Belušské vráta

Belušské vráta sú skalnou tiesňavou vyhĺbenou Slatinským potokom do vápencového podložia tzv. Manínskeho príkrovu. Nazývajú sa i Prielomom Slatinského potoka či Prvými vrátami. Úžinu, ktorá svojím charakterom pripomína známejšiu a omnoho väčšiu Manínsku tiesňavu, tvorí prudko sa zvažujúci skalný hrebeň vrchu Hradište a tzv. Kavčia skala. Pokračovanie tiesňavy tiahne smerom k obci Mojtín. Oblasť je navrhnutá na vyhlásenie za prírodnú pamiatku.
Strážovské vrchy, Belušské Slatiny
018 61 Beluša
Zobraziť mapu
Ukázať ponuku

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Via ferrata Martinské hole

Slovným spojením „via ferrata“ sa označuje cesta v náročnom horskom teréne, ktorá je zabezpečená reťazami, lanami a inými pomôckami umožňujúcimi jej zdolanie. Prvá skutočná „ferrata“ porovnateľná s trasami v rakúskych či talianskych Alpách bola však vybudovaná až v roku 2013 v Lúčanskej Malej Fatre. Takzvaná Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby) vedie z mesta Martin. Fatranská ferrata predstavuje skutočnú divočinu - strmé skaly, ale i vodopády, z ktorých najvyšší meria až 30 m.

Cyklotrasa Martinské hole – Turie

Cyklotrasa predstavuje klasický zjazd po zelenej do Turia. Zo začiatku idete po červenej vedľa plotu vysielača a potom na odbočku zelenej. Dlhý a krásny zjazd je prerušený jedným krátkym, ale strmým výšľapom. Dôsledne treba držať zelenú, lebo inak sa dostanete na asfaltku. Treba opustiť vyjazdenú cestu a vľavo na lúke nájdeme zelenú. Nasleduje najťažší úsek. Potom stále korytom potoka, až na zvážnicu vedúcu do Turia v Rajeckej doline.

Trebostovská štôlňa

V obci Trebostovo sa nachádza banská štôlňa, ktorej počiatky siahajú do 19. storočia. V minulosti sa v tejto štôlni ťažili meď a železo. Dnes je štôlňa opustená a sčasti zatopená. I napriek tomu je však priechodná. Jej dĺžka je 78 m. Vďaka dobrej, neznečistenej vode sa tu darí viacerým druhom mlokov, okrem iného napríklad krásne sfarbenej salamandre škvrnitej. Útočisko tu nachádzajú taktiež netopiere. V zime sa v útrobách štôlne tvoria krásne ľadové cencúle. Jej okolím prechádza lesný chodník.

Lietavský hrad

Zrúcanina hradu Lietava leží nad obcou Lietava 10 km južne od Žiliny. Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hrady na Slovensku. Jeho gotické jadro postavili už na začiatku 14. storočia a jeho prvým majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. V stredoveku hrad kontroloval široké okolie a považovali ho za nedobytný. Po vymretí jeho majiteľov v 17. storočí začal pustnúť a zub času z neho spravil ruinu. Od r. 2003 vykonáva práce na záchrane hradu Združenie na záchranu Lietavského hradu.

Zbyňovský budzogáň

V Rajeckej doline sa nachádza Skalný budzogáň. Podľa starej legendy išiel jedného dňa okolo obor a povedal si, že z toho Hromodubu, ktorý tam vtedy stál, vyrobí budzogáň. Nevšimol si však, že z neho vyteká miazga a prilepil sa ňou o zem. Keď to zistil, nahneval sa a z celej sily ho zapichol do zeme, preklial ho a z budzogáňa sa stala skala. Tento výtvor sa zaradil medzi 7 najkrajších prírodných krás na Slovensku. Skala vznikla erozívnou činnosťou vody po dlhé storočia. Dosahuje výšku 14 m.

Virtuálna Realita Žilina

Poprechádzať sa po Marse, sadnúť si za volant závodného auta, skočiť si z mrakodrapu alebo si užívať čaro podmorského sveta, toto všetko a ešte mnoho iného môžete zažiť na vlastnej koži vďaka virtuálnej realite. Používajú sa tie najmodernejšie technológie, vďaka ktorým sa môžete reálne pohybovať v prostredí. Súčasne môžu hrať až traja hráči a každý si užíva priestor viac ako 3x3 m. S virtuálnou realitou môžete vidieť a zažiť veci, o ktorých ste ani len nesnívali a to všetko v centre Žiliny.

Kúpalisko Žilina

V blízkosti centra mesta sa nachádza športový komplex, ktorému dominuje celoročne otvorená krytá plaváreň spolu s letným kúpaliskom. V areáli kúpaliska sa nachádzajú dva bazény pre plavcov a neplavcov. O poriadny zážitok z pravej vodnej zábavy sa postará veľký tobogán. Pre detičky je pripravený menší detský bazén. Výhodou letného kúpaliska je prepojenie s krytou plavárňou v prípade nepriaznivejšieho počasia. V prípade záujmu si môžete potrénovať svoje golfové zručnosti na minigolfovom ihrisku.

Poluvsianska skalná ihla

Poluvsianska skalná ihla je chránený prírodný výtvor nachádzajúci sa medzi obcami Poluvsie a Porúbka. Ide o dolomitový skalný objekt ihlovitého tvaru dosahujúci výšku až 15 m. Od priľahlého masívu Slnečných skál ho oddelili erózne procesy. Pre svoju ľahkú dostupnosť sa skalná ihla v minulosti využívala na základný horolezecký výcvik. Kvôli zlému stavu puklín v jej strednej a hornej časti je dnes táto činnosť zakázaná. Poluvsianska skalná ihla bola vyhlásená za prírodnú pamiatku v roku 1965.

Pamätník obetiam komunizmu v Trenčíne

Pamätník obetiam komunizmu v Trenčíne sa nachádza pred budovou krajského súdu. Je tvorený štyrmi piliermi spravodlivosti a bronzovou tabuľou s vystupujúcimi anonymnými tvárami. Dielo miestneho akademického sochára Igora Mosného bolo odhalené pri príležitosti 20. výročia pádu komunizmu, aby pripomínalo utrpenie 70 000 popravených, či väznených odporcov totalitného režimu minulej éry.

Lesopark Brezina v Trenčíne

Lesopark Brezina je oddychová a rekreačná zóna rozkladajúca sa na výbežku Strážovských vrchov v blízkosti centra Trenčína. Lokalita poskytuje možnosti využitia od prechádzok cez horskú cyklistiku až po beh na lyžiach. Nachádzajú sa tu altánky, ohniská, náučné chodníky či kyslíková dráha s rôznymi druhmi jednoduchých cvičísk využívaná rekreačnými i vytrvalostnými športovcami. Park je vhodný pre pešie prechádzky, beh a aj pre jazdu na horských bicykloch. V zime je možné v parku bežecky lyžovať.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím