Cykloturistika a Náučné chodníky Skalica

Zlatníckou dolinou prechádza niekoľko cyklotrás, ktoré sú súčasťou väčšej siete rozkladajúcej sa po celom katastrálnom území mesta Skalica. V Zlatníckej doline sa nachádzajú štyri cyklistické odpočívadlá, ktoré obsahujú aj mapu a infopanel o skalických mestských pamiatkach. Cez Zlatnícku dolinu vedie náučný chodník pozostávajúci zo siedmich náučných tabúľ, ktoré poskytujú údaje o etnografii, histórii, či geografii územia, živočíšstve a rastlinstve Bielych Karpát.
Zlatnícka dolina
908 65Skalica
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Pamätný dom Juraja Fándlyho v Naháči

Pamiatkovo chránený objekt rímskokatolíckej fary v Naháči bola v rokoch 1780 – 1807 pôsobiskom bernolákovského spisovateľa Juraja Fándlyho. Prvá časť expozície predstavuje život a dielo Juraja Fándlyho. Druhá časť je zameraná na národopis. Zaujímavá je i farská záhrada nachádzajúca sa pri objekte múzea. Pri fare sa zachoval jeden z potomkov tzv. „Fándlyho jablone“. Ide o strom, ktorý nikdy nekvitne, no napriek tomu rok čo rok rodí jablká „dobrého šmaku“. Tieto jablká sú bez jadierok.

Smolenický zámok

K najvýznamnejším majiteľom Smolenického zámku patrili grófi z rodu Erdödyovcov. O jednom z nich sa vraví, že keď v čase obliehania kurucmi došla v hradnej studni voda, nechal bojovníkom nalievať víno. Vojakom v podružnej nálade sa potom zunovalo bojovať a povedali si, že s nepriateľom na druhej strane by bolo múdrejšie sa spriateliť, otvorili brány a pevnosť bola dobytá. Dnes Smolenický zámok slúži ako Kongresové centrum Slovenskej akadémie vied. Konajú sa tu stretnutia vedcov z celého sveta.

Jaskyňa Driny

Jaskyňa Driny je kvapľová jaskyňa v Malých Karpatoch. Objavili ju v roku 1929 bratia Vajsablovci, Valovci a Štefan Banič (známy ako vynálezca padáka) so synom Jánom. Podarilo sa im po viacerých pokusoch preniknúť do podzemia závrtovým komínom. Útvary tohto druhu sa v podobnej kvalite nevyskytujú v nijakej inej jaskyni na Slovensku. Okrem toho tu nájdeme aj sintrové vodopády a jazierka napĺňané presakujúcou atmosférickou vodou. Prehliadkový okruh jaskyne Driny je dlhý 450 m.

Barokový kaštieľ v Trstíne

Barokový kaštieľ v Trstíne je výnimočná stavba, ktorá evokuje dom rodiny Addamsovcov. V súčasnosti slúži ako redukačné centrum pre mládež. Kaštieľ vybudoval šľachtický rod Motešických v 18. storočí na staršom gotickom a renesančnom základe. Stavba zaujme tromi vežovitými rizalitmi. Za kaštieľom sa rozkladá historický park s viacerými veľmi starými drevinami. Kaštieľ, nachádzajúc sa vo vyvýšenej polohe, predstavuje prirodzenú architektonickú dominantu obce a len málokto ho prehliadne.

Hlbočianska dolina (Hlboča)

Hlbočianska dolina je najväčšou a najkrajšou dolinou Smolenického krasu. Ide o zalesnené kaňonovité údolie s výskytom skalných útvarov a krasových javov. Nachádza sa tu tiež Hlbočiansky vodopád zvaný i Občasným, pretože v čase sucha nie je v ňom nijaká voda. Za zmienku takisto stojí tunajšia bohatá teplomilná fauna a flóra, predovšetkým vzácne druhy chrobákov a motýľov. Hlbočianska dolina bola vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu s najvyšším stupňom ochrany.

Hlbočiansky vodopád

Jediným vodopádom pohoria Malé Karpaty je Hlbočiansky vodopád nachádzajúci sa v doline Hlboča. Výška tohto vodopádu je 9 m. V závislosti od množstva vody v potoku je raz krásny a bohatý, inokedy uzučký a skromný. Nazýva sa aj Občasným vodopádom, pretože v čase sucha nie je v ňom nijaká voda. Nad ním možno pozorovať tzv. krútňavové hrnce priemeru až 1,5 metra, čo dokazuje erozívnu činnosť vody. Najvhodnejším časom na návštevu je obdobie po veľkých dažďoch alebo po roztopení snehu.

Záruby – 768 m n. m.

Najvyšším vrchom západoslovenského pohoria Malé Karpaty je vrch Záruby vypínajúci sa do výšky 768 m n. m. Tento vrch je zároveň centrom rovnomennej národnej prírodnej rezervácie, ktorá bola vyhlásená kvôli ochrane tunajších vzácnych skalných spoločenstiev a listnatých karpatských lesov. Vďaka vápencovému podložiu je rezervácia bohatá na zaujímavé a neraz i dosť zriedkavé druhy vápnomilných rastlín. V západnej hrebeňovej časti chráneného územia je zrúcanina stredovekého hradu Ostrý Kameň.

Vodná nádrž Čerenec, Vrbové

Vodná nádrž Čerenec sa nachádza v prírodnej rezervácii v správe štátnej ochrany prírody Malé Karpaty. Rozprestiera sa približne 2 km nad obcou Vrbové. Vodná nádrž má svoje okúzľujúce čaro v každom ročnom období. Priehrada vybudovaná na potoku Holeška má 46 ha a využíva sa hlavne na kúpanie i rybolov. Okrem kúpania ju rekreanti využívajú aj na rôzne vodné športy (člnkovanie a vodné bicykle). Cyklistickí nadšenci určite využijú bohatú spleť cyklochodníkov.

Malá a Veľká Pec, Prašník

Malá i Veľká Pec sa nachádzajú v Dobrovodskom krase. Malá Pec je tvorená krasovým územím s množstvom skalnatých útvarov. Jej dominantou je eoliticky, čo znamená pôsobením vetra, vytvorená skalná brána v pieskovci. Prírodná pamiatka Veľká pec je približne 15 m dlhá jaskyňa. Tiež vznikla eolickou činnosťou. Je zároveň dôležitou archeologickou lokalitou z obdobia paleolitu a našlo sa tu množstvo fosílnych nálezov. Vrcholom kopca a okolo vchodu do jaskyne prechádza chodník.

Kaštieľ Chtelnica

Kaštieľ z konca 16. storočia bol vo vlastníctve rodu Erdődyovcov a stal sa centrom Dobrovodského panstva. V roku 1769 prešiel kaštieľ rozsiahlou rekonštrukciou. V polovici 19. storočia panstvo prevzali Pálffyovci. Noví majitelia upravili okolie a tak vznikol anglický park so vzácnymi cudzokrajnými drevinami. Kaštieľ v minulosti navštívili historické osobnosti ako Mária Terézia, či Jozef Tiso. Chtelnický kaštieľ je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím