Baranec – 2184 m n. m.

K najznámejším a najnavštevovanejším vrchom v Západných Tatrách patrí vrch Baranec. Ide o tretí najvyšší vrch menovaného pohoria. Býva často označovaný ako „Štít Liptova“. Vrchol Baranca, na ktorom sa nachádza trojmetrový betónový stĺp so smerovými tabuľami, je jedným z najlepších rozhľadových bodov nie len v Západných Tatrách, ale na celom Slovensku. Túra je plná prírodných scenérií. Tunajšie svahy si okrem vzácnej vysokohorskej kveteny obľúbili i svište a kamzíky.

Recenzie

Napíšte recenziu

Aktivity v okolí

Lesná úvraťová železnica

Historická lesná úvraťová železnica je prirodzenou súčasťou skanzenu v prírode v Novej Bystrici – Vychylovke. Je zachovanou a funkčnou časťou bývalej kysucko-oravskej lesnej železnice, ktorá vznikla v roku 1926 spojením lesných železníc vybudovaných v roku 1915 - 1918. V sezóne je otvorená pre verejnosť a jazda krásnou kysuckou prírodou v tejto technickej pamiatke je zážitkom pre malých aj veľkých. Úvraťový systém tejto železnice je jeden z dvoch, ktoré sa do súčasnosti zachovali v Európe.

Skanzen Vychylovka

Múzeum kysuckej dediny v prírode ukazuje krajinu, životné prostredie, ľudovú architektúru a spôsob života i kultúru ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Počas sezóny múzeum ponúka návštevníkom množstvo tematických programov s ukážkami tradičných výrobných techník a dramatických prejavov v podaní folklórnych skupín kysuckého regiónu. Do aj zo skanzenu sa môžete počas letnej sezóny dostať romantickou jazdou lesnou úvraťovou železnicou.

Rezidencia piaristov Ružomberok

Rezidencia piaristov pochádzajúca z prvej polovice 18. storočia je hlavnou budovou hodnotného barokového komplexu niekdajšieho piaristického kolégia v Ružomberku. Rezidencia piaristov, v súčasnosti jezuitský noviciát, je ústrednou budovou Kolégia piaristov. Donátorom stavby bol gróf Ján Jakub Löwenburg. V západnej časti areálu sa rozprestiera plocha kláštornej záhrady.

Veľká skala pri Ružomberku

K zaujímavým turistickým cieľom v okolí Ružomberku patrí nádherné dolomitové bralo, ktoré sa nazýva Veľká skala. Pôsobivá krajinárska dominanta leží medzi Ružomberkom a Vlkolíncom. Geograficky patrí do pohoria Veľká Fatra. Najväčším pozitívom Veľkej skaly je okrem atraktívnej prírody, ktorá ju obklopuje, predovšetkým pomerne ľahká dostupnosť a krásny výhľad. Veľká skala sa zväčša absolvuje ako súčasť túry z Ružomberku na vrch Sidorovo a do Vlkolínca.

Kalvária v Ružomberku

Ružomberská kalvária s kostolíkom a komplexom kaplniek symbolizujúcich zastavenia Krížovej cesty je jedinou kalváriou v celom Liptove. Nachádza sa v prekrásnom prostredí vŕšku na samom okraji mesta a je obľúbenou vychádzkovou lokalitou. Okrem toho slúži i ako východisko túr do okolia, napríklad na vrch Sidorovo či do Vlkolínca. Kalvária je výnimočná vďaka polohe, vidieť z nej celý Ružomberok. Medzi kaplnkami v súčasnosti vedie asfaltová cesta až do Hrabova.

Vodná nádrž Hrabovo

V krásnom prírodnom prostredí Hrabovskej doliny v bezprostrednej blízkosti mesta Ružomberok sa rozkladá rekreačná osada Hrabovo, ktorá predstavuje najmä vďaka neďalekému lyžiarskemu stredisku na Malinô-Brdo, turisticky veľmi významnú oblasť. Nachádza sa tu vodná nádrž Hrabovo, ktorá bola vybudovaná pôvodne pre zásobovanie bavlnárskych závodov, a ktorá sa dnes využíva na rekreačné účely – kúpanie, člnkovanie či rybolov. V blízkosti nádrže sa nachádzajú dva lanové parky a ubytovanie.

Synagóga v Ružomberku

Židovská synagóga patrí k najkrajším a najzaujímavejším kultúrnym pamiatkam Ružomberku. Postavili ju v druhej polovici 19. storočia v romantizujúcom novorománskom slohu, v maurskom štýle. Od zániku židovskej náboženskej obce neslúži svojmu pôvodnému účelu. V rokoch 2013-2014 prešla komplexnou rekonštrukciou a dnes je z nej kultúrno-spoločenské centrum, v ktorom sa pravidelne uskutočňujú výstavy, koncerty a iné kultúrne akcie. Na čelnej východnej strane sa zachoval svätostánok – Aron ha-kodeš.

Mariánsky stĺp v Ružomberku

Areál pred mestským úradom v Ružomberku zdobí novobarokový mariánsky stĺp z 19. storočia, ktorý je jediným monumentálnym exteriérovým sochárskym dielom z tohto obdobia v regióne. Stĺp je dielom ružomberského rezbára Alexandra Belopotockého. Na vrchole stĺpu sa nachádza umelecky hodnotná pozlátená socha Panny Márie stojacej na zemeguli ovinutej pozláteným hadom a okolo hlavy má socha gloriolu z 12. hviezdičkami. Pódium sochy so štyrmi schodmi je oplotený železným tyčovým kovaným plotom.

Kostol všetkých svätých Ludrová – Kút

Uprostred dedinky Ludrová stojí starobylý gotický kostolík z 13. storočia. Kostolík spravuje Liptovské múzeum v Ružomberku, vďaka čomu je sprístupnený širokej verejnosti. Jeho tajomné interiéry ukrývajú zachované fresky nesmiernej kultúrno-historickej hodnoty. Nachádza sa tu najrozsiahlejší kristologický cyklus na našom území a raritný obraz obeseného Judáša – jediný na celom Slovensku. Nakrúcali sa tu viaceré slovenské filmy, napríklad Tisícročná včela či Legenda o lietajúcom Cypriánovi.

Hrad Likava

Hrad Likava bol vybudovaný pred rokom 1341 zvolenským županom Dončom. Od konca 14. storočia ho do užívania dostávali liptovskí župani - Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci. V 17. storočí prebudovali hrad na prepychovú súkromnú rezidenciu. Po dobytí hradu cisárskym vojskom v roku 1670 sa stal majetkom uhorskej kráľovskej komory. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie. Palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku.

Prevádzkovateľ webovej stránky je spoločnosť SLOVAKCARD s. r. o., Nemocničná 20, 990 01 Veľký Krtíš, IČO: 50669800, DIČ: 2120416287, IČ DPH: SK 2120416287 ako správca osobných údajov, spracuváva na tejto webovej stránke cookies potrebné pre fungovanie web stránok a pre analytické účely. Viac informácií Súhlasím