Csernus

TOP
Pod Strážom 1471, Vinica, 991 28 - Zobraziť na mape

Naše rodinné vinárstvo a vinohrady sa rozprestierajú v južnej časti stredoslovenskej vinohradníckej oblasti nad obcou Vinica, na juh od krásnej vulkanickej hory Stráž. Volám sa Karol Csernus a spoločne so synom Karolom mladším pracujeme na tom, aby sa v našich vínach nachádzali chute a arómy unikátnych darov prírody, okorenené mineralitou získanou z podložia. Vína tvoríme dlhé generácie, aj to svedčí o tom, že zachovávame rodinnú tradíciu a žijeme v obci Vinica už vyše 400 rokov.

Výhody so Slovakcard

10 % - z ceny degustačného večera

Kontakt

Adresa

Adresa :
Pod Strážom 1471,Vinica,991 28
GPS :
48.12827,19.111484
Telefón :
NAVIGOVAŤ

Hodnotenie a recenzie

Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.

Aktivity v okolí

Dudinské travertíny

Dudinské travertíny sú chráneným prírodným útvarom, ktorý sa nachádza v parku v kúpeľnom areáli Dudiniec. Vznikli vyzrážaním vody okolo minerálnych prameňov. Prírodná pamiatka Dudinské travertíny sa nachádza na území s rozlohou 13 280 m2. Za prírodnú pamiatku boli vyhlásené roku 1964. Najpútavejším a najznámejším útvarom Dudinských travertínov sú Rímske kúpele. Tvorí ich 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu. Dudinský travertín má belavú, jemne žltkastú farbu a je veľmi drobivý.

Hrad Čabraď

Zrúcanina hradu sa nachádza pri obci Čabradský Vrbovok uprostred Krupinskej vrchoviny. Hrad bol postavený v 13. storočí za účelom ochrany ciest vedúcich k banským mestám. V druhej polovici 16. storočia bol dôležitou protitureckou pevnosťou. V roku 1511 sa stal majetkom ostrihomského arcibiskupa T. Bakócza. V 18. storočí sa majitelia presťahovali do domu vo Svätom Antone a tým význam hradu rýchlo upadal. V roku 1812 ho i sami nechali podpáliť, aby tým zabránili obsadeniu hradu lúpežnými rytiermi.

Kúpalisko Dudinka v Dudinciach

Letné termálne kúpalisko Dudinka má názov odvodený od víly menom Dudinka, ktorá bola nadpozemsky krásna víla, a ktorej obyvatelia vďačia za liečivú vodu. Dudinka premenila miestny prameň na liečivý. Kedysi dávno vodou z neho zachránila život synovi rímskeho vojvodcu. Preto dodnes dudinská voda prinavracia ľuďom zdravie, a preto sú v Dudinciach aj kúpele. Letné kúpalisko poskytuje relax, letnú zábavu pri vode a zároveň pomáha i vášmu zdraviu. Nachádza 300 m od liečebných domov.

Kúpele Dudince

Najdlhšie existujúci liečebný dom v Dudinciach je Rubín. Svoju prevádzku začal v roku 1966. Jeho súčasťou je budova balneoterapie Krištáľ, kde sú poskytované všetky liečebné procedúry. Po Rubíne druhý najdlhšie existujúci liečebný dom v Dudinciach je Smaragd. Svoju prevádzku začal v roku 1978. Pomenovali ho po drahokame, ktorý sa považuje za kameň regenerácie a uzdravenia. Minerál je moderný kúpeľný hotel komplexne zrekonštruovaný v roku 2010. Je situovaný v centre mesta Dudince.

Ranč u Ňuňa

Ranč u Ňuňa sa nachádza v obci Litava v okrese Krupina v prostredí stredoslovenskej prírodnej scenérie. Ranč sa zameriava na produkciu služieb vidieckeho cestovného ruchu a agroturistiky. Ponúkajú možnosť jazdy na koňoch, kontakt so zvieratami a iné. Vidiecku atmosféru dotvárajú mnohé zvieratá, ktoré sa nachádzajú v areáli ranča: kone, poníky, somáriky, škótsky horský dobytok Highland, kozy, ovce, prasiatka typu mangalica a dokonca aj muflóny či daniele.

Obecné múzeum Veľká Čalomija

V roku 2007 sa uskutočnila rekonštrukcia rodinného domu na dedinské múzeum. V múzeu sú vystavené starožitnosti týkajúce sa obci. Možno tu vidieť rozličné starožitné predmety vytvárajúce obraz o každodennom živote v minulých dobách. Obecné múzeum navštevujú nielen ľudia z blízkeho okolia, ale aj z Maďarska. K budove patrí aj dvor, na ktorom sa umiestňujú historické poľnohospodárske stroje. Múzeum je verejné a dvor využívajú domáci aj na trávenie voľných chvíľ.

Pustý kostol Veľká Čalomija

V obci Veľká Čalomija sa nachádza zrekonštruovaná ruina tisícročného Pustého kostola patriaceho k najstarším sakrálnym stavbám na celom Slovensku. Kostol bol postavený v 11.-12. storočí na mieste dávneho pohanského pohrebiska. Lokalita predstavuje významné archeologické nálezisko. Našlo sa tu niekoľko staroslovanských hrobov a vzácne bronzové akvamanile v podobe koňa s jazdcom. Stavba sa zaradila do radu vzácnych pamiatok.

Kosihovský Kamenný vrch

Kosihovský Kamenný vrch (442 m. n. m.) je chránená prírodná pamiatka nachádzajúca sa v obci Kosihovce v okrese Veľký Krtíš. Za chránenú prírodnú pamiatku bola vyhlásená v roku 1984. Ide o pôsobivú krajinársku dominantu. Vrch je zalesnený a vrcholovú časť tvoria holé skalné bralá. V lokalite sa vyskytuje množstvo skamenených zvyškov prastarých morských rastlín. Na Kosihovský Kamenný vrch vedie značený turistický chodník z obce Kosihovce.

Trúbiaci kameň – Sucháň

V obci Sucháň sa ukrýva hudobný nástroj tzv. Trúbiaci kameň. Ide o mohutnú sopečnú skalu s dvomi otvormi na vrchnej strane umožňujúci vytvoriť hlasný signál. Pri správnom fúknutí do jedného z otvorov sa zatrúbenie ozýva po celej dedine. Podľa povesti kameň využívali Turci, ktorí ním zvolávali svojich ľudí, preto sa nazýva aj Tureckou píšťalou. Podľa inej legendy slúžil kameň miestnym na výstrahu pred blížiacimi sa pohanmi.

Prašný vrch a vyhliadková veža – Hrušov

Prašný vrch sa nachádza vo výške 513 m n. m. pri obci Hrušov. Stará povesť hovorí o poklade, ktorý sa nachádza v podzemí Prašného vrchu. Počas Zeleného štvrtku a Kvetnej nedele sa na tomto kopci urobí otvor, do ktorého môžu ľudia vstúpiť a nabrať si poklad. Nachádza sa tu aj drevená turistická rozhľadňa, z ktorej sa naskytá výhľad na okolité lazy. Dedina je známa prehliadkou tradičnej kultúry Hontianska Paráda.

Dalšie výhody v okolí

Chata Cerovo

10% (Ubytovanie)

Bailando Caffe

5% (Bary a kaviarne)

Urban

10% (Bary a kaviarne)

Zwinery

10% (Obchod a služby)

Chata Sebechleby

15% (Ubytovanie)

Penzión u Huberta

15% (Ubytovanie)

Rodinné Vinárstvo Ďurík

10% (Obchod a služby)

KOCKY BAR Veľký Krtíš

0% (Bary a kaviarne)

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím