (Bary a kaviarne)
5% (Ubytovanie)
5% (Šport a zážitky)
5% (Pre deti)
30% (Bary a kaviarne)