Penzión s kapacitou 5-ich izieb (18 lôžok) čaká svojich náročných hostí v krásnom prostredí mikroregiónu MEDVESALJA, s maďarskými gastrovečermi, remeselníckymi workshopmi, horúcou drevenou kaďou, očarujúcimi balónovými letmi a hlavne s veľkou láskou.
Posledná aktualizácia: 13. marec 2018.
10 % - ubytovanie od nedele do štvrtka
Zatiaľ neboli pridané žiadne recenzie.
Gotická pevnosť z polovice 13. storočia bola postavená na obranu krajiny pred vonkajšími nepriateľmi. Hrad Hajnáčka vyhorel začiatkom 18. storočia. Po tomto požiari už hrad nebol obnovený a schátral. Do dnešných dní sa z neho zachovali len skromné zvyšky. Hrad bol už od svojho vzniku architektonicky výrazne spätý so skalou, do ktorej boli dokonca vytesané i niektoré schodištia. Na jednom mieste sa takéto schodište nachádza dodnes. Miesto je vyhlásené i za prírodnú rezerváciu.
K najzaujímavejším vrchom pohoria Cerová vrchovina patrí vyhasnutá sopka Ragáč, jedna z najmladších sopiek na Slovensku. Je stará približne 1,4 milióna rokov. Nájdeme tu dutiny po výfukoch sopečných pár či vrcholový kužeľ so sopečnými bombami, troskami a útržkami lávy. Na severozápadnom svahu vrchu sa rozprestiera menšie kamenné more. Okrem zaujímavých foriem neživej prírody možno tu stretnúť i rôzne chránené druhy rastlín a živočíchov.
Jedným z množstva pozoruhodných výletných miest Cerovej vrchoviny je tzv. Steblová skala. Ide o vypreparovaný sopečný komín s početnými bazaltovými žilami a výlevmi. Na obnaženej časti skaly vidieť skupinu vysokých čadičových stĺpov predstavujúcu unikátny prírodný výtvor. Steblová skala bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu. Predmetom ochrany sú tu okrem zaujímavých sopečných útvarov i vzácne lesné a lesostepné biotopy s množstvom chránenej fauny a flóry.
Širkovský hrad bol postavený v 13. storočí. Po vymretí jeho dlhodobých vlastníkov Lórántffyovcov začiatkom 17. storočia rýchlo striedal majiteľov, ktorí sa však o hrad nestarali, a tak postupne spustol. Do dnešných čias sa z neho zachovali len zvyšky valov ukryté v zalesnenom teréne. V rámci archeologického výskumu sa našlo viacero predmetov naznačujúcich, ako sa na hrade v minulosti bývalo. Medzi najzaujímavejšie nálezy patrí hudobný nástroj drumbľa.
Zrúcanina hradu Šomoška stojí nad obcou Šiatorská Bukovinka. Hrad založili koncom 13. a začiatkom 14. storočia Kačičovci. V roku 1310 sa stal majetkom Matúša Čáka. V roku 1461 ho kráľ daroval Országhovcom a Lossonczyovcom. V roku 1573 hrad obsadili Osmanské vojská. Po smrti majiteľky hradu Anny Lossonczyovej sa stal majetkom Žigmunda Forgáča. Po porážke povstania Františka II. Rákocziho bol hrad cisárskym vojskom zbúraný. Odvtedy sa nachádza v ruinách.
Nad obcou Šurice v okrese Lučenec sa týči impozantný prírodný výtvor – sopečný vrch Soví hrad. Po skutočnom hrade tu nezostalo dnes takmer nič. Návštevníka však privíta príjemné prostredie brala a impozantný výhľad na okolitú krajinu. Soví hrad patrí medzi prírodné pamiatky. Podstatnú časť územia pokrývajú subpanónske travinno-bylinné porasty a v súčasnosti sa využívajú ako pasienky pre ovce. Predstavujú vhodný biotop pre vzácne suchomilné a teplomilné rastlinné a živočíšne druhy.
Karanč leží južne od obce Šiatorská Bukovinka. Leží vo výške 727 m n. m. Na jeho vrchole čnie z bukového lesa viac ako 20 m vysoká oceľová rozhľadňa. Táto rozhľadňa má dve vyhliadkové plošiny – vyššia z nich poskytuje ďaleký kruhový výhľad na slovenskú i maďarskú stranu. Môžeme z nej pozorovať blízke hrady Šomoška a Šalgó, mestá Lučenec a Salgótarján a za priaznivých podmienok dokonca i Vysoké Tatry.
Belinské skaly sú unikátnou prírodnou lokalitou nachádzajúcou sa v pohorí Cerová vrchovina. Predstavujú pôsobivú ukážku skalného mesta vytvoreného na okraji lávového prúdu zvetrávaním bazaltu. Nájdete tu vzácne druhy rastlín a živočíchov, ktoré sa v lokalite vyskytujú. Rozloha chráneného územia je 71 100 m2. Na Belinské skaly, ktoré boli vyhlásené i za prírodnú pamiatku v roku 1993, sa možno dostať po žlto značenom turistickom chodníku z obce Belina.
S dejinami Fiľakova sa oddávna spája pôsobenie rádu františkánov. Prvý kostol a kláštor tu mnísi postavili v roku 1513. V roku 1554 Turci premenili františkánsky kláštorný komplex na islamskú mešitu. V 17. storočí ho napokon úplne zničili. Veža je postavená netypicky na severovýchodnej strane lode. Kostol bol zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie. Dnes predstavuje františkánsky kláštorný komplex jednu z najkrajších kultúrno-historických pamiatok mesta.
V meste Fiľakovo sa nachádza historická budova z 19. storočia zvaná Vigadó. Ide o prvé regionálne múzeum Novohradu, ktoré vzniklo v roku 1951. Oddávna bola táto stavba dôležitým centrom spoločenského života v meste. V súčasnosti v nej sídli Mestské vlastivedné múzeum, ktoré uchováva bohaté zbierky mapujúce dejiny Fiľakova, Fiľakovského hradu a život v okolitých oblastiach regiónu. V priestoroch galérie sa tu konajú výstavy výtvarného umenia.